8 øre Bølgelinie på Ren tryksag fra Pressens Bureau for Specialstof annulleret med TMS giro 17 Kampen mod Polio venter Deres bidrag/København OMK. 13 d. 16.11.1953 til Nykøbing F.

1953 - Denmark1000 - Cover - TMS 188.5

8 øre Bølgelinie på "Ren tryksag" fra Pressens Bureau for Specialstof annulleret med TMS "giro 17 Kampen mod Polio venter Deres bidrag"/København OMK. 13 d. 16.11.1953 til Nykøbing F.
Lot: 329946

25 pfg. helsags rørpostkort annulleret Charlottenburg P2 (R26) d. 6.4.1887 til Berlin C. Påskrevet 33 og modtaget ved Berlin C P45 (R33).

1887 - GermanyCover

25 pfg. helsags rørpostkort annulleret Charlottenburg P2 (R26) d. 6.4.1887 til Berlin C. Påskrevet "33" og modtaget ved Berlin C P45 (R33).
Lot: 329850

10 øre Landsbykirke (2) på brev fra København d. 11.2.1945 til Lund, Sverige. Åbnet af Sønderborg-censuren med smal neutral banderole (24 mm) stemplet Zensurstelle k.

1945 - Denmark1000 - Cover - 285

Lot: 331173

Dansk 5 øre Chr. IX og svensk 5 öre Oscar II på brevkort fra Kullen hvor det danske mærke er annulleret i Kjøbenhavn d. 22.7.1907 og svenske fejlagtigt annulleret ved ankomsten i Roskilde d. 22.7.1907. Sjov blandingsfrankering/dobbeltfrankering.

1907 - Denmark4000 - Cover - 52

Lot: 331547

12 øre helsagsbrevkort (fabr. 82-H) annulleret med brotype IIIb Tofterup d. 16.11.1926 til Kolding.

1926 - Denmark6754 - Postcard - EB 72

Lot: 329555

Beredskabsmærket. Instruktionspjece (100 sider) for Spejdernes Hjælpekorps 1952 udgivet af Det danske Pigespejderkorps, Det danske Spejderkorps, KFUK-Spejderne i Danmark og KFUM-Spejderne i Danmark.

1952 - DenmarkMisc

Lot: 329620

5 øre og 10 øre Bølgelinie på brevkort dateret Hotel Hammershus og annulleret Kjøbenhavn d. 5.9.1924 med sidestempel Fra Rønne til København.

1924 - Denmark3700 - Cover - 122, 124

5 øre og 10 øre Bølgelinie på brevkort dateret Hotel Hammershus og annulleret Kjøbenhavn d. 5.9.1924 med sidestempel "Fra Rønne" til København.
Lot: 329990

40 øre UPU og 50 øre Chr. X (3) på luftpostbrev fra København d. 27.2.1950 til Teheran, Iran. Retur da modtageren er afrejst.

1950 - Denmark1000 - Cover - 289, 316

Lot: 331580

20 øre Karavel på brev annulleret brotype IIc Dianalund d. 13.8.1940 til Holbæk.

1940 - Denmark4293 - Cover - 204

Lot: 329847

10 pen. Våben på brevkort annulleret med nr.stempel 676 og sidestemplet Isojoki d. 26.2.1904 via Lappfjärd til Merikarvia.

1904 - FinlandCover

10 pen. Våben på brevkort annulleret med nr.stempel "676" og sidestemplet Isojoki d. 26.2.1904 via Lappfjärd til Merikarvia.
Lot: 331247

5 øre Våben helsagskorsbånd opfrankeret med 5 øre Våben i parstykke sendt som 3. vægtkl. tryksag med lapidar Skanderborg d. 10.8.18xx til Paris, Frankrig.

Denmark8660 - Cover - XB 4, 34

Lot: 331528

1 øre og 4 øre Bølgelinie på korsbånd sendt som tryksag og annulleret brotype IIIb Slagelse ** d. 22.10.1918 til Safsjö, Sverige.

1918 - Denmark4200 - Cover - 77, 80

Lot: 329986

40 øre Genforening single på brev fra Kjøbenhavn d. 19.9.1922 til Robert Bartsch (Afdelingschef i Bing & Grøndahls Porcelæns Udsalg) i den danske pavillon ved Verdensudstillingen i Rio de Janeiro, Brasilien.

1922 - Denmark1000 - Cover - 116

Lot: 331523

Berigtigelseskort formular S-6172 (5-72 A6) fra Postgirokontoret vedr. ubekendt udbetalingskort påsat 70 øre Bølgelinie annulleret med liniestempel d. 17.9.1973.

1973 - Denmark1000 - Cover - 527

Lot: 329812

4 øre Tofarvet om 20 øre Våben med matricefejl Farveløs plet ved S i POSTFRIM. på 24 øre frankeret værdibrev fra Aarhus d. 24.6.1899 til Kjøbenhavn. Nålehul tæt på 20 øre mærke.

1899 - Denmark8000 - Cover - 23B, 36Bw

4 øre Tofarvet om 20 øre Våben med matricefejl "Farveløs plet ved S i POSTFRIM." på 24 øre frankeret værdibrev fra Aarhus d. 24.6.1899 til Kjøbenhavn. Nålehul tæt på 20 øre mærke.
Lot: 331469

5 öre Montelius single på tryksag fra Frimärkets Dag i Stockholm d. 3.3.1944 til Købvenhavn. Dansk censur og stemplet Tilladt Indført / U.M. og P-B fra Udenrigsministeriets tryksagskontrol. Ubekendt i København.

1944 - Sweden1000 - Cover

5 öre Montelius single på tryksag fra Frimärkets Dag i Stockholm d. 3.3.1944 til Købvenhavn. Dansk censur og stemplet Tilladt Indført / U.M. og "P-B" fra Udenrigsministeriets tryksagskontrol. Ubekendt i København.
Lot: 329237

20 øre Fr. IX og Kofoeds Skole mærkat på julekort fra Silkeborg d. 22.12.1960.

1960 - Denmark8600 - Cover - 320

Lot: 329931

1 øre, 2 øre Bølgelinie og 7 øre H. C. Andersen på brevkort annulleret med særstempel Ollerup * Oxford-Stævnet * d. 12.4.1936 til Gislev. På bagsiden mærkat: Oxford Ollerup Paasken 1936.

1936 - Denmark5761 - Cover - 196, 197, 224

Lot: 331177

5 øre (3-stribe) og 10 øre (par) Bølgelinie på 35 øre frankeret adressebrev for værdipakke fra Vordingborg d. 31.12.1913 til København.

1913 - Denmark4760 - Cover - 64, 65

Lot: 331492

3 øre Bølgelinie på lokalt brevkort annulleret med stjernestempel KORNERUP og sidestemplet Roskilde d. 11.3.1911 til Lindenborg Kro. Ank.stemplet med stjernestempel LINDENBORG.

1911 - Denmark4000 - Cover - SK 739, SK 798

Lot: 329508

5 øre Chr. X og Julemærke 1916 på julekort annulleret med stjernestempel GANDLØSE til Manderup pr. Skibby.

1916 - Denmark2760 - Cover - SK 0362

Lot: 329520