1913 - Denmark2920 - Postcard - Used with stamps
Udkørslen fra Charlottenlund til Dyrehaven 1825. Stenders serie "fra gamle Dage" no. 26939..
Lot: 336026
Lot: 336026
Købh., Hovedbanegaarden, Etablissement National og sporvogn. B. M. & Co. no. 528.
Lot: 336268
Odense, Grønløkke. P. M. Petersen u/no. Lille skade på bagsiden.
Lot: 336094
Schweiz, orkestret "Eintracht". C. Koch no. 229.
Lot: 336130
Holbæk. Pavillonen i strandparken. U/no.
Lot: 334342
Genforening, Dannebrog nedkastes fra flyver under Genforeningsfesten ved Dybbøl-banke. Stenders no. 197.
Lot: 333788
Skallingen, strandparti. Warburg no. 1237.
Lot: 336238
Høve mølle. S. Bay no. 597.
Lot: 335086
Jyderup. Comtesse Agnes Lerche. 1857-1888. Stifter af Rekonvalescenthjemmet af samme navn.
Lot: 334333
Tim, "Hilsen fra" med kirke og præst. No. 3184. Frankeret med 5 øre Fr. VIII stemplet brotype Ia Tim d. 1.1.1908.
Lot: 333298
Leksand, Majstangs rejsning. Nordisk Konst no. 6002/10.
Lot: 336246
Rusland. Postbud med taske og prospekter fra Charkow. Frankeret med 2 kop. Våben (4) og sendt underfrankeret fra Charkow 1911 til Danmark.
Lot: 336111
Kerteminde. Parti fra Langegade. Stenders no. 69531.
Lot: 334176
Nykøbing Falster. Industribygningen. V. Kristoffersen u/no.
Lot: 334284
Rusland, Kovrov, gadeparti no. 3.
Lot: 336113
Guldborgsund Broen. Stenders no. 96648.
Lot: 334270
Tyskland, Berlin, "Gruss aus" med Sieges Säule
Lot: 336122
Thorshavn, havneparti med robåde. Z. Heinesen no. 3249. Dateret d. 30.9.1907 og frankeret med britisk 1d Edward VII stemplet Leith d. 4.10.1907 til København. Ank.stemplet d. 7.10.1907.
Lot: 336277
Østbirk kirke. Stenders no. 8907.
Lot: 335049
Genforening. Chr. X passerer grænsen ved Frederikshøj d. 10.7.1920. Stenders u/no.
Lot: 333782
Socialistisk Dagblad. Politisk postkort. Modsat politiet - tager vi vold og overgreb mod kvinder alvorligt! Tegnet af Tony Grage.
Lot: 336291