Denmark3740 - Postcard - Unused
Sveneke havn med fiskefartøjer - bl.a. "SE 158" og "SE 106". Stenders no. 628.
Lot: 343573
Lot: 343573
Kroatien. 10 f. "Hrvatska SHS" helsagsbrevkort opfrankeret 10 f. "SHS Hrvatska" provisorium dateret d. 20.3.1919 og annulleret med både poststempel og censurstempel i Zagreb til København, Danmark.
Lot: 343794
4 sk. 1858 udg. single på postanvisning for 8 Rd., 25 sk. annulleret med nr.stempel "19" og sidestemplet antiqua Frederikshavn d. 20.7.1861 til Kjøbenhavn. 8 sk. betalt kontant. Del af bagside mangler.
Lot: 343982
4 øre Tofarvet omv. rm. (3) på overfrankeret brevkort (Kvinde på strand) med et mærke blåkridt markeret til modtagerens disposition annulleret med stjernestempel GILLELEJE og sidestemplet bureau Kjøbenhavn - Helsingborg T.4 d. 18.7.1901 via Kjøbenhavn B og svensk bureau PKXP No. 2 C. INR. til Tollarp Station, Sverige.
Lot: 343976
Helsingør. Spisesalen i K.F.U.M.´s Borg. No. f 39.
Lot: 344028
Britisk 1d Edward VII på brevkort (Colombo Breakwater by Moonlight) annulleret Aden d. 18.12.1907 og sidestemplet "Paquebot" til Roskilde, Danmark.
Lot: 343830
30 øre Fr. IX på skibsbrev annulleret med TMS København OMK19 / "Fra Færøerne" til København, Danmark. Røde ombæringskontrolstreger.
Lot: 343759
Aarhus, "Hilsen fra" Landsudstillingen 1909 med prospekter fra Aarhus Kunsthandel ved Jørgen Jensen. J.J.N. no. 3534.
Lot: 344008
Tibberup mølle. J.M. Helsingør no. 904.
Lot: 344099
Umamak med snestorm. Brunner & Co. serie 84 D, no. 3.
Lot: 344127
Kallundborg. Fra udgravningerne af Esben Snares Borg. W.K.F. no. 4073.
Lot: 337916
Ravsted (Rapstedt) jernbanestation med provisorisk jernbanespor og damptog (Mergelbane?). A. Juul u/no. Frankeret med 5 pfg. Germania stemplet Rapstedt 1912.
Lot: 345012
10 c. (2) og 60 c. på anbefalet brev fra Lissabon 1921 til Speyer, Tyskland. Åbnet af tysk toldkontrol.
Lot: 343728
Volling kirke. Stenders no. 6958.
Lot: 344187
10 c. helsagsbrevkort med perfin "SB" fra firma Societe Anonyme Badoise i Anvers d. 15.12.1905 til Friedrichshafen, Tyskland.
Lot: 343863
Herning. Fonnespæksgade. A.M.B. u/no.
Lot: 341846
Poul Lorentz Madsen: Tegnet julekort med Julemanden der holder et hvil. S.P.I. serie no. 25.
Lot: 344116
D.V.I., H.C. Rasmussens hund "Spiti" (Frederiksted). AZO u/no.
Lot: 344087
Georg Stoopendaal: Tegnet julekort. Der er julebal i nisseland!. Anvendt med 3 øre bølge og julemærke 1909, annulleret med båndmaskinstempel d. 24-12.1909. Sendt lokalt i København.
Lot: 344121
"Prins Bertil", M/S, Lion Ferry Ab på ruten Halmstad - Århus. Reklamekort u/no.
Lot: 343218
Mystisk byggeplads - muligvis filmkulisse - med skilt "Adgang forbudt for Uvedkommende". Fotokort u/no.
Lot: 343500