1827 - Denmark3700 - Cover
1827. Tjenestebrev mærket "K.T." med indhold dateret Bornholms Amtskontor d. 6.11.1827 til Magistraten i Kjøbenhavn.
Lot: 332819
Lot: 332819
3 øre Bølgelinie på lokalt brevkort annulleret med stjernestempel RØJSKOVHUS og sidestemplet Lunderskov d. 1.8.1913 til Lejrskov pr. Lunderskov.
Lot: 329369
3 kr. Flyvning og 25 kr. Vædder i parstykke på adressekort for luftpostpakke annulleret med pr.-stempel Strendur pr. Tórshavn d. 16.12.1985 til Virum.
Lot: 331959
3 øre Bølgelinie på lokal tryksag annulleret med brotype IIIb Holte d. 19.1.1918. På bagsiden indbydelse fra Holte Foredragsforening til bl.a. et lysbilledfordrag af Oberstløjtnant Holten-Nielsen "Mine oplevelser ved den engelske front i Frankrig".
Lot: 331490
Købh., Frederiksberg haves indgang med sporvogn no. 8. Sk. B. & Kf. no. 3713.
Lot: 330878
Genforening. Chr. X og lille pige, Johanne, til hest ved grænsen. Fotokort u/no.
Lot: 333043
15 øre Løve på brevkort (Kongsvold) annulleret med bureaustempel Dovrebanen E d. 18.7.1932 til Vejle, Danmark - eftersendt til Henne Strand med violet liniestempel "Rutebilbrev" - muligvis gjort ved en fejl, da det var "Kassebrev" som var mere naturlig på et privat omadresseret brevkort.
Lot: 332556
15 øre H. C. Andersen på brev med indhold fra Thorshavn annulleret med norsk stempel i Bergen d. 6.7.1936 og sidestemplet "Paquebot" til Tranebjerg på Samsø, Danmark - eftersendt fra Tranebjærg sn2 d. 9.7.1936 til Faxe Ladeplads.
Lot: 331919
"D.S.B. Danske Jernbaner i hundrede Aar 1847 - 1947". Illustreret jubilæumsskrift på 48 sider.
Lot: 601633
5 øre og 25 øre Fr. IX, samt utakket Julemærke 1959, på brev annulleret med jule-stempel i Sdr. Strømfjord d. 1.12.1959 til Tarup pr. Odense.
Lot: 332487
45 øre Chr. X single og Julemærke 1949 på anbefalet lokalbrev i København d. 16.12.1949.
Lot: 332701
5 øre Fr. VIII og Loge mærkat på brevkort fra Taastrup d. 23.12.1908 til Vallensbæk pr. Glostrup.
Lot: 332481
Peking (i dag Beijing). Chien-men gate. U/no.
Lot: 330235
15 øre (par) og 20 øre Landsbykirke på anbefalet brev med britisk fortrykt rec.-etiket "Thorshavn" fra Thorshavn d. 28.2.1946 til Viborg, Danmark.
Lot: 331921
"... det var på Frederiksberg". Fra det nu forsvundne Frederiksberg illustreret med fotografier fra den lokalhistoriske billedsamling. 94 sider. Løs i ryggen.
Lot: 601617
15 øre Karavel helsagsbrevkort (fabr. 142) annulleret med udslebet stjernestempel SEJERSLEV og sidestemplet Nykøbing M. d. 13.7.1942 til Svendborg.
Lot: 332408
Ufrankeret lokalt julekort i København udtakseret i porto med 7 øre Portomærke i parstykke stemplet Kjøbenhavn Valby d. 23.12.1930.
Lot: 332625
Partier fra Holsted. P.N. Pedersen no. 85121.
Lot: 330934
Trygve M. Davidsen: Julekort, Nisse henter æg hos hønsene. Eberh. B. Oppi serie 597/7.
Lot: 330958
1½d George VI ustemplet i parstykke på skibsbrev fra London til København, Danmark. Violet liniestempel "Per Steamer's Mail".
Lot: 331975
30 øre Fr. IX på firmakuvert fra Thorshavn annulleret med svensk liniestempel "Makulerat" og sidestemplet Halmstad 1 d. 3.6.1958 til København, Danmark. Brevet antagelig sendt med tilfældigt skib via Sverige.
Lot: 332652