Denmark5500 - Postcard - Unused
Middelfart kirke. Stenders no. 6683.
Lot: 330711
Lot: 330711
"Vera", M/S, Grenå-Anholt Færgefart I/S. U/no.
Lot: 333075
15 øre Chr. X på brevkort (Artisterne 3 Gilberts) annulleret med bureaustempel Hjørring - * Aabybro T.106 d. 11.10.1920 til Højslev.
Lot: 331721
"Cincinnati", S/S, Hapag på rute Cherbourg - New York.
Lot: 333079
Silkeborg, Vandkuranstalt, hovedbygning. Stenders no. 24780. Tidl. ejerstempel på bagsiden.
Lot: 333045
10 øre Bølgelinie i parstykke på brevkort (Ahlgade, Holbæk) dateret på Københavns Hovedbanegård og annulleret med bureaustempel Kjøbenhavn - Warnemünde T.74 d. 18.8.1925 til Nakskov.
Lot: 332373
12/25 öre provisorium single på brev fra Åmål d. 6.6.1918 til Göteborg.
Lot: 331668
Genforening. Kongens ankomst til Haderslev. A. Vincent no. 530.
Lot: 332985
Enebæroddelejren, teltlejr under militærmanøvre i 1930'erne. Fotograf Weisholt u/no.
Lot: 333087
10 øre Fr. VIII på brev annulleret med stjernestempel HUNDSLUND og sidestemplet bureau Horsens - Odder T.8 d. 17.11.1907 til Nr. Alslev.
Lot: 331731
Reykjarfjördur med dampskib i baggrunden. O. Johnson & Kaaber no. 11062.
Lot: 332980
Villabyen ved ribe. A. Jæger's hus. C.K. Olesen u/no.
Lot: 330936
Torpedokast fra Hawker Dantorp “201” torpedoplan. V. Thaning & Appel's Marinepostkort - Serie F. Nr. 41. Stenders.
Lot: 330904
No, "Hilsen fra Noe" med kirke. N. P. Holm u/no.
Lot: 332956
25 öre Oscar II i vandret 3-stribe på adressebrev for pakke fra Stockholm d. 216.8.1902 til Karlanda.
Lot: 331569
"Leda", M/S, Bergen Line. U/no.
Lot: 332521
7 øre Nikolai kirke på underfrankeret brevkort (Svaneke havn med færgen "Nordbornholm") fra Neksø d. 30.3.1937 til Ibsker pr. Svaneke. udtakseret i porto med 1 øre og 5 øre Portomærke stemplet Svaneke d. 31.3.1937.
Lot: 332742
Købh., Holbergsgade med Mønten. Stenders no. 4585.
Lot: 332965
Vejle. Brejning Hoved. W.K.F. no. 1138.
Lot: 330964
20 øre Fr. IX og Julemærke 1959 på julekort fra Bur d. 23.12.1959 til Esbjerg. Retur med stempel "Ubekendt. Gaden findes ikke her. Esbjerg Postkontor d. / Vagtmester."
Lot: 332477
USA, Monmouth. Fotokort No. 4, fra hovedgade med gamle bil mm. Kortet sendt i USA og skrevet på Svensk.
Lot: 330951