10 öre og 20 öre Gustaf på brev fra Malmö d. 3.1.1944 påskrevet via England - Island til Reykjavik, Island. Åbnet af britisk censur PC90/3592.

1944 - SwedenCover

10 öre og 20 öre Gustaf på brev fra Malmö d. 3.1.1944 påskrevet "via England - Island" til Reykjavik, Island. Åbnet af britisk censur PC90/3592.
Lot: 329245

Kuranstalten Montebello pr. Helsingør. Reglement og Prisliste, samt 3 st. Ordinationsbøger fra ophold 1921-1931.

1921 - Denmark3000 - Misc

Lot: 329823

30 øre Fr. IX på indbetalingskort fra Odense d. 10.7.1962 til Næsby. Trodat stempel med sorteringskode 1634 fra Næsby Fyn d. 24.8.1962. 2 arkivhuller.

1962 - Denmark5270 - Cover - 394

30 øre Fr. IX på indbetalingskort fra Odense d. 10.7.1962 til Næsby. Trodat stempel med sorteringskode "1634" fra Næsby Fyn d. 24.8.1962. 2 arkivhuller.
Lot: 329802

3 pg. Forfatning single på brev fra Droichead Átha d. ?.5.1938 til Charlottenlund, Danmark.

1938 - Ireland2920 - Cover

Lot: 331258

2 kr. og 25 kr. (par) Rigsvåben på 52 kr. frankeret internationalt adressekort for luftpostpakke fra Helsingør d. 9.6.1980 til Lansdale, USA. Rammestempel: Pakken mangler / Lufthavnspostkontoret i dagene 10.6.-12.6.1980.

1980 - Denmark3000 - Cover - 294, 402

2 kr. og 25 kr. (par) Rigsvåben på 52 kr. frankeret internationalt adressekort for luftpostpakke fra Helsingør d. 9.6.1980 til Lansdale, USA. Rammestempel: "Pakken mangler / Lufthavnspostkontoret" i dagene 10.6.-12.6.1980.
Lot: 331598

5 øre Fr. VIII på brevkort annulleret med brotype IIa Holstebro JB.P.E. d. 24.3.1911 til Tim.

1911 - Denmark7500 - Cover - 54

Lot: 331172

70 øre Nordens Hus med prægetryk FØROYAR og stemplet Skalavik pr. Tórshavn d. 14.9.1974 på propagandakort fra Fremskridtspartiet underskrevet: Mogens Glistrup.

1974 - Faroe Islands3800 - Cover - 547

70 øre Nordens Hus med prægetryk "FØROYAR" og stemplet Skalavik pr. Tórshavn d. 14.9.1974 på propagandakort fra Fremskridtspartiet underskrevet: Mogens Glistrup.
Lot: 329822

5 øre Chr. X på brevkort annulleret med brotype Ia Bur d. 12.8.1917 til Hjørring.

1917 - Denmark7580 - Cover - 68

Lot: 329585

1.60 s. FN Geneve udg. på luftpostbrev fra dansk FN-vagt ved U.N.G.C.I. (= United Nations Guard Contingent Iraq) stemplet Geneve d. ?.12.1991 til Gilleleje, Danmark.

1991 - Denmark3250 - Cover

Lot: 331548

4 öre helsagskuvert sendt underfrankeret fra Motale d. 30.12.1905 til København, Danmark. Sort T-stempel og udtakseret i 2 øre dansk porto. Ank.stemplet i Kjøbenhavn d. 2.1.1906.

1905 - Sweden1000 - Cover

4 öre helsagskuvert sendt underfrankeret fra Motale d. 30.12.1905 til København, Danmark. Sort "T"-stempel og udtakseret i "2" øre dansk porto. Ank.stemplet i Kjøbenhavn d. 2.1.1906.
Lot: 329610

30 pfg. rørpost helsagskuvert stemplet Berlin S P42 (R3) og påskrevet C. På bagsiden ank.stemplet Berlin W H.T.A. (R1).

1889 - GermanyCover

30 pfg. rørpost helsagskuvert stemplet Berlin S P42 (R3) og påskrevet "C". På bagsiden ank.stemplet Berlin W H.T.A. (R1).
Lot: 329857

Rejsepas for mand med foto udstedt i Stockholm d. 26.6.1918 med flere stempler, samt 50 øre og 2 kr. stempelmærke.

1918 - SwedenCover

Lot: 331231

Kirkens Front. Nr. 4 d. 21.10.1943. Illegalt blad på 8 sider.

1943 - DenmarkMisc

"Kirkens Front". Nr. 4 d. 21.10.1943. Illegalt blad på 8 sider.
Lot: 331296

10 øre Chr. X i parstykke på brev fra Saxkjøbing d. 16.10.1916 til dansk missionær i Vepery, Madras, Indien. Påskrevet Via England og åbnet af indisk censur i Madras.

1916 - Denmark4990 - Cover - 69

10 øre Chr. X i parstykke på brev fra Saxkjøbing d. 16.10.1916 til dansk missionær i Vepery, Madras, Indien. Påskrevet "Via England" og åbnet af indisk censur i Madras.
Lot: 331499

2d Victoria anbefalet helsagskuvert opfrankeret med 2½d Victoria fra Kidderminster d. 18.3.1890 via Birmingham til Milano, Italien.

1890 - Great BritainCover

Lot: 329995

1d Edward VII på brevkort fra London d. 22.11.1906 til Thorshavn, Færøerne. Ank.stemplet brotype Ig Thorshavn d. 7.12.1906.

1906 - Faroe Islands3800 - Cover

Lot: 329541

5 øre, 10 øre og 20 øre (2) Chr. X på 55 øre frankeret adressebrev for pakke fra Silkeborg d. 14.7.1914 til København.

1914 - Denmark8600 - Cover - 68, 69, 71

Lot: 331164

Amerikansk 2 cents Washington på underfrankeret brevkort fra Waltham d. 23.7.1938 til København, Danmark. 12 øre grønt portomaskinstempel fra København.

1938 - USA1000 - Cover

Lot: 329993

10 øre H. C. Andersen på julekort annulleret med brotype Ic Sulsted d. 21.12.1935 til Nørresundby.

1935 - Denmark9381 - Cover - 225

Lot: 331307

5 öre og 20 öre Ringtype med posthorn på postanvisning fra Göteborg-Filial d. 20.11.1888 via Gillberga til Sillerud.

1888 - SwedenCover

Lot: 331275

10 øre Fr. VIII på brevkort fra Troense d. 10-8-1909 til kaptajn ombord på 3-mastet skonnert Triton i London, England - eftersendt til Aarhus.

1909 - Denmark5992 - Cover - 55

10 øre Fr. VIII på brevkort fra Troense d. 10-8-1909 til kaptajn ombord på 3-mastet skonnert "Triton" i London, England - eftersendt til Aarhus.
Lot: 331479