20 øre og 1 kr. Chr. X på anbefalet ekspresbrev fra København d. 7.1.1922 til Paris, Frankrig.

1922 - Denmark New 1000 - Cover - 75, 125

Lot: 328762

10 bit Fr. VIII helsagsbrevkort påskrevet pr. Oriole via Fajardo stemplet St. Thomas d. 31.1.1916 til direktør Dreyer, Zoologisk Have, København, Danmark. Interessant meddelelse om at der er indkøbt to aber til zoologisk have. Sendt med den lille sloop Oriole via Fajardo, Puerto Rico. Vedlagt kopi af avisnotis.

1916 - Danish West Indies New 1000 - Cover

10 bit Fr. VIII helsagsbrevkort påskrevet "pr. Oriole via Fajardo" stemplet St. Thomas d. 31.1.1916 til direktør Dreyer, Zoologisk Have, København, Danmark. Interessant meddelelse om at der er indkøbt to aber til zoologisk have. Sendt med den lille sloop "Oriole" via Fajardo, Puerto Rico. Vedlagt kopi af avisnotis.
Lot: 328862

2 sk. Krone/Scepter (2) på underfrankeret brev med sjældent rammestempel Utilstr. frigj. fra København annulleret 229/N.SJ.JB.P.B. d. 8.8.1867 til Helsingør. Udtakseret i 8 skilling porto. Højre mærke med mgl. hj.tak.

1867 - Denmark New 1000 - Cover - 11

2 sk. Krone/Scepter (2) på underfrankeret brev med sjældent rammestempel "Utilstr. frigj." fra København annulleret "229"/N.SJ.JB.P.B. d. 8.8.1867 til Helsingør. Udtakseret i "8" skilling porto. Højre mærke med mgl. hj.tak.
Lot: 328576

25 øre Karavel på brev fra Helsingør d. 17.2.1930 til sømand ombord på S/S Agnete c/o Anglo Algerian Coaling Co. i Oran, Algeriet, Afrika - returneret med påskrift Steamer Sailed og fransk skibsstempel Marseille .... Paquebot d. 24.2.1930. Genfremsendt med 15 øre Karavel fra Hellebæk d. 28.2.1931 til S/S Agnete, Havnekontoret, Klaksvig, Færøerne.

1930 - Faroe Islands New Cover - 169, 171

25 øre Karavel på brev fra Helsingør d. 17.2.1930 til sømand ombord på S/S "Agnete" c/o Anglo Algerian Coaling Co. i Oran, Algeriet, Afrika - returneret med påskrift "Steamer Sailed" og fransk skibsstempel Marseille .... Paquebot d. 24.2.1930. Genfremsendt med 15 øre Karavel fra Hellebæk d. 28.2.1931 til S/S "Agnete", Havnekontoret, Klaksvig, Færøerne.
Lot: 328766

15 øre Fr. IX på brevkort (Hospitalsskibet Jutlandia) dateret ombord på Jutlandia d. 5.11.1951 og annulleret København d. 9.11.1951 til Højby Sj., Danmark. Skrevet under sejlads mellem Manila og Yokohama på udrejsen til 2. togt til Korea.

1951 - Denmark New 1000 - Cover - 319

15 øre Fr. IX på brevkort (Hospitalsskibet "Jutlandia") dateret ombord på "Jutlandia" d. 5.11.1951 og annulleret København d. 9.11.1951 til Højby Sj., Danmark. Skrevet under sejlads mellem Manila og Yokohama på udrejsen til 2. togt til Korea.
Lot: 328846

Dansk 10 øre Bølgelinie og norsk 15 øre Løve på blandingsfrankeret søndagsbrevkort (S/S Frederik VIII) annulleret hhv. Bureau amb. Oslo-Ed IV d. 23.2.1935 og Charlottenlund d. 24.2.1935 til Charlottenlund, Danmark.

1935 - Denmark New 2920 - Cover - 202

Dansk 10 øre Bølgelinie og norsk 15 øre Løve på blandingsfrankeret søndagsbrevkort (S/S "Frederik VIII") annulleret hhv. Bureau amb. Oslo-Ed IV d. 23.2.1935 og Charlottenlund d. 24.2.1935 til Charlottenlund, Danmark.
Lot: 328819

3 øre Bølgelinie på lokalt julekort annulleret med godt stjernestempel KØBELEV til Skovbølle pr. Nakskov.

Denmark New 4900 - Cover - SK 0766

Lot: 328545

5 øre Våben på brevkort (Roskilde Domkirke) dateret ombord på ångare från Köpenhamn annulleret med sjældent svensk sejlende bureaustempel Malmö - Köpenh. d. 9.7.1902 til Klippan, Sverige.

1902 - Denmark New 1000 - Cover - 34B

5 øre Våben på brevkort (Roskilde Domkirke) dateret ombord på "ångare från Köpenhamn" annulleret med sjældent svensk sejlende bureaustempel Malmö - Köpenh. d. 9.7.1902 til Klippan, Sverige.
Lot: 328524

10 øre Fr. VIII på brevkort (Korsør set fra vandtårnet) annulleret med dampskibsstempel Korsør-Kiel DPSK:POSTKT: No. 2 d. 20.3.190x til Berlin, Tyskland.

Denmark New 4220 - Cover - 55

Lot: 328556

15 øre Karavel og Julemærke 1941 på brevkort (Chr. X til hest) annulleret København d. 21.12.1941 og sidestemplet med posthornstempel HUSUM (BRØNSHØJ) til Helsingborg, Sverige. Dansk censur.

1941 - Denmark New 2700 - Cover - SK 61.3

Lot: 328586

10 øre Bølgelinie og 15 øre Karavel på søndagsbrev fra Rønne d. 23.1.1931 (fredag) til Seest pr. Kolding. Påsat meddelelse - F.7 6/3 - fra Kolding postkontor vedr. forsendelsen indgået for sent til udbringning søndag.

1931 - Denmark New 3700 - Cover - 169, 185

Lot: 328714

30 øre Chr. X i vandret 5-stribe på adressebrev for lokal værdipakke indeholdende 20.000 kr. i Kjøbenhavn d. 10.1.1919. Sendt fra kgl. Hof- og Ordensjuvelere A. Michelsen til kaptajn P. Michelsen Ridder af Dannebrog. Smuk forsendelse.

1919 - Denmark New 1000 - Cover - 103

Lot: 328701

10 øre Våben små hj.tal helsagsbrevkort annulleret med nr.stempel 71 og sidestemplet lapidar Ringkjøbing JB:P: d. 25.12.188x til Neumünster, Tyskland.

Denmark New 6950 - Cover - EB 11

10 øre Våben små hj.tal helsagsbrevkort annulleret med nr.stempel "71" og sidestemplet lapidar Ringkjøbing JB:P: d. 25.12.188x til Neumünster, Tyskland.
Lot: 328554

1856. Francobrev fra Christiansund d. 3.6.1856 via Sandøsund d. 7.6.1856 med fransk grænsestempel Norwege-Quivrain Amb. D d. 11.6.1856 til Barcelona, Spanien. Blåt stempel Pr S 2. Bagklap mangler.

1856 - Norway New Cover

1856. Francobrev fra Christiansund d. 3.6.1856 via Sandøsund d. 7.6.1856 med fransk grænsestempel Norwege-Quivrain Amb. D d. 11.6.1856 til Barcelona, Spanien. Blåt stempel "Pr S 2". Bagklap mangler.
Lot: 328776

4 sk. stukken kant på brev annulleret med Esrom-type stempel MERN. og sidestemplet antiqua Præstöe d. 5.2.186x til Byfoged Oxenbøll i Stubbekjøbing.

Denmark New 4735 - Cover - SK 0885

Lot: 328544

1872. Ufrankeret Forlangt Indberetning fra Sognepræsten i Bloustrød med stjernestempel LILLERØD til Birkekontoret i Hørsholm. Udtakseret i 4 skilling enkeltporto. På bagsiden ank.stemplet antiqua Hørsholm d. 2.3.1872.

1872 - Denmark New 3450 - Cover - SK 0792

1872. Ufrankeret "Forlangt Indberetning fra Sognepræsten i Bloustrød" med stjernestempel LILLERØD til Birkekontoret i Hørsholm. Udtakseret i "4" skilling enkeltporto. På bagsiden ank.stemplet antiqua Hørsholm d. 2.3.1872.
Lot: 328543

50 kap. utakket på brev fra det kgl. danske konsulat i Libau annulleret Leepaja Latvia d. 18.9.1919 til Dansk Røde Kors i København, Danmark. Rammestempel M.P.K. fra den tyske censur i Königsberg. Muligvis underfrankeret og påskrevet 3 med blåkridt.

1919 - Latvia New 1000 - Cover

50 kap. utakket på brev fra det kgl. danske konsulat i Libau annulleret Leepaja Latvia d. 18.9.1919 til Dansk Røde Kors i København, Danmark. Rammestempel "M.P.K." fra den tyske censur i Königsberg. Muligvis underfrankeret og påskrevet "3" med blåkridt.
Lot: 328553

20 øre Løve på brev fra Soulm i Vesterålen d. 27.1.1933 til sømand ombord på S/S Breidablik i Bergen - eftersendt til Swansea, England med portostempel T 8 1/3 cts. og 1d to Pay 545, samt britisk 1d portomærke stemplet Swansea d. 4.2.1933.

1933 - Norway New Cover

20 øre Løve på brev fra Soulm i Vesterålen d. 27.1.1933 til sømand ombord på S/S "Breidablik" i Bergen - eftersendt til Swansea, England med portostempel "T 8 1/3 cts." og "1d to Pay 545", samt britisk 1d portomærke stemplet Swansea d. 4.2.1933.
Lot: 328803

50 aur Torsk og 1 kr. Sigurdsson i parstykke på adressekort for pakke fra Vestmannaeyjur d. 14.6.1945 via Reykjavik d. 18.6.1945 til Álftanes. Lodret fold.

1945 - Iceland New Cover

Lot: 326213

Ufrankeret fortrykt krigsfangebrevkort fra Internierungslager Hald stemplet brotype IIIb Krigsfangelejr No. 2 Danmark d. 22.9.1917 til Jyske Brigade i Viborg. Antagelig sendt fra interneret østrigsk soldat i lazaretlejren i Hald ved Viborg.

1917 - Denmark New 8800 - Cover

Lot: 328549

10 öre Tre Kroner helsagsbrevkort annulleret med antiqua skibsstempel Fra Sverige d. 3.10.1876 til København, Danmark. Skade i venstre side.

1876 - Sweden New 1000 - Cover

Lot: 328570