1904 - DenmarkPostcard - Used without stamps
"Oscar II", S/S, Skandinavien Amerika Linie. Overstemplet med skibsnavn: "United States". Stenders no. 1724.
Lot: 333119
Lot: 333119
"Københavns Sporveje 1911 - 1936" af J. Balslev m.fl. Jubilæumsskrift på 141 sider udgivet af Københavns Sporveje i anledning af 25 års dagen for kommunens overtagelse af de københavnske sporveje. Mange fotos og illustrationer.
Lot: 601607
"Ace Diamonds", House af Art Pubs. No. 896.
Lot: 333124
15 øre Postjubilæum på brevkort (Larvik) annulleret med skibsstempel "Fra Norge" og sidestemplet i Frederikshavn d. 26.7.1947 til Charlottenlund, Danmark.
Lot: 333062
10 øre Bølgelinie på brevkort annulleret med bureaustempel Sønderborg - Nordborg T.09 d. 30.12.1927 og sidestemplet med posthornstempel HUNDSLEV (KETTING ALS) til Aarhus.
Lot: 329547
20 øre Chr. X med perfin "E.J.F." på fortrykt kuvert fra firma D.M.C. ved Emil Jørgensen Frihavnen i Kjøbenhavn d. 5.7.1915 til Helsingfors, Finland. Passérstemplet ved den russiske censur i Helsingfors.
Lot: 332304
12 öre Ciffer på brev stemplet Cimbrishamn d. 6.12.1872 til Falkenberg.
Lot: 331623
Næstved, kaserneliv. E. Larsen Demuth no. 34738.
Lot: 332975
7/5+3 øre provisorisk helsags korrespondancekort (fabr. 27-H) annulleret med stjernestempel MENSTRUP og sidestemplet Hyllinge d. 13.7.1920 til København.
Lot: 332012
Frankrig, Barbizon, les Charmettes. No. 72.
Lot: 333012
"Skolen på La Coursvej". 50 års illustreret jubilæumsskrift. 24 sider.
Lot: 601620
Bo Bojesen: "Aksel Larsen 30 år i Folketinget". Socialistisk Folkeparti u/no.
Lot: 329800
Grønland - GF 7 - "Cinderella 1999". Illustreret katalog over julemærker, sparemærker, gebyrmærker, frankostempler og meget mere. 120 sider.
Lot: 601665
Parti fra Alsønderup ved Hillerød. K. Gudmund-Larsen no. 20570.
Lot: 330609
700 ries og 3$500 på luftpostbrev fra Rio de Janeiro d. 11.11.1937 til Lyngby, Danmark. Fra sømand ombord på det danske handelsskib S/S "Chilean Reefer".
Lot: 331338
20 øre H. C. Andersen på brevkort fra Berlin annulleret med skibsstempel Dansk Søpost Warnemünde - Gjedser F.132 d. 10.3.1938 til København, Danmark.
Lot: 332259
1802. Portobrev med indhold dateret i Kjøbenhavn d. 27.2.1802 til Hr. Cancelliraad og Amtsforvalter Schwingel i Laurvig, Norge. Modtager betalt 48 sk. spec.
Lot: 333142
30 øre Fr. IX i parstykke på søndagsbrev fra Odense d. 8.2.1958 til Brønshøj. Violet stempel: "Indgået for sent til søndagsudbringning Brønshøj Postkontor".
Lot: 332654
10 øre Bølgelinie (2) på brevkort (Smidstrup Strand) annulleret med pr.-stempel Smidstrup Strand pr. Gilleleje d. 9.7.1959 til København. Smidstrup Strand var et sommer-brevsamlingssted. 3 nålehuller.
Lot: 333049
Bogense, Østergade med Arnold Jeppesen's Uldvare- Linned og Trikotage. Fr. Svendsen no. 26353.
Lot: 333024
Komplet sæt Flyvning på filatelistisk anbefalet brev fra Chur d. 20.9.1944 til Randers, Danmark. Passér stemplet ved den tyske censur i München.
Lot: 332697