5 øre Våben på brevkort annulleret med lapidar Lyngby d. 11.7.1904 til København.

1904 - Denmark2800 - Cover - 34C

Lot: 328564

15 aur Geysir på brevkort annulleret med svagt stempel i Reykjavik 1938 til Malmö, Sverige.

1938 - IcelandCover

Lot: 326802

2 øre og 7 øre (fireblok) Bølgelinie på 30 øre frankeret retur Indkasserings-Indbetalingskort fra Nibe d. 2.10.1933 til Halkjær.

1933 - Denmark9240 - Cover - 78, 184

Lot: 328697

10 øre helsagskuvert opfrankeret med 10 øre Genforening annulleret med bureaustempel Aalborg - Fjerritslev T.6 d. 19.10.1921 til København.

1921 - Denmark9000 - Cover - KV 28, 115

Lot: 328773

5 øre Våben på brevkort annulleret med bureaustempel Kjøbenhavn - Masnedsund T.49(?) d. 9.9.1905 til København.

1905 - Denmark4760 - Cover - 34C

Lot: 324996

5 øre Bølgelinie på flyvningsbrevkort (Alfred Schmidt: Børnehjælpsdagen 1914) stemplet Roskilde d. 12.5.1914 og sidestemplet Besørget med Danmarks 1ste Flyvepost * 12 Maj 1914 * og Børnehjælpsdagen til København.

1914 - Denmark4000 - Cover - 64

5 øre Bølgelinie på flyvningsbrevkort (Alfred Schmidt: Børnehjælpsdagen 1914) stemplet Roskilde d. 12.5.1914 og sidestemplet "Besørget med Danmarks 1ste Flyvepost * 12 Maj 1914 *" og Børnehjælpsdagen" til København.
Lot: 328581

5 øre Chr. X på brevkort (Jelling, Faarupgaard og Søen) fra ung mand på Faarupgaard Opdragelseshjem annulleret med reserve bureaustempel (R3/R4) Nørrejyllands- JB.PKT. T.188 d. 9.8.1917 til København. Reservestempel benyttet på strækningen Vejle-Herning i perioden 1914-19.

1917 - Denmark7300 - Cover - 68

Lot: 328527

15 pfg. Fælles udg. helsagsbrevkort opfrankeret med 5 pfg. Fælles udg. fra Sonderburg **C d. 13.2.1920 til Hellerup, Danmark.

1920 - Slesvig6400 - Cover - 16

Lot: 328720

10 øre Våben helsagsbrevkort fra Ringkjøbing annulleret med lapidar bureaustempel Vestjydske J.P.K. d. 20.11.1885 til Neumünster, Tyskland.

1885 - Denmark6950 - Cover - EB 12

Lot: 328551

7 øre H. C. Andersen på brevkort annulleret med udslebet stjernestempel RINGEBY og sidestemplet Rønne d. 27.1.1936 til Rønne.

1936 - Denmark3700 - Cover - SK 1054

Lot: 326354

4 kr. Jakobshavn 250 år på Photo Letter fra Iulissat d. 17.6.1991 til Dragør.

1991 - Greenland3952 - Cover - 220

Lot: 326723

5 øre Fr. VIII på brevkort annulleret med Universal forsøgsstempel Kjøbenhavn KKB d. 22.8.1912 til Valby.

1912 - Denmark1000 - Cover - 54

Lot: 328538

100 øre på brevkort (Sota Seter, Jotunheimen) annulleret med krone/posthorn stempel SOTA og sidestemplet Nordberg d. 16.8.1976 til Struer, Danmark.

1976 - NorwayCover

Lot: 328832

5 øre Bølgelinie på udateret brevkort annulleret med stjernestempel VAALSE til Holsted St.

Denmark4840 - Cover - SK 1455

Lot: 232860

3 øre Bølgelinie på lokalt brevkort stemplet Kjøbenhavn C.K.K. d. 16.5.1911 til kok ombord på panserskibet Peder Skram via Brevpostkontoret i København - eftersendt til skibets station i Aarhus og fejlagtigt udtakseret i porto til landsporto med påskrevet 2 øre. Marinepost skulle frankeres som flådens skibe var beliggende i København - derved lokaltakst i København - uanset om de skulle videresendes til skibenes station rundt i landet.

1911 - Denmark1000 - Cover - 44

3 øre Bølgelinie på lokalt brevkort stemplet Kjøbenhavn C.K.K. d. 16.5.1911 til kok ombord på panserskibet "Peder Skram" via Brevpostkontoret i København - eftersendt til skibets station i Aarhus og fejlagtigt udtakseret i porto til landsporto med påskrevet "2" øre. Marinepost skulle frankeres som flådens skibe var beliggende i København - derved lokaltakst i København - uanset om de skulle videresendes til skibenes station rundt i landet.
Lot: 328747

4 aur To Konger i parstykke på brevkort (Kongebesøget på Island 1907) fra Reykjavik d. 15.10.1907 til København, Danmark. Kortet afkortet i højre side.

1907 - Iceland1000 - Cover

Lot: 326792

10 øre Fr. VIII med perfin Ø.K. (Østasiatisk Kompagni) på brevkort fra Kjøbenhavn d. 25.11.1909 til Neuchatel, Schweiz.

1909 - Denmark1000 - Cover - Perf. Ø07

10 øre Fr. VIII med perfin "Ø.K." (Østasiatisk Kompagni) på brevkort fra Kjøbenhavn d. 25.11.1909 til Neuchatel, Schweiz.
Lot: 328861

15 øre Fr. IX på svarbrevkort annulleret med svensk stempel i Pajala d. 27.6.1949 til Svenske Statsbaners Rejsebureau i København.

1949 - Denmark1000 - Cover - 306

Lot: 326094

5 øre Chr. X annulleret med liniestempel Løgstør d. 6.2.1920 på Postbevis for afsendelse af anbefalet brev til Hobro.

1920 - Denmark9670 - Cover - 68

Lot: 328755

3 øre Bølgelinie og 5 øre Chr. X på julekort annulleret med stjernestempel SØRBYMAGLE til Slagelse. Slidt i kanten.

Denmark4200 - Cover - SK 1337

Lot: 324039

25 øre Olav på brevkort sendt fra Orrekläpp i Sverige d. 24.4.1962 til Holte, Danmark. Svensk 40 öre Lösen etiket, men ikke udtakseret i dansk porto.

1962 - NorwayCover

Lot: 328814