Sveneke havn med fiskefartøjer - bl.a. SE 158 og SE 106. Stenders no. 628.

Denmark3740 - Postcard - Unused

Sveneke havn med fiskefartøjer - bl.a. "SE 158" og "SE 106". Stenders no. 628.
Lot: 343573

Kroatien. 10 f. Hrvatska SHS helsagsbrevkort opfrankeret 10 f. SHS Hrvatska provisorium dateret d. 20.3.1919 og annulleret med både poststempel og censurstempel i Zagreb til København, Danmark.

1919 - YugoslaviaCover

Kroatien. 10 f. "Hrvatska SHS" helsagsbrevkort opfrankeret 10 f. "SHS Hrvatska" provisorium dateret d. 20.3.1919 og annulleret med både poststempel og censurstempel i Zagreb til København, Danmark.
Lot: 343794

4 sk. 1858 udg. single på postanvisning for 8 Rd., 25 sk. annulleret med nr.stempel 19 og sidestemplet antiqua Frederikshavn d. 20.7.1861 til Kjøbenhavn. 8 sk. betalt kontant. Del af bagside mangler.

1861 - Denmark9900 - Cover - 7

4 sk. 1858 udg. single på postanvisning for 8 Rd., 25 sk. annulleret med nr.stempel "19" og sidestemplet antiqua Frederikshavn d. 20.7.1861 til Kjøbenhavn. 8 sk. betalt kontant. Del af bagside mangler.
Lot: 343982

4 øre Tofarvet omv. rm. (3) på overfrankeret brevkort (Kvinde på strand) med et mærke blåkridt markeret til modtagerens disposition annulleret med stjernestempel GILLELEJE og sidestemplet bureau Kjøbenhavn - Helsingborg T.4 d. 18.7.1901 via Kjøbenhavn B og svensk bureau PKXP No. 2 C. INR. til Tollarp Station, Sverige.

1901 - Denmark3250 - Cover - SK 0372

Lot: 343976

Helsingør. Spisesalen i K.F.U.M.´s Borg. No. f 39.

Denmark3000 - Postcard - Unused

Lot: 344028

Britisk 1d Edward VII på brevkort (Colombo Breakwater by Moonlight) annulleret Aden d. 18.12.1907 og sidestemplet Paquebot til Roskilde, Danmark.

1907 - Aden4000 - Cover

Britisk 1d Edward VII på brevkort (Colombo Breakwater by Moonlight) annulleret Aden d. 18.12.1907 og sidestemplet "Paquebot" til Roskilde, Danmark.
Lot: 343830

30 øre Fr. IX på skibsbrev annulleret med TMS København OMK19 / Fra Færøerne til København, Danmark. Røde ombæringskontrolstreger.

1958 - Faroe Islands3800 - Cover - 337

30 øre Fr. IX på skibsbrev annulleret med TMS København OMK19 / "Fra Færøerne" til København, Danmark. Røde ombæringskontrolstreger.
Lot: 343759

Aarhus, Hilsen fra Landsudstillingen 1909 med prospekter fra Aarhus Kunsthandel ved Jørgen Jensen. J.J.N. no. 3534.

1909 - Denmark8000 - Postcard - Unused

Aarhus, "Hilsen fra" Landsudstillingen 1909 med prospekter fra Aarhus Kunsthandel ved Jørgen Jensen. J.J.N. no. 3534.
Lot: 344008

Tibberup mølle. J.M. Helsingør no. 904.

1917 - Denmark3060 - Postcard - Used with stamps

Lot: 344099

Umamak med snestorm. Brunner & Co. serie 84 D, no. 3.

1911 - Greenland3900 - Postcard - Unused

Lot: 344127

Kallundborg. Fra udgravningerne af Esben Snares Borg. W.K.F. no. 4073.

1907 - Denmark4400 - Postcard - Used with stamps

Lot: 337916

Ravsted (Rapstedt) jernbanestation med provisorisk jernbanespor og damptog (Mergelbane?). A. Juul u/no. Frankeret med 5 pfg. Germania stemplet Rapstedt 1912.

1912 - Denmark6253 - Postcard - Used with stamps

Lot: 345012

10 c. (2) og 60 c. på anbefalet brev fra Lissabon 1921 til Speyer, Tyskland. Åbnet af tysk toldkontrol.

1921 - PortugalCover

Lot: 343728

Volling kirke. Stenders no. 6958.

Denmark7860 - Postcard - Unused

Lot: 344187

10 c. helsagsbrevkort med perfin SB fra firma Societe Anonyme Badoise i Anvers d. 15.12.1905 til Friedrichshafen, Tyskland.

1905 - BelgiumCover

10 c. helsagsbrevkort med perfin "SB" fra firma Societe Anonyme Badoise i Anvers d. 15.12.1905 til Friedrichshafen, Tyskland.
Lot: 343863

Herning. Fonnespæksgade. A.M.B. u/no.

1911 - Denmark7400 - Postcard - Used with stamps

Lot: 341846

Poul Lorentz Madsen: Tegnet julekort med Julemanden der holder et hvil. S.P.I. serie no. 25.

1947 - DenmarkPostcard - Used with stamps

Lot: 344116

D.V.I., H.C. Rasmussens hund Spiti (Frederiksted). AZO u/no.

Danish West IndiesPostcard - Unused

D.V.I., H.C. Rasmussens hund "Spiti" (Frederiksted). AZO u/no.
Lot: 344087

Georg Stoopendaal: Tegnet julekort. Der er julebal i nisseland!. Anvendt med 3 øre bølge og julemærke 1909, annulleret med båndmaskinstempel d. 24-12.1909. Sendt lokalt i København.

1909 - DenmarkPostcard

Lot: 344121

Prins Bertil, M/S, Lion Ferry Ab på ruten Halmstad - Århus. Reklamekort u/no.

SwedenPostcard - Unused

"Prins Bertil", M/S, Lion Ferry Ab på ruten Halmstad - Århus. Reklamekort u/no.
Lot: 343218

Mystisk byggeplads - muligvis filmkulisse - med skilt Adgang forbudt for Uvedkommende. Fotokort u/no.

DenmarkPostcard - Unused

Mystisk byggeplads - muligvis filmkulisse - med skilt "Adgang forbudt for Uvedkommende". Fotokort u/no.
Lot: 343500