1959 - NorwayCover
35 øre Haakon og 1 kr. Olav på anbefalet brev fra Oslo-Homansby d. 5.10.1959 til Oslo.
Lot: 335481
Lot: 335481
5,50 kr. frankostempel på fortrykt kuvert fra Folketinget stemplet Odense d. 22.10.1908 til Middelfart. Sendt fra politikeren Karsten Hønge fra SF - også kendt som "Vikaren fra Helvede".
Lot: 338144
Komplet sæt polar udg. på brev annulleret ved den chilenske polarstation González Videla Base d. 8.2.1968 til Longuich, Tyskland.
Lot: 336760
2 kr. Europa udg. på underfrankeret luftpostbrev fra København d. 19.1.1982 til Barrie, Ont., Canada. Postalt opfrankeret med 40 øre frankostempel ved København PTM d. 19.1.1982.
Lot: 336468
½d og 3d George VI på illustreret klan-kuvert (Clan MacIntyre mønster) fra Kirkcaldy d. 20.10.1947 til Papora, New Zealand.
Lot: 338094
15/20 øre provisorisk helsagskuvert (fabr. 40-Kl.) opfrankeret med 1 øre (3) og 7 øre Bølgelinie fra København d. 1.11.1927 til Santa Cruz, Tenerife, Kanariske øer. Ank.stemplet d. 13.11.1927.
Lot: 336464
1813. Tjenestebrev mærket "K.d.S." dateret Rendsburg d. 28.12.1813 til Justitsraad i Rendsburg. På bagsiden laksegl "Fr. VI / Militaire Feldt Hospital Sigel". Taperest på bagsiden.
Lot: 335202
1866. Fortrykt kvittering fra Randers Postcontoir d. 17.2.1866 for indlevering af et brev med 270 rd. til Kjøbenhavn.
Lot: 336596
Komplet sæt Regentjubilæum på uofficiel FDC sendt lokalt i Odense d. 15.5.1937
Lot: 336682
Dansk 1,60 kr. Bournonville markeret ugyldigt og Julemærke 1979 på brev sendt fra Sdr. Strømfjord d. 27.12.1979 til Ontario, Canada.
Lot: 336704
7½ k., 20 k. og 30 k. Atatürk, samt 2 k. velgørenhed på luftpostbrev fra Galata d. 18.6.1942 til New York, USA. Åbnet af egyptisk censur.
Lot: 338135
20 øre Våben på brev fra Charlottenlund d. 7.6.1903 til Zürich, Schweiz.
Lot: 336969
3 øre Bølgelinie på adviskort fra De Danske Statsbaner sendt lokalt i Eskildstrup d. 25.9.1908.
Lot: 336861
Ufrankeret tryksag med rammestempel "Gebühr bezahlt" og "taxe percue" fra Lüdenscheid d. 29.8.1923 til Amsterdam, Holland.
Lot: 336011
4 øre Tofarvet (4) og 20 øre Våben (par) på 56 øre frankeret 2. vægtkl. anbefalet brev fra Kjøbenhavn d. 29.5.18xx til Leipzig, Tyskland.
Lot: 336973
10 øre Chr. IX på brevkort fra Assens d. 3.4.1905 til maskinmester ombord på dampskibet S/S "Ragnar" i Sunderland, England - eftersendt til Stettin, Tyskland.
Lot: 336828
40 øre Fr. IX på brevkort (Alex Secher: Fjord med isbjerge) annulleret med pr.-stempel Sarqaq pr. Jakobshavn d. 6.3.1967 til Esbønderup pr. Esrum.
Lot: 336936
10 øre Bølgelinie og 20 øre Fr. IX (5) på 110 øre frankeret luftpostbrev fra Væggerløse d. 23.10.1948 til Bangkok, Siam. Ank.stemplet d. 29.10.1948.
Lot: 336434
20+5 øre Frihedsfonden og 40 øre DSB Jubilæum (3) på 140 øre frankeret "5 gram"-brev ændret lil luftpostbrev fra Nyborg d. 30.9.1947 til New York, USA.
Lot: 336686
6 pfg. Hindenburg (4) på brev annulleret Niebüll (Schleswig) Land d. 2.10.1941 og sidestemplet "Branderup über Niebüll (Schlesw.)" til Tønder, Danmark. Formodentlig sendt som grænseporto, da ellers underfrankeret med 1 pfg. som udlandsbrev. Åbnet af tysk censur i hamburg.
Lot: 338091
15 øre Fr. IX på brev annulleret Mariager d. 15.2.1952 og sidestemplet "Assens pr. Mariager" til Hadsund.
Lot: 336953