1924 - Denmark3000 - Cover - 100, 123
8 øre Bølgelinie og 12 øre Chr. X på korrespondancekort fra Helsingør d. 2.9.1924 til Rønne.
Lot: 329816
Lot: 329816
Ufrankeret brev mærket "En befalet Indberetning fra Sognefoged Martin Christensen i Sahl" med lapidar Bjerringbro d. 15.2.18xx via Viborg til Lysgaard mfl. Herreds Kontor i Kjellerup. Udtakseret i "8" øre enkeltporto.
Lot: 329924
5 øre Fr. VIII på brevkort dateret i Tim og annulleret med bureaustempel Fredericia - Struer. A. 1907 til Holsted Station. Transit stemplet med to forskellige bureaustempler Skanderborg - Skjern T.84 og Fredericia - Struer T.1031, samt ank.stemplet med stjernestempel HOLSTED STATION.
Lot: 329956
1,20 kr. Margrethe, 5 kr. Isbjørn og 10 kr. Hvalrosser på postopkrævningsadressekort for indenrigspakke annulleret med julestempel i Sdr. Strømfjord d. 18.12.1976 til Marmorilik.
Lot: 329346
7 øre helsagsbrevkort (fabr. 97-H) opfrankeret med 1 øre, 5 øre og 7 øre Bølgelinie fra København d. 7.11.1933 til London, England.
Lot: 329950
5 øre Chr. X på brevkort annulleret med brotype IIIb Asaa d. 26.5.1915 til Ulsted.
Lot: 329640
5 øre Chr. X helsagsbrevkort (fabr. 44-H) annulleret med brotype IIIb Havrebjerg d. 3.12.1918 til Krænkerrup pr. Havrebjerg.
Lot: 329562
5 øre Posthorn og 10 øre Løve på brevkort (sæler i isen) fra Longyearbyen d. 28.7.1934 til Gammel Skagen, Højen St., Danmark.
Lot: 328805
5 pfg. firmafranko fra Metro Goldwyn Mayer "Greta Garbo - Anna Karenina" på tryksag fra Berlin d. 27.12.1935 til Stockholm, Sverige.
Lot: 329941
5 øre helsagsbrevkort annulleret med antiqua Laurvig d. 14.3.1879 til Christiania.
Lot: 329133
30/20 øre Provisorium med kort bjælke på brev annulleret med brotype Vc Aalborg 5. d. 29.2.1956 (skuddag) til København.
Lot: 329592
35 øre Fr. IX på Indbetalingskort stemplet København d. 7.10.1963 til Lyngby. Trodat stempel med sorteringskode "7400" fra Lyngby postkontor d. 8.8.1963.
Lot: 329848
5 pen Våben på brev fra Tavastehus d. 8.4.1896 til Lappenranta.
Lot: 329418
3,50 kr. Margrethe på luftpostbrev stemplet København d. 26.1.1991 til Slagelse. Sendt fra korvetten "Olfert Fischer" i Golfen under Operation Desert Storm og befordret med lukket marinepost-sæk til København.
Lot: 329969
280 øre Hafnia 87 udg. og Elleore Julemærke 1987 på brevkort fra Roskilde d. 16.12.1987 til Holbæk.
Lot: 329818
5 øre Chr. X på brevkort (Hirtshals fyr) annulleret med stjernestempel BØRGLUM og sidestemplet Vraa d. 15.12.1913 til Odense.
Lot: 329527
5 øre Fr. VIII på brevkort (Silkeborg set fra Viborgbroen) annulleret med stjernestempel SALTEN og sidestemplet Brædstrup d. 18.10.1910 til Randbøldal pr. Vejle.
Lot: 329491
5 øre Fr. VIII på brevkort (fotokort med strandparti) annulleret med stjernestempel BØVLINGBJERG og sidestemplet bureau Vemb - Thyborøn T.? d. 20.5.1908 til København.
Lot: 329526
3 øre Bølgelinie på lokalt brevkort i Kjøbenhavn d. 5.6.1907. Retur som ubekendt til Vedbæk og udtakseret i 2 øre enkeltporto til landsporto. Usædvanlig at se portoopkrævning i forbindelse med returnering.
Lot: 329840
Harald Slott-Møller: "Olding bærer Jorden". Illustreret 5 øre Våben helsagsbrevkort annulleret med særstempel Velgjørenhedsbazaren i Kjøbenhavn d. 09.4.1901
Lot: 329938
3 øre Bølgelinie og Julemærke 1918 på lokalt julekort annulleret med stjernestempel HORNE til Egehøj, Bjerne Mark.
Lot: 329512