1926 - Denmark1000 - Cover - 70, 149
15 øre og 30 øre Chr. X på anbefalet brev fra København d. 31.8.1926 til Nibe.
Lot: 350867
Lot: 350867
5 cts. Rytter, 70 cts. Franco og 2 pts. Luftpost på luftpostbrev fra Barcelona d. 10.3.1942 til Göppingen, Tyskland. Åbnet af både spansk censur i Barcelona og tysk censur.
Lot: 350102
10 øre helsagskuvert opfrankeret med 15 øre Bølgelinie i parstykke sendt med postopkrævning fra Aarhus d. 7.6.1913 til Brabrand - eftersendt til Esbjerg.
Lot: 350838
10 cts. Rytter, 25 cts. (2), 35 cts. og 1 pta. Luftpost på luftpostbrev fra Santa Cruz de tenerife d. 2.4.1939 til Dresden, Tyskland. Lokal spansk censur fra Santa Cruz.
Lot: 349066
25 øre 1. Zone udg. single på overfrankeret brev fra Politifuldmægtig B. Dinesen i Sønderborg d. 6.7.1920 til Hellerup.
Lot: 350923
10 øre Thorvaldsen på brevkort annulleret med TMS København K. / "Benyt Luftpost" d. 24.5.1939 til Halkjær St.
Lot: 350779
40 øre Chr. X single på adressebrev for pakke fra Aarhus d. 19.2.1919 til Nibe.
Lot: 350828
Kronprins Abdullah 2 års fødselsudgave på 65 fils blandingsfrankeret luftpostbrev fra Jerusalem d. 25.4.1964 til København, Danmark.
Lot: 350603
10 øre 1000 års udg. (3) på brev fra København d. 12.9.1955 til ekspeditionssekretær E. Damm, Ridder af Dannebrog, Lynderupgaard pr. Skals. På bagsiden lukkeoblat "(krone) / Det kongelige Foureer Contoir"
Lot: 350866
5 øre Våben på brevkort fra Helsingør annulleret med svensk bureaustempel PKXP No. 81E (= Göteborg - Helsingborg) d. 20.7.1902 og sidestemplet "Från Danmark" til Göteborg, Sverige.
Lot: 350001
20 øre firmafranko "FOSKA og BIO-Foska GRYN" på tryksag fra Svendborg Boghvede- og Havremølle i Svendborg d. 15.11.1941 til København.
Lot: 350597
10 øre Bølgelinie på firmakuvert fra RUGA Fabriker sendt lokalt i København d. 2.4.1941 til Dansk Røde Kors. På bagsiden lukkeoblat fra RUGA Knækbrødfabrik * Danmark *.
Lot: 350821
5 øre Fr. IX på brevkort (Livgarden 250 år) annulleret med svensk bureaustempel (= Nässjö-Malmö-København) d. 5.9.1908 og sidestemplet "Från Danmark" til Stockholm, Sverige.
Lot: 349284
5 øre Chr. X på brevkort (Strandvejen Aarhus) annulleret med stjernestempel AABYHØJ og sidestemplet Aarhus d. 6.9.1917 til Skalborg.
Lot: 349441
Ejendomsskyldvurderingen. 4 øre tryksagsbrevkort (fabr. 11x) opfrankeret med 1 øre Bølgelinie fra Havdrup d. 16.12.1936 til København.
Lot: 350615
1830. Portobrev med fuldt indhold dateret i Vallensbæk d. 20.3.1830 til hr. Kammeraad Forvalter Albrecht i Roskilde. Påskrevet "3" med rødkridt.
Lot: 350859
4 R.B.S. Thiele III tæt klippet på brev mærket "K.T." med laksegl fra Sölleröd Sogns Pastorat annulleret med nr.stempel "39" og sidestemplet antiqua Lyngbye. d. 5.1.1855 til Kjøbenhavn.
Lot: 350314
10 øre tjenestebrevkort (fabr. 53-W) annulleret med uldent stjernestempel TVERSTED og sidestemplet Sindal d. 26.6.1920 til Flade pr. Frederikshavn.
Lot: 350054
1 kr. Luftpost single på anbefalet illustreret 1. ispost-flyvnings brev fra Ry annulleret i Aarhus d. 28.1.1942 via København til Horsens.
Lot: 350914
"Morgenbladet", 1. Aargang no. 89 d. 26.2.1945. Illegalt blad på 4 sider i ca. A4 format.
Lot: 349345
10 øre Bølgelinie og Sct. Georgs-Gilderne mærkat på lokalbrev i København d. 23.4.1940 til Valby.
Lot: 350560