27 øre Chr. X single på tryksag med postopkrævning fra Skive d. 1.10.1919 til Højslev. Retur som nægtet.

1919 - Denmark7800 - Cover - 102

Lot: 331512

4 øre helsagskorsbånd sendt underfrankeret fra Skagen d. 3.8.1906 opfrankeret med 5 øre Chr. IX stemplet d. 6.8.1906 til Svensk Fiskeritidsskrift i Upsala, Sverige - eftersendt til den svenske zoolog professor Einar Lönnberg i Stockholm. Trods opfrankering er korsbåndet stadig underfrankeret med 1 øre og udtakseret i porto. Interessant forsendelse, men noget beklippet på bagsiden.

1906 - Denmark9990 - Cover - XB 2b, 52

Lot: 331527

60 øre Havets Moder og 5 kr. Ishavsskib i fireblok på adressekort for tre luftpostpakker fra Sukkertoppen annulleret Grønlands Postkontor København K. d. 5.5.1961 til København. Kupon har været løsnet.

1961 - Greenland3912 - Cover - 39, 41

Lot: 331537

5 øre Våben på underfrankeret korsbånd annulleret med lapidar Kjøbenhavn V. d. 14.6.1893 til Tønsberg, Norge - eftersendt til Horten. Rammestempel Utilstrækkelig frankeret og T-stempel, samt på bagsiden norsk 10 øre Portomærke stemplet Tønsberg d. 15.6.1893.

1893 - Denmark1000 - Cover - 34

5 øre Våben på underfrankeret korsbånd annulleret med lapidar Kjøbenhavn V. d. 14.6.1893 til Tønsberg, Norge - eftersendt til Horten. Rammestempel "Utilstrækkelig frankeret" og "T"-stempel, samt på bagsiden norsk 10 øre Portomærke stemplet Tønsberg d. 15.6.1893.
Lot: 331471

400 ries, samt 2$500/200 ries og 5$000/300 ries Zeppelin provisorium på luftpostbrev mærket via Condor-Zeppelin fra Rio de Janeiro d. 1.9.1931 til Friedrichshafen, Tyskland. Ank.stemplet i Tyskland d. 7.9.1931. Sort flyvningsstempel: Graf Zeppelin Primeiro Voo Brasil - Europa 1931.

1931 - BrazilCover

400 ries, samt 2$500/200 ries og 5$000/300 ries "Zeppelin" provisorium på luftpostbrev mærket "via Condor-Zeppelin" fra Rio de Janeiro d. 1.9.1931 til Friedrichshafen, Tyskland. Ank.stemplet i Tyskland d. 7.9.1931. Sort flyvningsstempel: "Graf Zeppelin" Primeiro Voo Brasil - Europa 1931.
Lot: 331311

15 øre Chr. X (defekt) på underfrankeret brev fra Tinglev d. 13.2.1948 til Fredericia. Udtakseret i porto med 10 øre Portomærke annulleret med sjældent brotype IIc Fredericia Togpost d. 14.2.1948.

1948 - Denmark7000 - Cover - 275, P 28

Lot: 331595

1,25 mk. Løve på illustreret feltpostkort dateret Finland d. 17.3.1940 og stemplet Oulu d. 20.3.1940 til Grostrup, Danmark. Sendt fra dansk korporal Wöldike med feltpostadresse: KpK 10/4935 (= Dansk Finlands Korps). Finsk censur.

1940 - Denmark2600 - Cover

Lot: 329233

75 pfg. Nordamerikafahrt og 4 mk. Graf Zeppelin på luftpostbrev fra Gera d. 6.5.1936 via Porto Alegre til Sao Leopoldo, Brasilien. Flyvningsstempel Deutsche Luftpost * Europa - Südamerika e. Befordret med zeppelin LZ-129 Hindenburg.

1936 - GermanyCover

75 pfg. Nordamerikafahrt og 4 mk. Graf Zeppelin på luftpostbrev fra Gera d. 6.5.1936 via Porto Alegre til Sao Leopoldo, Brasilien. Flyvningsstempel "Deutsche Luftpost * Europa - Südamerika e". Befordret med zeppelin LZ-129 Hindenburg.
Lot: 331309

2 cents Våben single på brevkort (St. Thomas, Government Hill) annulleret St. Thomas d. 23.7.1904 til Naumburg, Tyskland. AFA: 1600,-

1904 - Danish West IndiesCover - 22

Lot: 331536

25 øre Chr. X 60 år og 50 øre Chr. X på anbefalet luftpostbrev fra København d. ?.6.1931 til sømand ombord på orlogsskibet Niels Juel via Købmagergades Postkontor, København - eftersendt til Algier og påskrevet Par Avion France - Alger. Ank.stemplet i Alger d. 2.7.1931. Niels Juel var i sommeren på togt til Middelhavet hvor skibet anløb Konstantinopel, Odessa, Piræus, Genua, Algier og Tanger. Sjælden marinepost forsendelse.

1931 - Denmark1000 - Cover - 129,192

25 øre Chr. X 60 år og 50 øre Chr. X på anbefalet luftpostbrev fra København d. ?.6.1931 til sømand ombord på orlogsskibet "Niels Juel" via Købmagergades Postkontor, København - eftersendt til Algier og påskrevet "Par Avion France - Alger". Ank.stemplet i Alger d. 2.7.1931. "Niels Juel" var i sommeren på togt til Middelhavet hvor skibet anløb Konstantinopel, Odessa, Piræus, Genua, Algier og Tanger. Sjælden marinepost forsendelse.
Lot: 331588

8 øre Tofarvet på brev annulleret med lapidar Kjøbenhavn d. 28.10.18xx til Karlebo Sogneraad i Lillerød - omadresseret til Hørsholm med stjernestempel LILLERØD. På bagsiden transit stemplet 229/N:SJ:J:P: d. 29.10. og ank.stemplet lapidar Hørsholm d. 29.10.18xx.

Denmark3450 - Cover - SK 0792

8 øre Tofarvet på brev annulleret med lapidar Kjøbenhavn d. 28.10.18xx til Karlebo Sogneraad i Lillerød - omadresseret til Hørsholm med stjernestempel LILLERØD. På bagsiden transit stemplet "229"/N:SJ:J:P: d. 29.10. og ank.stemplet lapidar Hørsholm d. 29.10.18xx.
Lot: 328535

10 pfg. og 20 pfg. Fælles udg. på firmakuvert fra Flensburg d. 21.2.1920 til Københavns Bank, København, Danmark. Åbnet af valutakontrol med rød banderole Auf Grund der Verordnung vom 15. November 1918 (Reichsgesetzblatt S. 1324) geöffnet. med to store kommissionsstempler: Commission Internationale Slesvig (ca. 44 mm).

1920 - Slesvig1000 - Cover - 18, 20

10 pfg. og 20 pfg. Fælles udg. på firmakuvert fra Flensburg d. 21.2.1920 til Københavns Bank, København, Danmark. Åbnet af valutakontrol med rød banderole "Auf Grund der Verordnung vom 15. November 1918 (Reichsgesetzblatt S. 1324) geöffnet." med to store kommissionsstempler: Commission Internationale Slesvig (ca. 44 mm).
Lot: 331540

5 øre Bølgelinie og 10 øre Chr. X 60 år på skibsbrev fra maskinmester ombord på ØK-skibet M/S Boringia annulleret med skibsstempel Paquebot Singapore d. 1.2.1932 til Middelfart, Danmark.

1932 - Denmark5500 - Cover - 183, 189

5 øre Bølgelinie og 10 øre Chr. X 60 år på skibsbrev fra maskinmester ombord på ØK-skibet M/S "Boringia" annulleret med skibsstempel Paquebot Singapore d. 1.2.1932 til Middelfart, Danmark.
Lot: 331574

20 øre Våben single på anbefalet lokalbrev i Kjøbenhavn d. 13.6.1894.

1894 - Denmark1000 - Cover - 36

Lot: 331473

5 øre Chr. IX på brevkort annulleret med stjernestempel ALLESTED og sidestemplet bureau Odense - Faaborg T.47 d. 31.12.1906 til Skibby.

1906 - Denmark5651 - Cover - SK 0076

Lot: 329533

5 øre Våben (2) uafstemplet på brevkort fra Korsør (Hilsen fra med havnemotiv) opfrankeret med svensk 10 öre Oscar II annulleret Oskarsström d. 13.7.1899 til Wolmirsstedt, Tyskland. Uvist af hvilke årsag udtakseret i 10 pfg. tysk porto.

1899 - Denmark4220 - Cover - 34B

Lot: 331475

25 øre Chr. IX single på anbefalet brev fra Esbjerg d. 17.7.1916 til Kjellerup. Sen anvendelse.

1916 - Denmark6700 - Cover - 49

Lot: 331485

5 øre Våben helsagsbrevkort (Harald Slott-Møller Atlas) opfrankeret med 24 øre Våben annulleret med særstempel Velgjørenhedsbazaren i Kjøbenhavn d. 9.4.1901 til København.

1901 - Denmark1000 - Cover - EB 17, 39

5 øre Våben helsagsbrevkort (Harald Slott-Møller "Atlas") opfrankeret med 24 øre Våben annulleret med særstempel Velgjørenhedsbazaren i Kjøbenhavn d. 9.4.1901 til København.
Lot: 331534

20 öre Nya Sverige Minnet og 90 öre Posthorn på værdibrev fra Stocksund d. 15.7.1938 via London til Billingshurst, England.

1938 - SwedenCover

Lot: 331227

75 cts. og 2 pts på luftpostbrev fra Barcelona d. 7.4.1943 til soldat ved tysk feldpost Nr. 32440D = 7. Kompanie, Sicherungs-Regiment 608 på Østfronten. Lokal spansk censur fra Barcelona og passérstemplet Ab af tysk censur i Berlin.

1943 - SpainCover

75 cts. og 2 pts på luftpostbrev fra Barcelona d. 7.4.1943 til soldat ved tysk feldpost Nr. 32440D = 7. Kompanie, Sicherungs-Regiment 608 på Østfronten. Lokal spansk censur fra Barcelona og passérstemplet "Ab" af tysk censur i Berlin.
Lot: 331263

Div. Posthorn udg. på luftpostbrev fra Trondheim d. 11.6.1943 til København, Danmark. Åbnet af tysk censur i Oslo og passérstemplet ved censuren i København. Fra dansk OT-arbejder ved Postboks 149 Str., Trondheim. Rift på forsiden.

1943 - Norway1000 - Cover

Lot: 331234