1962 - Denmark8900 - Cover - P 25, P 27, P 35
Ufrankeret svarkuvert fra Randers d. 14.3.1962 til Hadsund. Udtakseret i porto med 1 øre, 5 øre og 12 øre (par) Portomærker stemplet Hadsund d. 15.3.1962.
Lot: 332393
Lot: 332393
20 öre helsagsbrevkort med primitivt spejderstempel "AVERN 1957" sendt lokalt i Örebro d. 2.8.1957. Dateret Avernläger og sendt fra deltagende spejder.
Lot: 331619
"A/S Nielsen & Winther en dansk industriel virksomheds udvikling 1867 - 1917". Illustreret festskrift 117 sider.
Lot: 601639
Lodseddel til fordel for Silkeborg divisions blå pigespejdertroppe. Emil Strechers u/no.
Lot: 330854
Ferritslev, partier med brugsforening og dyrlægebolig. H. Schmidt no. 23166.
Lot: 330669
Hvidsten, mindesten ved Hvidsten kro for de faldne modstandsfolk fra Hvidstengruppen. Fotomax no. 24.
Lot: 333072
Grønland, Stor Fangst af Hvidhvaler ved Godthaab. U/no.
Lot: 333038
Odense, Asylgade. Den Nye Forsamlingsbygning. Hagen & Sørensen u/no.
Lot: 330786
Det danske Spejderkorps. Førertræningskursus: The Akela Badge 2. del - Praksis. Ubrugt kursusbevis fra 1920'erne. Fr. Palm Greisen Bogtrykkeri.
Lot: 329210
Folkehyldesten af Kong Chr. X. J. Chr. Olsen no. 9.
Lot: 333101
Hellebæk, Thalassa, glasverandaen. L. Christensen no. 105.
Lot: 332977
5 øre Fr. VIII på brevkort (Orenæs) annulleret med meget svagt stjernestempel OREHOVED og sidestemplet bureau Kjøbenhavn - Nykjøbing F. T.90 d. 27.4.1908 til Kjøbenhavn. Frimærke annulleret igen ved ankomsten i Kjøbenhavn d. 27.4.1908.
Lot: 332374
1,80 kr. Margrethe på brevkort fra Agger annulleret med bureau maskinstempel Fredericia - Struer T.7782 d. 31,8,1982 til Vordingborg.
Lot: 331771
"Meonia", M/S, Østasiatisk Kompagni. Reklamekort u/no.
Lot: 332501
D.V.I., St. Thomas, Government Hill. Lightbourn, St. Thomas serie no. 15.
Lot: 330699
Tulstrup kirke. Stenders no. 8889.
Lot: 330707
"Frimærkeårbogen 1972-1973" af Ib Eichner-Larsen. 159 sider med diverse filatelistiske artikler. Bl.a. om Dansk isluftpost 1922.
Lot: 601602
5 øre Chr. X på brevkort annulleret med brotype Ia Eistrup Holdepl. d. 28.12.1918 til Taulov.
Lot: 329844
Ufrankeret fortrykt kuvert fra Der Reichskommissar für die besetzten norwegischen Gebiete med briefstempel sendt som lokal protofri tjenestepost i Oslo d. 12.4.1944
Lot: 332694
Portugisisk 3$50 frankeret luftpostbrev fra Lissabon d. 7.7.1943 til København, Danmark. Fra kaptajn ombord handelsskib S/S “Egholm” med “undercover”-adresse: Johan Beckmann, P. O. Box 164 i Lissabon. Åbnet af tysk censur i Berlin.
Lot: 332841
40 pfg. Fælles udg. i parstykke på brev fra Flensburg d. 31.5.1920 til Aabenraa. Åbnet af valutakontrol med banderole stemplet: Commission Internationale Slesvig.
Lot: 332856