1,20 mk. Løve helsagsbrevkort dateret Parwo (?) annulleret med udslebet bureaustempel Postilj. v. B.-K. (= Borgå - Kervo) d. 1.10.1930 til Berlin, Tyskland.

1930 - FinlandCover

Lot: 322033

5 pfg. Germania på brevkort fra Augustenborg annulleret med bureaustempel Sonderburg - Norburg Bahnpost Zug 7 d. 36.7.1908 (fejlindstillet dato!) til Graasten.

1908 - Slesvig6440 - Cover - DAKA 272.01

Lot: 321628

35 c. på underfrankeret brevkort fra s' Gravenhage d. 1.10.1975 til Virum, Danmark. Udtakseret i porto med 30 øre Bølgelinie annulleret Porto at betale.

1975 - Denmark2830 - Cover - 459

35 c. på underfrankeret brevkort fra s' Gravenhage d. 1.10.1975 til Virum, Danmark. Udtakseret i porto med 30 øre Bølgelinie annulleret "Porto at betale".
Lot: 323423

20 øre Fr. IX helsagsbrevkort (fabr. 179) annulleret med TMS Husk Folketuberkulose-undersøgelsen/Aalborg 3. d. 7.6.1953 til Kvistgaard.

1953 - Denmark9000 - Cover - TMS 164.13

20 øre Fr. IX helsagsbrevkort (fabr. 179) annulleret med TMS "Husk Folketuberkulose-undersøgelsen"/Aalborg 3. d. 7.6.1953 til Kvistgaard.
Lot: 323414

11½d og 12d Elizabeth på brev annulleret London / Maritime Mail d. 1.9.1982 og sidestemplet Commanding Officer H.M.S. Illustrious d. 25.8.1982 til Tyskland. Hangarskibet Illustrious blev færdigbygget for at kunne aflaste HMS Invincible ved Falklandsøerne d. 28.8.1982.

1982 - Falkland IslandsCover

11½d og 12d Elizabeth på brev annulleret London / Maritime Mail d. 1.9.1982 og sidestemplet "Commanding Officer H.M.S. Illustrious d. 25.8.1982 til Tyskland. Hangarskibet "Illustrious" blev færdigbygget for at kunne aflaste HMS "Invincible" ved Falklandsøerne d. 28.8.1982.
Lot: 321942

20 øre Chr. X i parstykke på brev fra Holte d. 3.4.1923 til Rio de Janeiro, Brasilien. På bagsiden ank.stempel fra den danske legation i Rio de Janeiro.

1923 - Denmark2840 - Cover - 125

Lot: 321271

15 øre Fr. IX og 15 øre Fr. IX helsagsafklip på illustreret reklamekuvert fra R. M. Egelund i Assens d. 23.10.1950 til København.

1950 - Denmark5610 - Cover - 306

15 øre Fr. IX og 15 øre Fr. IX helsagsafklip på illustreret reklamekuvert fra "R. M. Egelund" i Assens d. 23.10.1950 til København.
Lot: 323425

6 øre Bølgelinie på tryksagskort annulleret med TMS Europatoget er i Danmark 15.-30.Sept./København OMK. d. 26.9.1951 til Slagelse.

1951 - Denmark1000 - Cover - TMS 166.2

6 øre Bølgelinie på tryksagskort annulleret med TMS "Europatoget er i Danmark 15.-30.Sept."/København OMK. d. 26.9.1951 til Slagelse.
Lot: 323416

10 øre Bølgelinie på lokal sørgekuvert annulleret med TMS Vil mindre Skat de se gør større brug af D.S.B./København *OMK.* d. 5.5.1934.

1934 - Denmark1000 - Cover - TMS 39.3

10 øre Bølgelinie på lokal sørgekuvert annulleret med TMS "Vil mindre Skat de se gør større brug af D.S.B."/København *OMK.* d. 5.5.1934.
Lot: 323433

120 øre Margrethe og Gigtens Bekæmpelse mærket 1978 på brevkort fra Silkeborg d. 16.1.1978 til Torkildstrup pr. Nr. Alslev - omadresseret med stempel 4863 Eskildstrup.

1978 - Denmark4863 - Cover - 464

120 øre Margrethe og Gigtens Bekæmpelse mærket 1978 på brevkort fra Silkeborg d. 16.1.1978 til Torkildstrup pr. Nr. Alslev - omadresseret med stempel "4863 Eskildstrup".
Lot: 323194

Japansk besættelse af Straits Settlements 2 c. single på brev fra Singapore d. 14.1.1944 til danske konsul (Strandberg) i Syonan.

1944 - JapanCover

Lot: 323157

40 m. og 50 m. på ekspres luftpostbrev fra Limassol d. 20.9.1963 til København, Danmark.

1963 - Cyprus1000 - Cover

Lot: 323451

15 fils Port of Aqaba (2) på luftpost brevkort fra Bethlehem d. 22.12.1962 til København, Danmark.

1962 - Jordan1000 - Cover

Lot: 323449

Tysk 15 pfg. Hindenburg på brevkort (Færgen Preussen) annulleret med svensk sejlende bureaustempel Sassnitz - Trelleborg * 142 A * d. 10.5.1934 til Stockholm, Sverige.

1934 - SwedenCover

Tysk 15 pfg. Hindenburg på brevkort (Færgen "Preussen") annulleret med svensk sejlende bureaustempel Sassnitz - Trelleborg * 142 A * d. 10.5.1934 til Stockholm, Sverige.
Lot: 319669

Ufrankeret fortrykt kuvert fra United Nations Emergency Force med indisk feltpoststempel F.P.O. 747 d. 16.9.1961 til Officer commanding DANOR Battalion, GAZA. Rødt afs.-stempel Adjutant's Office 47th Bn The Rajput Regiment. Internt tjenestebrev mellem indiske og dansk-norske FN-styrker i Gaza.

1961 - IndiaCover

Lot: 321740

10 øre Chr. IX på brevkort dateret d. 23.12.1906 annulleret med stjernestempel KLIPPINGE til Sutton, England.

1906 - Denmark4672 - Cover - SK 0720

Lot: 323469

4 R.B.S. Thiele III gulburn på brev annulleret med nr.stempel 16 og sidestemplet antiqua Flensburg d. 7.1.1855 til Baron v. Hobe, Gelting. Signeret Møller BPP.

1855 - DenmarkCover - 1 IIIb

4 R.B.S. Thiele III gulburn på brev annulleret med nr.stempel "16" og sidestemplet antiqua Flensburg d. 7.1.1855 til Baron v. Hobe, Gelting. Signeret Møller BPP.
Lot: 323271

Ufrankeret feltpostkort (Tröiborg) dateret Visby med bureaustempel Tondern - Hvidding Bahnpost Zug 1224 d. 17.8.1916 til sønderjysk soldat.

1916 - Slesvig6292 - Cover - DAKA 275.01

Lot: 321294

Postomdelt No. 375. Julekort Til alle i Husstanden dateret Julen 1984 fra Brugsen.

1984 - DenmarkCover

Postomdelt No. 375. Julekort "Til alle i Husstanden" dateret Julen 1984 fra Brugsen.
Lot: 323252

8 pfg. illustreret Deutsche Nothilfe helsagsbrevkort opfrankeret med 8 pfg. Ebert fra Heidelberg d. 27.2.1928 til Cleveland, USA.

1928 - GermanyCover

Lot: 323151

1d Edward VII på brevkort (Cape Town and Table Mountain) dateret Las Palmas og annulleret med skibsstempel Paquebot Plymouth 2 d. 16.11.1907 til Frohburg, Tyskland.

1907 - Great BritainCover

Lot: 319816