Ufrankeret svarkuvert fra Randers d. 14.3.1962 til Hadsund. Udtakseret i porto med 1 øre, 5 øre og 12 øre (par) Portomærker stemplet Hadsund d. 15.3.1962.

1962 - Denmark8900 - Cover - P 25, P 27, P 35

Lot: 332393

20 öre helsagsbrevkort med primitivt spejderstempel AVERN 1957 sendt lokalt i Örebro d. 2.8.1957. Dateret Avernläger og sendt fra deltagende spejder.

1957 - SwedenCover

20 öre helsagsbrevkort med primitivt spejderstempel "AVERN 1957" sendt lokalt i Örebro d. 2.8.1957. Dateret Avernläger og sendt fra deltagende spejder.
Lot: 331619

A/S Nielsen & Winther en dansk industriel virksomheds udvikling 1867 - 1917. Illustreret festskrift 117 sider.

1917 - Denmark1000 - Literature

"A/S Nielsen & Winther en dansk industriel virksomheds udvikling 1867 - 1917". Illustreret festskrift 117 sider.
Lot: 601639

Lodseddel til fordel for Silkeborg divisions blå pigespejdertroppe. Emil Strechers u/no.

1954 - Denmark8600 - Postcard - Unused

Lot: 330854

Ferritslev, partier med brugsforening og dyrlægebolig. H. Schmidt no. 23166.

1912 - Denmark5863 - Postcard - Used with stamps

Lot: 330669

Hvidsten, mindesten ved Hvidsten kro for de faldne modstandsfolk fra Hvidstengruppen. Fotomax no. 24.

1945 - Denmark8981 - Postcard - Unused

Lot: 333072

Grønland, Stor Fangst af Hvidhvaler ved Godthaab. U/no.

GreenlandPostcard - Unused

Lot: 333038

Odense, Asylgade. Den Nye Forsamlingsbygning. Hagen & Sørensen u/no.

Denmark5000 - Postcard - Unused

Lot: 330786

Det danske Spejderkorps. Førertræningskursus: The Akela Badge 2. del - Praksis. Ubrugt kursusbevis fra 1920'erne. Fr. Palm Greisen Bogtrykkeri.

DenmarkMisc - Unused

Lot: 329210

Folkehyldesten af Kong Chr. X. J. Chr. Olsen no. 9.

Denmark1000 - Postcard - Unused

Lot: 333101

Hellebæk, Thalassa, glasverandaen. L. Christensen no. 105.

1908 - Denmark3150 - Postcard - Used with stamps

Lot: 332977

5 øre Fr. VIII på brevkort (Orenæs) annulleret med meget svagt stjernestempel OREHOVED og sidestemplet bureau Kjøbenhavn - Nykjøbing F. T.90 d. 27.4.1908 til Kjøbenhavn. Frimærke annulleret igen ved ankomsten i Kjøbenhavn d. 27.4.1908.

1908 - Denmark4861 - Cover - 54

Lot: 332374

1,80 kr. Margrethe på brevkort fra Agger annulleret med bureau maskinstempel Fredericia - Struer T.7782 d. 31,8,1982 til Vordingborg.

1982 - Denmark7770 - Cover - 750

Lot: 331771

Meonia, M/S, Østasiatisk Kompagni. Reklamekort u/no.

DenmarkPostcard - Unused

"Meonia", M/S, Østasiatisk Kompagni. Reklamekort u/no.
Lot: 332501

D.V.I., St. Thomas, Government Hill. Lightbourn, St. Thomas serie no. 15.

Danish West IndiesPostcard - Unused

Lot: 330699

Tulstrup kirke. Stenders no. 8889.

Denmark8680 - Postcard - Unused

Lot: 330707

Frimærkeårbogen 1972-1973 af Ib Eichner-Larsen. 159 sider med diverse filatelistiske artikler. Bl.a. om Dansk isluftpost 1922.

1973 - DenmarkLiterature

"Frimærkeårbogen 1972-1973" af Ib Eichner-Larsen. 159 sider med diverse filatelistiske artikler. Bl.a. om Dansk isluftpost 1922.
Lot: 601602

5 øre Chr. X på brevkort annulleret med brotype Ia Eistrup Holdepl. d. 28.12.1918 til Taulov.

1918 - Denmark6000 - Cover - 68

Lot: 329844

Ufrankeret fortrykt kuvert fra Der Reichskommissar für die besetzten norwegischen Gebiete med briefstempel sendt som lokal protofri tjenestepost i Oslo d. 12.4.1944

1944 - NorwayCover

Lot: 332694

Portugisisk 3$50 frankeret luftpostbrev fra Lissabon d. 7.7.1943 til København, Danmark. Fra kaptajn ombord handelsskib S/S “Egholm” med “undercover”-adresse: Johan Beckmann, P. O. Box 164 i Lissabon. Åbnet af tysk censur i Berlin.

1943 - Denmark1000 - Cover

Lot: 332841

40 pfg. Fælles udg. i parstykke på brev fra Flensburg d. 31.5.1920 til Aabenraa. Åbnet af valutakontrol med banderole stemplet: Commission Internationale Slesvig.

1920 - Slesvig6200 - Cover - 23

Lot: 332856