1900 - SwitzerlandPostcard - Used with stamps
Schweiz, Herisau, “Gruss aus”. Künzli no. 810. Kvalitet 7
Lot: 337539
Lot: 337539
Trinidad, Govt. Gardens, Palm Walk. Goodwille & Wilson, Port of Spain u/no.
Lot: 339664
Amerikansk 30 cents blandingsfrankeret luftpostbrev fra Brooklyn d. 16.10.1944 til skibskaptajn Kvamme ombord på det norske handelsskib S/S "Fridtjof Nansen" via Norwegian Shipping and Trade Mission i London. - eftersendt. Urent åbnet i højre side.
Lot: 338959
30 øre 1000 års udg. (2) på søndagsbrev fra Gilleleje d. 28.1.1961 til maskinmester ombord på M/S "Paraguay" via rederiet DFDS i København.
Lot: 339781
D.V.I., St. Croix, Christiansted, English Adult School Procession, Company Street. J. Niles u/no. Bulet. Kvalitet 7
Lot: 337492
Brædstrup, partier med bl.a. hotel. J.J.N. no. 4201.
Lot: 339726
Storstrømsbroen under bygningen. Stenders no. 74655.
Lot: 337119
1754. Portobrev med indhold dateret d, 24.3.1754 og på bagsiden håndskrevet bynavn "Slage(else)" til Husum i Schleswig. Modtager betalt 7+1 sk. i porto.
Lot: 335323
1 øre, 5 øre og 7 øre "Danmark Befriet" og andre på filatelistisk anbefalet særkuvert annulleret Sdr. Strømfjord d. 5.5.1960 til København, Danmark.
Lot: 338376
Aarhus, Store Torv med Sporvogn no. 12. Stenders no. 4043.
Lot: 339719
Købh. Langelinie Molen. Fotograf Orle Boch. A. Vincent no. 433.
Lot: 334979
"Arveprins Knud", M/S, DSB Storebæltsfærge. Burchardt Offset u/no.
Lot: 339242
Romsdalhorn. U/no. Reklamekort uden adr.-linier. Kvalitet 9
Lot: 337516
Frankrig, Menton, “Souvenir de”. C. Glogau u/no. Kvalitet 7
Lot: 337528
Tyskland, Dessau banegård med sporvogn.
Lot: 338170
2 c. Ciffer på indenrigs brevkort annulleret med TMS "M.S. "Willem Ruys" Rotterdam - Batavia 2.12.47 Eerste Reis"/Amsterdam d. 9.12.1947.
Lot: 339539
20 øre DSB Jubilæum (3) på brev annulleret med reserve bureaustempel (R.34) Jrb.-Postkt 2 sn8 T.380 d. 13.1.1953 til Milwaukee, USA. Sjældent stempel. 13 år senere end registreret af Svend Hovard.
Lot: 339629
"Campania", S/S, Cunard Line. The Wrench no. 3184. Dårligt skåret.
Lot: 339429
Hadsten. Højskolen. J.B. Aastrup no. 5417.
Lot: 334831
Aalborg. Danmarksgade. Kiosk-Centralen no. 6792.
Lot: 337370
4 sk. 1858 udg. på brev annulleret med nr.stempel "6." og sidestemplet antiqua Aabenraa d. 14.8.1858 til Flensburg.
Lot: 335186