Denmark4800 - Cover - 44
3 øre Bølgelinie på lokalt brevkort annulleret med liniestempel "Karleby" til Tunnerup pr. Karleby St.
Lot: 358807
Lot: 358807
Tysk 5 pfg. (2), 10 pfg. og 40 pfg. Germania på underfrankeret brevkort fra Hamburg d. 28.4.1921 til Kristiania, Norge. Udtakseret i porto med 1 øre, 4 øre og 20 øre Portomærke stemplet Vinderen i Aker d. 2.5.1921.
Lot: 358819
5 øre Fr. VIII helsagsbrevkort annulleret med stjernestempel TAANING og sidestemplet Skanderborg d. 3.1.1911 til Horsens.
Lot: 358769
5 cts. Rytter, 30 cts. Isabel (4) og 5 cts. Pro Sevilla (defekt) på luftpostbrev fra Sevilla d. 26.7.1937 til Chemnitz, Tyskland. Lokal spansk censur i Sevilla.
Lot: 357658
60 øre Fr. IX og Julemærke 1959 på privat aerogram fra København d. 26.12.1959 til East Killara, New South Wales, Australien.
Lot: 358811
150 øre Bølgelinie i parstykke og 20 kr. Rigsvåben i 3-stribe på 63 kr. frankeret anbefalet brev fra Odense annulleret med håndrullestempel Sydjyllands Postcenter sn85 d. 10.12.2007 til Odense.
Lot: 359047
15 øre Fr. IX og Julemærke 1949 på julekort annulleret med godt pr.-stempel Torning pr. Kellerup d. 25.12.1949 til Bjerringbro.
Lot: 358749
Ufrankeret brevkort fra Mittenwald i Østrig med dansk bureaustempel Fredericia - Flensborg sn3 T.30.7.1929 til Nykøbing Mors, Danmark. Udtakseret i porto med 25 øre Portomærke annulleret Nykøbing M. d. 31.7.1929.
Lot: 358796
10 øre Bølgelinie på underfrankeret brevkort fra Kjøbenhavn d. 29.7.1928 til Søndervig pr. Ringkøbing. Udtakseret i porto med 10 øre Portomærke annulleret med stjernestempel SØNDERVIG.
Lot: 358771
Russisk 10 kop. Våben på brev fra Finland annulleret med 3-sproget stempel i Hangö d. 31.10.1914 til København, Danmark. Åbnet af russisk censur i Torneå.
Lot: 358589
5 pfg. helsagsbrevkort opfrankeret med 5 pfg. Ciffer annulleret med enrings-stempel Broacker d. 8.12.1884 til Kolding, Danmark.
Lot: 359096
25 øre (2) og 30 øre Chr. X 60 år på 80 øre frankeret værdibrev fra København d. 5.8.1931 til Greifswald, Tyskland.
Lot: 358695
10 öre Gustaf på brevkort (Haparanda set fra Torneå) sendt fra Haparanda d. 2.3.1917 via Petrograd, Manchouli og Shanghai til Vientiane, Laos, Indokina. Flere transit stempler og russisk censur fra Petrograd.
Lot: 358818
40 øre Chr. X single på anbefalet brev annulleret med brotype IIb Rødding sn1 d. 27.8.1920 til Halmstad, Sverige.
Lot: 359070
Ufrankeret brevkort fra Sofia, Bulgarien d. 7.7.1921 til København, Danmark. Udtakseret i porto med 50 øre Chr. X "PORTO" Provisorium annulleret Kjøbenhavn d. 13.7.1921.
Lot: 358794
3 øre Bølgelinie på lokalt brevkort (Strandparti fra Tunø) annulleret med stjernestempel STORVORDE og sidestemplet bureau Aalborg - Hadsund T.6 d. 10.2.1908 til Gudumholm St.
Lot: 358785
5 øre Chr. IX helsags korrespondancekort opfrankeret med 5 øre Fr. VIII dateret Orehoved og annulleret med bureaustempel Kjøbenhavn - Nykjøbing F. T. 90 d. 10.9.1907 til København.
Lot: 359086
½d George V helsagsbrevkort fra Glasgow d. 12.11.1914 til menig fra Royal Inniskilling Fusiliers i tysk fangenskab via GPO i London. Rødt censurstempel POST FREE P.C. PRISONERS OF WAR.
Lot: 358597
Allenstein afstemnings provisorium på filatelistisk anbefalet brev fra Allenstein d. 26.7.1920 til Hannover, Tyskland.
Lot: 358605
5 øre Våben helsagsbrevkort annulleret med stjernestempel TVINGSTRUP og sidestemplet lapidar bureaustempel Fredericia - Aalborg d. 14.4.1898 til Aarhus.
Lot: 358753
10 øre Chr. IX helsags korrespondancekort annulleret med stjernestempel SVENSTRUP og sidestemplet bureau Fredericia - Aalborg T.940 d. 21.9.1906 til København.
Lot: 358777