1903 - NorwayPostcard - Used with stamps
Hilsen fra Norge. U/no. Kortet klippet!
Lot: 330749
Lot: 330749
10 øre Chr. X i parstykke på brev fra Langebæk d. 22.7.1918 til dansk militær apoteker Thorkil Møller i Batavia, Java, Hollandsk Ostindien. Åbnet af britisk censur no. 4851. Nusset.
Lot: 332710
5 øre helsagskuvert annulleret med brotype IIIb Krigsfangelejr No. 2 Danmark d. 14.5.1917 til Viborg.
Lot: 332749
"Stavangerfjord", S/S, Norsk Amerika Linie no. E.M. 11-57.
Lot: 332517
4 sk. Krone/Scepter på brev annulleret med nr.stempel "103" og sidestemplet antiqua Hasle d. 30.3.186x til Amtmand Kammerjunker Vedel, Ridder af Dannebrog, i Rønne.
Lot: 332760
Vejle i 1749. Warburg D. B. i gl. Dage no. 87.
Lot: 333109
"Det lå i luften" af Ib Eichner-Larsen & Holger Philipsen. Historien om Danmarks tidlige luftpost. 64 sider.
Lot: 601601
10 c. og 20 c. på brev fra dansk diplomat M. Melchior ved den danske legation i Bern d. 26.6.1941 til Det Grønlandske Selskab c/o Grønlands Styrelse i København, Danmark. Passér stemplet "Ae" ved censuren i Frankfurt.
Lot: 332692
Korsør, "Julehilsen fra", pige og sæbe boble med gadeparti i sne. H. P. Jensen no. 16473.
Lot: 332974
"Odense og der omkring - set på gamle postkort" af Richard G. Nielsen. 156 sider.
Lot: 601677
7/5 øre provisorisk helsagskuvert opfrankeret med 4 øre Bølgelinie i parstykke fra Silkeborg d. 29.11.1919 til Holstebro.
Lot: 332432
1807. Portobrev med indhold dateret i Bürgstein, Böhmen d. 27.5.1807 befordret med Thurn & Taxis rytter via Dresden-Leipzig-Braunschweig-Celle-Lüneburg-Hamburg og transit stemplet ved det Gross-Herzoglich Bergische Ober-Postamt: PRUSSE p. le B.G.D.4. / HAMBURG. 4.6.1807 til København, Danmark. Flere portopåtegninger.
Lot: 333143
36000 mk. kontant-frankeret infla brevkort med rødt stempel "____M. / Freigebühr / Einn.-Nachw. / Postamt Jena" og stemplet Jena d. 31.8.1923 til Vejle, Danmark.
Lot: 332557
10 øre Bølgelinie, 10 øre Thorvaldsen og 10 øre Luftpost i parstykke på anbefalet brev fra Aarhus d. 31.1.1939 til Braakula, Sverige.
Lot: 332360
5 pfg. Germania på brevkort (Gruss von den Düppeler Schanzen) annulleret Wester Satrup *(Schleswig)* d. 6.8.1901 og sidestemplet Posthülfstelle DÜPPELBERG d. 6.8.1901 til Bremen.
Lot: 332855
Købh. Store Jakobsborg på Østerbro i København. Jens A. Frederiksens Boghandel no. 2286-12.
Lot: 330080
Vejle, æslerne på Munkebjerg Badehotel. Stenders no. 74863.
Lot: 333106
Købh., Kong Chr. IXs ligtog. Stenders u/no.
Lot: 332052
25 c. på brevkort sendt som søndagsbrevkort fra Geneve d. 14.8.1954 til København. Violet stempel "Forsendelsen er Indgået for sent til at nå udbringning søndag. Frederiksberg Postkontor".
Lot: 332457
Det Forende Dampskibs-Selskab internt Radiobrev med meddelelse fra S/S "Gorm" via provinsbåden S/S "Kjøbenhavn" d. 17.9.1935 til Hovedkontoret i København. Formular 1192 B.N. Junr. 6.34. 10.000.
Lot: 332492
1848. Francobrev påskrevet "Franco directe" og 19 sk. med blåt antiqua Kjøbenhavn d. 27.1.1848 via Hamburg Th. & T. d. 31.1.1848 til München, Tyskland. Ank.stemplet i München d. 5.2.1848. 2-liniestempel "DANEMARK PAR HAMBOURG".
Lot: 333139