1842 - Denmark1000 - Cover
1842. Francobrev fra London stemplet E PAID d. 2.6.1842 via K.D.P.A. Altona d. 5.6.1842 til København, Danmark. Flere påtegninger.
Lot: 342094
Lot: 342094
1 øre Bølgelinie (par) og 4/8 øre Provisorium (2) på brev annulleret med stjernestempel SELDE og sidestemplet Roslev d. 6.11.1917 til Skive.
Lot: 342768
4 øre helsagsbrevkort med fortrykt meddelelse fra Sct. Petri Gemeindeverein sendt lokalt i Kjøbenhavn.
Lot: 342474
5 f. Rådsrepublik provisorium i parstykke og 20 f. Høstarbejder i parstykke med perfin "JF" på brev fra firma Ignaz Flandorffer i Sopron 1920 til København, Danmark. Violet censurstempel fra Sopron.
Lot: 342725
15 c. "Algerie" Provisorium single på tryksag fra Alger d. 20.6.1924 til Høng, Danmark.
Lot: 342727
50 øre Chr. X single på anbefalet brev annulleret med brotype Vb Haderslev 1 d. 15.10.1921 til Helsingborg, Sverige.
Lot: 342707
5 c. Tell Knabe og 1,50 fr. Våben (3) på internationalt adressekort for værdipakke fra Kleinlützel d. 25.3.1931 via Basel og Flensburg til Odder, Danmark.
Lot: 342327
50 øre Margrethe bryllup på internationalt svar-brevkort annulleret med svensk stempel i Gälliväre d. 5.6.1968 til Aalborg, Danmark.
Lot: 342755
20 øre Chr. X på brev med indhold annulleret med brotype Ig Trangisvaag d. 22.2.1926 til København.
Lot: 342379
25/20 øre provisorisk helsagsbrevkort (fabr. 133) fra København d. 26.8.1941 til Police n/Metuji, Böhmen-Mähren. Tysk censur fra Hamburg.
Lot: 342488
35 øre Fr. IX helsagsbrevkort (fabr. 193) annulleret med pr.-stempel Hjortdal pr. Fjerritslev d. 2.9.1959 til Berlin, Tyskland.
Lot: 342784
5 cents helsagskuvert fra Scott Stamp & Coin Co. Ltd. i New York d. 22.3.1893 til Schweiz.
Lot: 342794
40 øre Bølgelinie og 1,60 kr. Margrethe på brev fra København d. 22.2.1982 til Krakow, Polen. Åbnet af polsk censur under den militære undtagelsestilstand i 1982.
Lot: 342743
5 øre Chr. X (5) på anbefalet brev fra Sorø d. 4.3.1916 til kadet Aage H. Vedel på krydseren "Heimdal", Brevpostkontoret, København K. - eftersendt til skibets station i Humlebæk.
Lot: 342495
5 øre Bølgelinie (par) på brevkort dateret d. 30.5.1939 annulleret med udslebet stjernestempel Brh.1. til Hellerup.
Lot: 342773
4 sk. helsagsbrevkort annulleret med nr.stempel "118" og sidestemplet lapidar Faxe d. 9.10.1874 til København.
Lot: 342468
25 øre Fr. IX med perfin "S&A." på tryksags-svarkort fra firma Schiønning & Arvé stemplet Esbjerg B: sn1 d. 30.4.1964 til København.
Lot: 342295
3 øre Bølgelinie på lokalt brevkort annulleret med stjernestempel HAASUM og sidestemplet Skive d. 29.4.1910 til Hvidbjerg pr. Skive.
Lot: 342763
5 øre Bølgelinie (4) på brevkort (Minkegade, Neksø) fra Neksø d. 14.10.1954 til Odense. Retur som ubekendt.
Lot: 342754
60 øre Niels Bohr på luftpostbrev med langt indhold fra maskinmester ombord på kystskibet M/S Kununguak annulleret med skibets eget poststempel M/S Kununguak d. 22.8.1968 til Gilleleje, Danmark.
Lot: 342288
4 sk. Korne/Scepter på brev annulleret med nr.stempel "103" og sidestemplet antiqua Hasle d. 20.7.186x til Kjøbenhavn.
Lot: 342441