Italienske kolonierCover
Eritrea. 75 c. og 2 l. annulleret med blåkridt på udateret luftpostbrev til Reutlingen, Tyskland. Åbnet af tysk censur.
Lot: 338112
Lot: 338112
10 øre Chr. IX på brevkort annulleret med svagt bureaustempel Fredericia - Struer d. 23.12.1904 til poste restante i Hamburg, Tyskland. Retur med 2-sproget returetiket som ikke afhentet.
Lot: 336830
10 øre Våben på sørgebrev fra Svaneke d. 13.2.1903 til skibsfører Bech i Rønne.
Lot: 336699
15 øre Chr. X på fortrykt brevkort fra Slotsbryggeriet i Odense d. 27.1.1926 til Hyllinge. Slotsbryggeriet var en afdeling af Albani Bryggeri.
Lot: 336857
10 øre helsagsbrevkort (fabr. 55-H) opfrankeret med 5 øre Chr. X annulleret med stjernestempel LYDERSLEV og sidestemplet Store-Heddinge d. 5.7.1920 til København.
Lot: 338104
5 øre Fr. VIII og Landsudstilling Aarhus 1909 mærkat på brevkort fra Hadsten d. 8.1.1909 til Sakskøbing.
Lot: 336809
50 øre Postbefordring, 10 kr. Hvalrosser og 25 kr. Moskusokse (4-stribe) på 110,50 kr. frankeret adressekort for luftpostpakke med postopkrævning fra Godthåb d. 22.5.1976 til Marmorilik.
Lot: 336939
5 øre Våben på brevkort fra Østbornholms Handelshus i Nexø d. 16.11.1903 annulleret Kjøbenhavn d. 18.11.1903 til Tuborg i Hellerup. Vedr. retourgods afsendt med dampskibet S/S "Hammershus".
Lot: 336821
Prøvetur for S/S "Inger Skou" d. 9.7.1948. Menukort og bordplan.
Lot: 338157
30 øre Haakon på illustreret kuvert fra Mølmen Hotel stemplet Lesjaskog d. n7.7.1955 til Odense, Danmark.
Lot: 336927
15 øre Chr. X på brevkort annulleret med stjernestempel GREVE og sidestemplet Taastrup d. 7.5.1923 til Rødovre.
Lot: 338099
Ufrankeret soldater brevkort fra Kiel d. 22.2.1923 til sømand ombord på S/S "Heinrich Schuldt" c/o Tyske konsul i Cartagena i Spanien - eftersendt til Rederi i Flensburg med flere portostempler. Lodret fold.
Lot: 338093
Ringkøbing. Flerfarve bykort 14x22 cm fra Trap Danmark 2. udg. (1872-1879).
Lot: 338161
1852. Tjenestebrev mærket "K.d.S." med expres fra Tellingstadt d. 21.3.1852 til Hemmingstedt. Fuldt indhold.
Lot: 335203
30/15 øre Verdensflygtningeåret provisorium på uofficiel FDC stemplet København d. 7.4.1960 til Sakskøbing.
Lot: 336509
20 øre Våben single på adressebrev for pakke fra Kjøbenhavn d. 5.11.1902 til Horsens.
Lot: 336825
5 øre Bølgelinie på brevkort annulleret med stjernestempel FARRINGLØSE og sidestemplet Ringsted d. 28.11.1912 til København.
Lot: 336785
8 øre Bølgelinie på lokalt brevkort annulleret med TMS København *OMK* / "Købestævnet 2-10. August Fredericia" d. 17.7.1924 til Sundby.
Lot: 336845
2,80 kr. København-Bonn erklæring, 5 kr. og 10 kr. Rigsvåben på brev annulleret med parentes stempel Vejen (Skodborg) d. 15.4.1985 til København.
Lot: 336702
7 øre Chr. X i fireblok (et mærke defekt) på brev fra Kolding d. 19.4.1919 via Georgetown og Vreedenhoop d. 17.5.1919 til Demarara, Britisk Guinea, Afrika (skulle være Sydamerika). Rifter i kuvert.
Lot: 338133
15 øre Chr. X på brevkort annulleret med stjernestempel VEJLE FJORD og sidestemplet Vejle d. 20.7.1925 til København.
Lot: 335747