Faroe IslandsPostcard - Unused
Færøerne, Grindedrab. Fotokort u/no.
Lot: 343525
Lot: 343525
Malmø. Hilsen fra kort med St. Petri kirken, Hotel Kramer og Havnen. U/no. Med 5 øre Oscar i par, annulleret med Bureaustempel København - Korsør T.65, samt sidestempel "Fra Sverige", sendt til Wien, Østrig.
Lot: 341990
D.V.I., St. Thomas, Main Street med billeder af Kong Frederik VIII og Dronning Louise. Lightbourn no. 110.
Lot: 343536
Lemvig, optog med bl.a. drenge korps (idræts forening) - muligvis børnehjælpsdag. Fotokort u/no.
Lot: 343280
Hørsholm. Tegnet kort til fordel for Hittebørnshjemmet i Hørsholm. Ukendt sig. Chr. Cato u/no. Anvendt i Købh. 1926.
Lot: 341989
3. Danske Akela Kursus 1926. Gruppebillede fra spejder førerkursus med besøg af bl.a. Pontus Lönberg (Sverige) og Arne H. Lae (Norge). Fotokort u/no.
Lot: 343559
Glamsbjerg jernbanestation med holdende damptog. No. 3766.
Lot: 343623
Kollefjord, Hvalstationen og hvaler. A. Brend no. 304319.
Lot: 341622
Korsør, H. P. Jensens Grammofon og Musikvarelager med motorcykel. Reklamekort fra H. P. Jensens Forlag. Runde hj.
Lot: 343635
Grønlandsk ulv. Stemplet: "Udstillingen fra / Dcbr. 1908 / Danmark-Expeditionen". Fotokort u/no.
Lot: 343519
Slagelse. Badeanstalten. W.K.F. no. 5022.
Lot: 341799
Odense. Læseforeningen. Stenders no. 4476. Har været opklæbet!
Lot: 341984
US Air Force Douglas C-124 Globemaster Troop Carrier på Grønland. Privat foto u/no.
Lot: 343549
Købh., Sporvogn no. 344 på Amagerbro. Dansk Lystrykkeri u/no. Har været opklæbet.
Lot: 343260
Solrød Strand. Hotel Tryllevælde, Interiør med tjenere. Skandinavisk Reproduktionsanstalt u/no.
Lot: 341962
"Gylfe", S/S, Hjuldamper færge København-Malmö. No. 1574.
Lot: 343150
Grønlandske kvinder og børn. Fotokort u/no.
Lot: 343506
Automobil med stort "Båt-horn". Fotokort dateret "Sommeren 1920" u/no.
Lot: 343274
Herning, Bredgade med Vett & Wessels Udsalg. Stenders no. 7756
Lot: 343251
Købh., Dr. Louises Bro med hestevogn med reklame for Otto Mønsteds Margarine. E. H. Lorenzen & Co. u/no.
Lot: 343537
Købh., Rigshospitalet Pavillon 8 I. Stenders no. 44119.
Lot: 343267