Middelfart kirke. Stenders no. 6683.

Denmark5500 - Postcard - Unused

Lot: 330711

Vera, M/S, Grenå-Anholt Færgefart I/S. U/no.

DenmarkPostcard - Unused

"Vera", M/S, Grenå-Anholt Færgefart I/S. U/no.
Lot: 333075

15 øre Chr. X på brevkort (Artisterne 3 Gilberts) annulleret med bureaustempel Hjørring - * Aabybro T.106 d. 11.10.1920 til Højslev.

1920 - Denmark9800 - Cover - 70

Lot: 331721

Cincinnati, S/S, Hapag på rute Cherbourg - New York.

GermanyPostcard - Unused

"Cincinnati", S/S, Hapag på rute Cherbourg - New York.
Lot: 333079

Silkeborg, Vandkuranstalt, hovedbygning. Stenders no. 24780. Tidl. ejerstempel på bagsiden.

Denmark8600 - Postcard - Unused

Lot: 333045

10 øre Bølgelinie i parstykke på brevkort (Ahlgade, Holbæk) dateret på Københavns Hovedbanegård og annulleret med bureaustempel Kjøbenhavn - Warnemünde T.74 d. 18.8.1925 til Nakskov.

1925 - Denmark1000 - Cover - 124

Lot: 332373

12/25 öre provisorium single på brev fra Åmål d. 6.6.1918 til Göteborg.

1918 - SwedenCover

Lot: 331668

Genforening. Kongens ankomst til Haderslev. A. Vincent no. 530.

1920 - Denmark6100 - Postcard - Unused

Lot: 332985

Enebæroddelejren, teltlejr under militærmanøvre i 1930'erne. Fotograf Weisholt u/no.

Denmark5450 - Postcard - Unused

Lot: 333087

10 øre Fr. VIII på brev annulleret med stjernestempel HUNDSLUND og sidestemplet bureau Horsens - Odder T.8 d. 17.11.1907 til Nr. Alslev.

1907 - Denmark8350 - Cover - SK 0589

Lot: 331731

Reykjarfjördur med dampskib i baggrunden. O. Johnson & Kaaber no. 11062.

IcelandPostcard - Unused

Lot: 332980

Villabyen ved ribe. A. Jæger's hus. C.K. Olesen u/no.

1917 - Denmark6760 - Postcard

Lot: 330936

Torpedokast fra Hawker Dantorp “201” torpedoplan. V. Thaning & Appel's Marinepostkort - Serie F. Nr. 41. Stenders.

1935 - DenmarkPostcard - Unused

Lot: 330904

No, Hilsen fra Noe med kirke. N. P. Holm u/no.

Denmark6950 - Postcard - Unused

No, "Hilsen fra Noe" med kirke. N. P. Holm u/no.
Lot: 332956

25 öre Oscar II i vandret 3-stribe på adressebrev for pakke fra Stockholm d. 216.8.1902 til Karlanda.

1902 - SwedenCover

Lot: 331569

Leda, M/S, Bergen Line. U/no.

1957 - NorwayPostcard - Used without stamps

"Leda", M/S, Bergen Line. U/no.
Lot: 332521

7 øre Nikolai kirke på underfrankeret brevkort (Svaneke havn med færgen Nordbornholm) fra Neksø d. 30.3.1937 til Ibsker pr. Svaneke. udtakseret i porto med 1 øre og 5 øre Portomærke stemplet Svaneke d. 31.3.1937.

1937 - Denmark3730 - Cover - 230, P 25, P 27

7 øre Nikolai kirke på underfrankeret brevkort (Svaneke havn med færgen "Nordbornholm") fra Neksø d. 30.3.1937 til Ibsker pr. Svaneke. udtakseret i porto med 1 øre og 5 øre Portomærke stemplet Svaneke d. 31.3.1937.
Lot: 332742

Købh., Holbergsgade med Mønten. Stenders no. 4585.

1908 - Denmark1000 - Postcard - Used with stamps

Lot: 332965

Vejle. Brejning Hoved. W.K.F. no. 1138.

1903 - Denmark7100 - Postcard - Used with stamps

Lot: 330964

20 øre Fr. IX og Julemærke 1959 på julekort fra Bur d. 23.12.1959 til Esbjerg. Retur med stempel Ubekendt. Gaden findes ikke her. Esbjerg Postkontor d. / Vagtmester.

1959 - Denmark7580 - Cover - 320

20 øre Fr. IX og Julemærke 1959 på julekort fra Bur d. 23.12.1959 til Esbjerg. Retur med stempel "Ubekendt. Gaden findes ikke her. Esbjerg Postkontor d. / Vagtmester."
Lot: 332477

USA, Monmouth. Fotokort No. 4,  fra hovedgade med gamle bil mm. Kortet sendt i USA og skrevet på Svensk.

1912 - USAPostcard - Used with stamps

Lot: 330951