Vejle. Lokomotiv køre gennem byen med fuld damp ved K.F.U.M. og Frk. Seligmanns Skole. W.K.F. no. 4203.

Denmark7100 - Postcard - Unused

Lot: 344219

10 øre helsagsbrevkort (fabr. 98-H) fra Oldrup skole annulleret med bureaustempel Horsens - Odder T.18 d. 8.7.1931 og sidestemplet med posthornstempel OLDRUP (HUNDSLUND) til forfatter Johan Skjoldborg i Løgstør - eftersendt til Hvidbjerg.

1931 - Denmark8350 - Cover - SK 108.1

Lot: 345035

Thorshavn. Telegrafbygningen med personale. H.N. Jacobsen no. 17599.

Faroe Islands3800 - Postcard - Unused

Lot: 344210

8 pfg. Ebert og 2 mk. Zeppelin på forsinket flyvnings-postkort stemplet Friedrichshafen Luftpost d. 15.5.1929 til Chicago, USA. Rødt forsinkelsesstempel Beförderung verzögert wegen Abbruchs der 1. Amerikafahrt og blåt flyvningsstempel: Luftschiff Graf Zeppelin 1. Amerikafahrt 1929.

1929 - GermanyCover

8 pfg. Ebert og 2 mk. Zeppelin på forsinket flyvnings-postkort stemplet Friedrichshafen Luftpost d. 15.5.1929 til Chicago, USA. Rødt forsinkelsesstempel "Beförderung verzögert wegen Abbruchs der 1. Amerikafahrt" og blåt flyvningsstempel: Luftschiff Graf Zeppelin 1. Amerikafahrt 1929.
Lot: 343902

Købh., Falkonéralle med sporvogne no. 26 og 37. Fotograf Orla Bock. Dansk industri no. 21.

Denmark1000 - Postcard - Used without stamps

Lot: 344207

10 øre helsags korrespondancekort annulleret med håndskrevet Halkjær 24/3 til Roskilde. Brevsamlingssted oprettet på Halkjær station (Aars - Svendstrup Jernbane) 1899. Stjernestempel bestilt i 15.1.1903, men først registreret brugt d. 25.10.1904. Blækannullering formodentlig fra 1903-04.

Denmark9240 - Cover - KK 10

10 øre helsags korrespondancekort annulleret med håndskrevet "Halkjær 24/3" til Roskilde. Brevsamlingssted oprettet på Halkjær station (Aars - Svendstrup Jernbane) 1899. Stjernestempel bestilt i 15.1.1903, men først registreret brugt d. 25.10.1904. Blækannullering formodentlig fra 1903-04.
Lot: 343945

Viskinde. Stor forsamling i byen med hestevogne og automobil. H. Ansø no. 26254.

1910 - Denmark4470 - Postcard - Used without stamps

Lot: 344209

KRO-post. 4 sk. 1854 udg. på brev annulleret med nr.stempel 101 og sidestemplet antiqua Gravensteen d. 21.9.1856 via Flensburg d. 21.9.1856 til Godsforvalter Carlsen til Bækkeskov Hovedgaard pr. Rønnede Kro.

1856 - Denmark4683 - Cover - 4

KRO-post. 4 sk. 1854 udg. på brev annulleret med nr.stempel "101" og sidestemplet antiqua Gravensteen d. 21.9.1856 via Flensburg d. 21.9.1856 til Godsforvalter Carlsen til Bækkeskov Hovedgaard pr. Rønnede Kro.
Lot: 343820

US Air Force Douglas C-124 Globemaster Troop Carrier på Grønland. Privat foto u/no.

GreenlandMisc - Unused

Lot: 343548

10 øre Våben på brevkort (Hilsen fra Skodsborg) med privat violet jernbanestempel SKODSBORG * D.S.B. * d. 20.8.1897 og sidestemplet Sjællandske Kystbane T.401 d. 20.8.1897 til Duisburg, Tyskland. Benyttet som reservestempel i aug. 1897 før levering af BRO Ia.

1897 - Denmark2942 - Cover - 35B

Lot: 345059

Carl Røgind: Nisser i Gadebilledet, Julehilsen fra med nisser i kirketårn. No. 15502.

1910 - Denmark5600 - Postcard - Used with stamps

Carl Røgind: Nisser i Gadebilledet, "Julehilsen fra" med nisser i kirketårn. No. 15502.
Lot: 345028

35 aur Landskab på skibsbrev fra Reykjavik annulleret med skotsk stempel i Aberdeen d. 26.9.1931 og sidestemplet “Ship Letter” til Hamburg, Tyskland.

1931 - IcelandCover - 117

Lot: 345067

Belgien. Panorama over havnen i Anvers. Nytårskort dateret 4.1.1889. Meget tidligt postkort. Dietrich & Cie. u/no.

1889 - BelgiumPostcard - Used with stamps

Lot: 343958

SS-Feltpostbrev fra Graz d. 7.3.1944 til Vordingborg. Fra dansk SS-Uscha Hansen på “Hotel Deutscher Bund” med  tydeligt Briefstempel: “SS-Fürsorgeoffizier “Alpenland” Wehrkreis XVIII / Nebenstelle Graz”. Åbnet af SS-feldpostcensur.

1944 - Denmark4760 - Cover

Lot: 345051

D.V.I., St. Croix. Negerkvarter. U/no. Sendt fra Frederiksted til gendarm i Kingshill.

19 - Danish West IndiesPostcard - Used without stamps

Lot: 343532

Ufrankeret brevkort dateret København d. 18.8.1944 til dansk jødisk fange Jacob Donde i KZ-lejr Theresienstadt sendt via Dansk Røde Kors d. 24.8.1944. Ingen tegn på censur.

1944 - Denmark1000 - Cover

Lot: 345050

Kabinet foto (6x10) af Valdemar Rudolf von Raasløff. Dansk diplomat og Krigsminister 1866-1870. Tilskrives som den diplomat der indledte de første forhandlinger om salget af Dansk Vest Indien i 1866, da han var blevet ministre. Georg E. Hansen foto u/no.

1867 - DenmarkPostcard

Lot: 344084

8 øre Tofarvet på landpostbrev (kryds uden mærke) annulleret med nr.stempel 142 og sidestemplet lapidar Jyderup d. 15.12.(1875) til Kjøbenhavn. Stempel lapidar Ia stempel registreret anvendt i perioden 20.5.-30.12.1875.

1875 - Denmark4450 - Cover - 25

8 øre Tofarvet på landpostbrev (kryds uden mærke) annulleret med nr.stempel "142" og sidestemplet lapidar Jyderup d. 15.12.(1875) til Kjøbenhavn. Stempel lapidar Ia stempel registreret anvendt i perioden 20.5.-30.12.1875.
Lot: 343983

Arabic, S/S, White Star Line. Hands Across the Sea silkekort med det engelsk og amerikanske flag.

Great BritainPostcard - Unused

"Arabic", S/S, White Star Line. "Hands Across the Sea" silkekort med det engelsk og amerikanske flag.
Lot: 344095

1d (3) Victoria på brev fra Kendal d. 22.1.1877 til Reinbeck Post Office, Grundy County, Iowa, USA.

1877 - Great BritainCover

Lot: 343744

Danmark Ekspeditionen 1906-08: Isskodse i Danmarks Havn Sommeren 1907. Originalt foto monteret på karton.

1907 - GreenlandMisc - Unused

"Danmark" Ekspeditionen 1906-08: Isskodse i Danmarks Havn Sommeren 1907. Originalt foto monteret på karton.
Lot: 343963