1924 - Danmark5000 - Brev - 122, 128
5 øre Bølgelinie og 40 øre Chr. X på retur Indkasserings-Postanvisning fra Odense d. 13.2.1924 til Brønderslev.
Lot: 313001
Lot: 313001
2 pfg. Germania på lokalt brevkort stemplet Bredebro d. 30.12.1905.
Lot: 313183
1857. Ufrankeret Fattigsag med antiqua Odense d. 19.3.1857 til Pastor Knudsen, Gislev pr. Nyborg. Påskrevet "6" skilling porto.
Lot: 314024
15 öre frankostempel på rudekuvert fra Göteborg d. 19.11.1926.
Lot: 311599
5 øre Bølgelinie (3) på brevkort fra Ølgod annulleret med reserve bureaustempel (R7) NØRREJYLL'S JBPKT sn1 T.1028 d. 18.5.1922 til Skive. Reservestempel benyttet på strækningen Fredericia - Struer i årene 1920-23.
Lot: 313729
Amerikansk 2 cents Washington i parstykke på brev annulleret med marinestempel U.S.S. Detroit / "Copenhagen Denmark" d. 4.4.1927 til Brooklyn, USA. Marinepost fra den amerikanske krydsers besøg i København 1927.
Lot: 313781
4 sk. 1858 udg. på brev annulleret med nr.stempel "48" og sidestemplet antiqua Nykjøbing p.F. d. 1.11.18xx til Etatsraad Klemp, R.D. D.M. ...?... for hans Majestæt Kongens Civil... i Kjøbenhavn.
Lot: 313858
Officielle Meddelelser fra Generaldirektoratet for Post- og Telefrafvæsenet (O.M.) 1956 (50, 53), 1957 (2, 12), 1958 (13), 1960 (16, 50) og 1961 (3). Meddelelser vedr. postforhold for de danske FN-styrker.
Lot: 311793
15 øre Chr. X helsagsbrevkort (fabr. 64-H) annulleret med brotype IIb Hovslund d. 11.8.1922 til Haderslev.
Lot: 313165
10 reis og 20 reis på billedside af brevkort (Amazonas) fra Manaos annulleret med skibsstempel Amazonas d. 30.4.1913 til Charlottenlund, Danmark.
Lot: 313723
5 øre Chr. X på brevkort dateret d. 20.12.1918 annulleret med stjernestempel STENSBALLE til Paabøl pr. Houen - eftersendt til Surhave Skole, Brørup med stjernestempel HOUEN og siestemplet Tarm d. 2.1.1919.
Lot: 314145
5 øre Bølgelinie på fortrykt kuvert fra H. M. Kongens Kabinetssekretær stemplet København d. 30.6.194? til Hellerup. Indeholder fortrykt takkeskrivelse underskrevet Bardenfleth. Gunnar Bardenfleth (1889-1971) var Kong Chr. X's og senere Fr. IX kabinetssekretær.
Lot: 314280
15 c. "Congo Belge" provisorisk helsagsbrevkort stemplet Coguilhatville d. 16.6.1907 via Leopoldville d. 24.6.1909 til København, Danmark.
Lot: 313920
Trans-Antarctic Expedition 1955-1958 provisorier på illustreret ekspeditionsbrev stemplet Shackleton d. 27.1.1957 til London, England.
Lot: 313882
15 øre Karavel på brev fra København d. 20.10.1939 til Reykjavik, Island. Uden tegn på censur.
Lot: 313024
35 øre Chr. X single på adressebrev for pakke fra Kjøbenhavn d. 5.8.1918 til Kolding.
Lot: 311562
"Vikingen" - Organ for alle vikinge-ætlinger i Midt-Östen ved DANOR BN, UNEF Hospital, UNEF HQ og UNTSO. No. 18 - 4.5.1962. 10 sider soldater avis for de nordiske FN-styrker i mellemøsten.
Lot: 311783
5 øre Thorvaldsen og 1 kr. Luftpost på anbefalet brev med postopkrævning fra København d. 24.11.1939 til Kiruna, Sverige.
Lot: 314281
10 kr. Bagværk og Julemærke 2015 til Sydjyllands Postcenter d. 21.12.1915 til Middelfart.
Lot: 311361
Ufrankeret feltpostkort (Parti ved Nørreskoven i omegnen ved Frydendal) dateret Hügum og stemplet Rödding (Schleswig) d. 15.10.1915 til Mühlhausen. Violet Briefstempel: Landsturm.-Infant.-Ersatz.-Batl. XI 20 2. Kompagnie.
Lot: 314286
6+19 pfg. Reichsparteitag illustreret helsagsbrevkort opfrankeret med 6+19 pfg. Reichsparteitag og 3 pfg. Sportfest fra Zarrentin d. 29.9.1938 til Assens, Danmark.
Lot: 313721