Denmark7100 - Postcard - Unused
Vejle. Lokomotiv køre gennem byen med fuld damp ved K.F.U.M. og Frk. Seligmanns Skole. W.K.F. no. 4203.
Lot: 344219
Lot: 344219
10 øre helsagsbrevkort (fabr. 98-H) fra Oldrup skole annulleret med bureaustempel Horsens - Odder T.18 d. 8.7.1931 og sidestemplet med posthornstempel OLDRUP (HUNDSLUND) til forfatter Johan Skjoldborg i Løgstør - eftersendt til Hvidbjerg.
Lot: 345035
Thorshavn. Telegrafbygningen med personale. H.N. Jacobsen no. 17599.
Lot: 344210
8 pfg. Ebert og 2 mk. Zeppelin på forsinket flyvnings-postkort stemplet Friedrichshafen Luftpost d. 15.5.1929 til Chicago, USA. Rødt forsinkelsesstempel "Beförderung verzögert wegen Abbruchs der 1. Amerikafahrt" og blåt flyvningsstempel: Luftschiff Graf Zeppelin 1. Amerikafahrt 1929.
Lot: 343902
Købh., Falkonéralle med sporvogne no. 26 og 37. Fotograf Orla Bock. Dansk industri no. 21.
Lot: 344207
10 øre helsags korrespondancekort annulleret med håndskrevet "Halkjær 24/3" til Roskilde. Brevsamlingssted oprettet på Halkjær station (Aars - Svendstrup Jernbane) 1899. Stjernestempel bestilt i 15.1.1903, men først registreret brugt d. 25.10.1904. Blækannullering formodentlig fra 1903-04.
Lot: 343945
Viskinde. Stor forsamling i byen med hestevogne og automobil. H. Ansø no. 26254.
Lot: 344209
KRO-post. 4 sk. 1854 udg. på brev annulleret med nr.stempel "101" og sidestemplet antiqua Gravensteen d. 21.9.1856 via Flensburg d. 21.9.1856 til Godsforvalter Carlsen til Bækkeskov Hovedgaard pr. Rønnede Kro.
Lot: 343820
US Air Force Douglas C-124 Globemaster Troop Carrier på Grønland. Privat foto u/no.
Lot: 343548
10 øre Våben på brevkort (Hilsen fra Skodsborg) med privat violet jernbanestempel SKODSBORG * D.S.B. * d. 20.8.1897 og sidestemplet Sjællandske Kystbane T.401 d. 20.8.1897 til Duisburg, Tyskland. Benyttet som reservestempel i aug. 1897 før levering af BRO Ia.
Lot: 345059
Carl Røgind: Nisser i Gadebilledet, "Julehilsen fra" med nisser i kirketårn. No. 15502.
Lot: 345028
35 aur Landskab på skibsbrev fra Reykjavik annulleret med skotsk stempel i Aberdeen d. 26.9.1931 og sidestemplet “Ship Letter” til Hamburg, Tyskland.
Lot: 345067
Belgien. Panorama over havnen i Anvers. Nytårskort dateret 4.1.1889. Meget tidligt postkort. Dietrich & Cie. u/no.
Lot: 343958
SS-Feltpostbrev fra Graz d. 7.3.1944 til Vordingborg. Fra dansk SS-Uscha Hansen på “Hotel Deutscher Bund” med tydeligt Briefstempel: “SS-Fürsorgeoffizier “Alpenland” Wehrkreis XVIII / Nebenstelle Graz”. Åbnet af SS-feldpostcensur.
Lot: 345051
D.V.I., St. Croix. Negerkvarter. U/no. Sendt fra Frederiksted til gendarm i Kingshill.
Lot: 343532
Ufrankeret brevkort dateret København d. 18.8.1944 til dansk jødisk fange Jacob Donde i KZ-lejr Theresienstadt sendt via Dansk Røde Kors d. 24.8.1944. Ingen tegn på censur.
Lot: 345050
Kabinet foto (6x10) af Valdemar Rudolf von Raasløff. Dansk diplomat og Krigsminister 1866-1870. Tilskrives som den diplomat der indledte de første forhandlinger om salget af Dansk Vest Indien i 1866, da han var blevet ministre. Georg E. Hansen foto u/no.
Lot: 344084
8 øre Tofarvet på landpostbrev (kryds uden mærke) annulleret med nr.stempel "142" og sidestemplet lapidar Jyderup d. 15.12.(1875) til Kjøbenhavn. Stempel lapidar Ia stempel registreret anvendt i perioden 20.5.-30.12.1875.
Lot: 343983
"Arabic", S/S, White Star Line. "Hands Across the Sea" silkekort med det engelsk og amerikanske flag.
Lot: 344095
1d (3) Victoria på brev fra Kendal d. 22.1.1877 til Reinbeck Post Office, Grundy County, Iowa, USA.
Lot: 343744
"Danmark" Ekspeditionen 1906-08: Isskodse i Danmarks Havn Sommeren 1907. Originalt foto monteret på karton.
Lot: 343963