Oscar II, S/S, Skandinavien Amerika Linie. Overstemplet med skibsnavn: United States. Stenders no. 1724.

1904 - DenmarkPostcard - Used without stamps

"Oscar II", S/S, Skandinavien Amerika Linie. Overstemplet med skibsnavn: "United States". Stenders no. 1724.
Lot: 333119

Københavns Sporveje 1911 - 1936 af J. Balslev m.fl. Jubilæumsskrift på 141 sider udgivet af Københavns Sporveje i anledning af 25 års dagen for kommunens overtagelse af de københavnske sporveje. Mange fotos og illustrationer.

1936 - Denmark1000 - Literature

"Københavns Sporveje 1911 - 1936" af J. Balslev m.fl. Jubilæumsskrift på 141 sider udgivet af Københavns Sporveje i anledning af 25 års dagen for kommunens overtagelse af de københavnske sporveje. Mange fotos og illustrationer.
Lot: 601607

Ace Diamonds, House af Art Pubs. No. 896.

USAPostcard - Used without stamps

"Ace Diamonds", House af Art Pubs. No. 896.
Lot: 333124

15 øre Postjubilæum på brevkort (Larvik) annulleret med skibsstempel Fra Norge og sidestemplet i Frederikshavn d. 26.7.1947 til Charlottenlund, Danmark.

1947 - Norway2920 - Cover

15 øre Postjubilæum på brevkort (Larvik) annulleret med skibsstempel "Fra Norge" og sidestemplet i Frederikshavn d. 26.7.1947 til Charlottenlund, Danmark.
Lot: 333062

10 øre Bølgelinie på brevkort annulleret med bureaustempel Sønderborg - Nordborg T.09 d. 30.12.1927 og sidestemplet med posthornstempel HUNDSLEV (KETTING ALS) til Aarhus.

1927 - Denmark6440 - Cover - SK 60.1

Lot: 329547

20 øre Chr. X med perfin E.J.F. på fortrykt kuvert fra firma D.M.C. ved Emil Jørgensen Frihavnen i Kjøbenhavn d. 5.7.1915 til Helsingfors, Finland. Passérstemplet ved den russiske censur i Helsingfors.

1915 - Denmark1000 - Cover - Perf. E14

20 øre Chr. X med perfin "E.J.F." på fortrykt kuvert fra firma D.M.C. ved Emil Jørgensen Frihavnen i Kjøbenhavn d. 5.7.1915 til Helsingfors, Finland. Passérstemplet ved den russiske censur i Helsingfors.
Lot: 332304

12 öre Ciffer på brev stemplet Cimbrishamn d. 6.12.1872 til Falkenberg.

1872 - SwedenCover

Lot: 331623

Næstved, kaserneliv. E. Larsen Demuth no. 34738.

1913 - Denmark4700 - Postcard - Used with stamps

Lot: 332975

7/5+3 øre provisorisk helsags korrespondancekort (fabr. 27-H) annulleret med stjernestempel MENSTRUP og sidestemplet Hyllinge d. 13.7.1920 til København.

1920 - Denmark4263 - Cover - SK 0879

Lot: 332012

Frankrig, Barbizon, les Charmettes. No. 72.

1910 - FrancePostcard - Used with stamps

Lot: 333012

Skolen på La Coursvej. 50 års illustreret jubilæumsskrift. 24 sider.

1961 - Denmark1000 - Literature

"Skolen på La Coursvej". 50 års illustreret jubilæumsskrift. 24 sider.
Lot: 601620

Bo Bojesen: Aksel Larsen 30 år i Folketinget. Socialistisk Folkeparti u/no.

1962 - DenmarkPostcard - Unused

Bo Bojesen: "Aksel Larsen 30 år i Folketinget". Socialistisk Folkeparti u/no.
Lot: 329800

Grønland - GF 7 - Cinderella 1999. Illustreret katalog over julemærker, sparemærker, gebyrmærker, frankostempler og meget mere. 120 sider.

1999 - GreenlandLiterature

Grønland - GF 7 - "Cinderella 1999". Illustreret katalog over julemærker, sparemærker, gebyrmærker, frankostempler og meget mere. 120 sider.
Lot: 601665

Parti fra Alsønderup ved Hillerød. K. Gudmund-Larsen no. 20570.

1908 - Denmark3400 - Postcard - Used with stamps

Lot: 330609

700 ries og 3$500 på luftpostbrev fra Rio de Janeiro d. 11.11.1937 til Lyngby, Danmark. Fra sømand ombord på det danske handelsskib S/S Chilean Reefer.

1937 - Brazil2800 - Cover

700 ries og 3$500 på luftpostbrev fra Rio de Janeiro d. 11.11.1937 til Lyngby, Danmark. Fra sømand ombord på det danske handelsskib S/S "Chilean Reefer".
Lot: 331338

20 øre H. C. Andersen på brevkort fra Berlin annulleret med skibsstempel Dansk Søpost Warnemünde - Gjedser F.132 d. 10.3.1938 til København, Danmark.

1938 - Denmark4874 - Cover - 227

Lot: 332259

1802. Portobrev med indhold dateret i Kjøbenhavn d. 27.2.1802 til Hr. Cancelliraad og Amtsforvalter Schwingel i Laurvig, Norge. Modtager betalt 48 sk. spec.

1802 - Denmark1000 - Cover

Lot: 333142

30 øre Fr. IX i parstykke på søndagsbrev fra Odense d. 8.2.1958 til Brønshøj. Violet stempel: Indgået for sent til søndagsudbringning Brønshøj Postkontor.

1958 - Denmark5000 - Cover - 337

30 øre Fr. IX i parstykke på søndagsbrev fra Odense d. 8.2.1958 til Brønshøj. Violet stempel: "Indgået for sent til søndagsudbringning Brønshøj Postkontor".
Lot: 332654

10 øre Bølgelinie (2) på brevkort (Smidstrup Strand) annulleret med pr.-stempel Smidstrup Strand pr. Gilleleje d. 9.7.1959 til København. Smidstrup Strand var et sommer-brevsamlingssted. 3 nålehuller.

1959 - Denmark3250 - Cover - 318

Lot: 333049

Bogense, Østergade med Arnold Jeppesen's Uldvare- Linned og Trikotage. Fr. Svendsen no. 26353.

Denmark5400 - Postcard - Unused

Lot: 333024

Komplet sæt Flyvning på filatelistisk anbefalet brev fra Chur d. 20.9.1944 til Randers, Danmark. Passér stemplet ved den tyske censur i München.

1944 - SwitzerlandCover

Lot: 332697