1851. Francobrev med 1½ ringsstempel Ratzeburg d. 8.3.1851 til Neustrelitz. På bagsiden bureaustempel Hagenow - Rostock

1851 - SlesvigBrev

Lot: 324206

1½d George V på brevkort fra Barbados sendt fra det hollandske skib S/S Statenland og annulleret med skibsstempel Southampton Paquebot / Post early in the day d. 25.7.1939 til Holland.

1939 - EnglandBrev

1½d George V på brevkort fra Barbados sendt fra det hollandske skib S/S "Statenland" og annulleret med skibsstempel Southampton Paquebot / Post early in the day d. 25.7.1939 til Holland.
Lot: 319515

Fortrykt russisk krigsfangekort fra tysk soldat i Lager 7526/2 dateret d. 20.11.1947 og stemplet Moskva d. 2.12.1947 til Crimmitschau, Sovjet. Zone, Tyskland. På bagsiden håndtegnet Nytårshilsen 1948. Russisk censur.

1947 - RuslandBrev

Fortrykt russisk krigsfangekort fra tysk soldat i Lager 7526/2 dateret d. 20.11.1947 og stemplet Moskva d. 2.12.1947 til Crimmitschau, Sovjet. Zone, Tyskland. På bagsiden håndtegnet Nytårshilsen "1948". Russisk censur.
Lot: 324192

20 øre Chr. X på brev annulleret med brotype Vb Aabenraa B. d. 21.9.1922 til København. Vanskeligt stempel.

1922 - Slesvig6200 - Brev - DAKA 290.01

Lot: 323742

10 øre Chr. X på brevkort annulleret med brotype IIIb Svinsbjerg d. 27.3.1920 til Kastager St.

1920 - Danmark4900 - Brev - 69

Lot: 323174

5 pfg. Germania på brevkort dateret Loit Kirkeby annulleret med bureaustempel Apenrade - Lügumkloster Bahnpost Zug 12 d. 27.8.1904 til Riis pr. Rødekro.

1904 - Slesvig6221 - Brev - DAKA 251.01

Lot: 321229

60 øre Niels Bohr. på privat aerogram fra Virum d. 14.12.1963 via Nicocia d. 18.12.1963 til Kyrenia, Cypern. Fold. God destination.

1963 - Danmark2830 - Brev - 421

Lot: 324149

25 h. Franz Joseph single på brev fra Vodnany d. 26.10.1916 til Chicago, USA. Østrigsk censur fra Prag og åbnet af britisk censur no. 4261.

1916 - ØstrigBrev

Lot: 323884

2,50 kr. Rigsvåben med perfin O.E. (J. E. Ohlsens Enke) på privat aerogram fra København d. 30.10.1975 til Teheran, Iran.

1975 - Danmark1000 - Brev - Perf. O06

2,50 kr. Rigsvåben med perfin "O.E." (J. E. Ohlsens Enke) på privat aerogram fra København d. 30.10.1975 til Teheran, Iran.
Lot: 323711

Ufrankeret fortrykt krigsfange-foldebrev fra fransk krigsfange i Stalag IXC (= Bad Sulza) med stumt stempel d. 8.12.1944 til København, Danmark. Rød lejrcensur.

1944 - Danmark1000 - Brev

Lot: 324191

10 pfg. Germania på brevkort fra Tønder annulleret med bureaustempel Hamburg - Hoyerschleuse Bahnpost Zug 1011 d. 13.3.1912 til Monte Carlo, Monaco - eftersendt til Tønder. Usædvanlig destination.

1912 - Slesvig6270 - Brev - DAKA 262.01

Lot: 321212

5 øre Fr. VIII på brevkort annulleret med stjernestempel LOU og sidestemplet bureau Kjøbenhavn - Masnedsund T.96 d. 9.12.1907 til Rønne på Bornholm.

1907 - Danmark4741 - Brev - SK 0809

Lot: 322823

5 øre Bølgelinie i parstykke (skjoldet) på lokalbrev i København d. 7.5.1939 - eftersendt til Rinkenæs. Stemplet Formodes at indeholde Penge / Københavns Omkarteringspostkt. og fremsendt som anbefalet, men ikke afhentet. Flere stempler og påtegninger.

1939 - Danmark1000 - Brev - 199

5 øre Bølgelinie i parstykke (skjoldet) på lokalbrev i København d. 7.5.1939 - eftersendt til Rinkenæs. Stemplet "Formodes at indeholde Penge / Københavns Omkarteringspostkt." og fremsendt som anbefalet, men ikke afhentet. Flere stempler og påtegninger.
Lot: 324169

Det danske Post- og Telegrafvæsen - Værkstederne. Lærerbrev udstedt til bygningsmaler i København d. 1.4.1940.

1940 - Danmark1000 - Diverse

Lot: 323521

30 øre Fr. IX 60 år i parstykke på søndagsbrev annulleret med TMS Besøg Århus Ungskuets By / Århus *** 4 d. 4.7.1959 til Virum.

1959 - Danmark8000 - Brev - TMS 217.5

30 øre Fr. IX 60 år i parstykke på søndagsbrev annulleret med TMS "Besøg Århus Ungskuets By" / Århus *** 4 d. 4.7.1959 til Virum.
Lot: 324121

10 øre Chr. X i fireblok på ekspresbrev fra København d. 24.7.1945 til marinesoldat ved Hansted Fort pr. Thisted. Udtakseret i porto med 10 øre Portomærke (4) annulleret med udslebet stjernestempel RÆR. Hansted blev efter tysk krav rømmet i 1943 og spærret som militært område, afspærringen fortsatte efter befrielsen, hvor de tyske minefelter og materiel blev bevogtet og fjernet af danske soldater. Brevsamlingsstedet i Hansted blev først genåbnet pr. 1.8.1946 indtil da blev posten betjent fra det nærliggende brevsamlingssted i Rær.

1945 - Danmark7730 - Brev - SK 1068

10 øre Chr. X i fireblok på ekspresbrev fra København d. 24.7.1945 til marinesoldat ved Hansted Fort pr. Thisted. Udtakseret i porto med 10 øre Portomærke (4) annulleret med udslebet stjernestempel "RÆR". Hansted blev efter tysk krav rømmet i 1943 og spærret som militært område, afspærringen fortsatte efter befrielsen, hvor de tyske minefelter og materiel blev bevogtet og fjernet af danske soldater. Brevsamlingsstedet i Hansted blev først genåbnet pr. 1.8.1946 indtil da blev posten betjent fra det nærliggende brevsamlingssted i Rær.
Lot: 324213

4 sk. 1854 udg. på brev dateret Frederikslund pr. Soröe annulleret med nr.stempel 180 og sidestemplet antiqua Sjæll: Post:Sped:Bur: T.2 d. 27.5.1858 til Landstutmester Professor With, Ridder af Dannebrog, Landstutteriet pr. Hillerød. Formodes at være sendt fra Frederik Grevenkop-Castenskiold.

1858 - Danmark4180 - Brev - 4

4 sk. 1854 udg. på brev dateret Frederikslund pr. Soröe annulleret med nr.stempel "180" og sidestemplet antiqua Sjæll: Post:Sped:Bur: T.2 d. 27.5.1858 til Landstutmester Professor With, Ridder af Dannebrog, Landstutteriet pr. Hillerød. Formodes at være sendt fra Frederik Grevenkop-Castenskiold.
Lot: 324211

Fortrykt brevpapir fra Postdampskibet C. F. Tietgen dateret d. 15.7.1910 med sang Hast um Mitttnacht gesehn die goldne Sonne. Anvendt i forbindelse med særligt krydstogt til Nordkap i perioden 7.-23.7.1910.

1910 - DanmarkDiverse

Fortrykt brevpapir fra Postdampskibet "C. F. Tietgen" dateret d. 15.7.1910 med sang "Hast um Mitttnacht gesehn die goldne Sonne". Anvendt i forbindelse med særligt krydstogt til Nordkap i perioden 7.-23.7.1910.
Lot: 324171

7½ c. på luftpost brevkort (Rotterdam Lloyd M/S Indrapoera) annulleret med skibsstempel Postagent Rotterdam - Batavia 1 d. 7.8.1939 og sidestemplet Medan d. 7.8.1939 til Haarlem, Holland.

1939 - HollandBrev

7½ c. på luftpost brevkort (Rotterdam Lloyd M/S "Indrapoera") annulleret med skibsstempel Postagent Rotterdam - Batavia 1 d. 7.8.1939 og sidestemplet Medan d. 7.8.1939 til Haarlem, Holland.
Lot: 324223

5 øre Chr. X på brevkort annulleret med bureaustempel Thisted - Fjerritslev T.83 d. 24.5.1916 til Nykøbing M.

1916 - Danmark7700 - Brev - 68

Lot: 323704

40 øre posthusfranko på valgagitationskort fra Grossist-Sammenslutningen af 1930 sendt lokalt i København d. 29.3.1966. Retur som ubekendt.

1966 - Danmark1000 - Brev

Lot: 324157