1851 - SlesvigBrev
1851. Francobrev med 1½ ringsstempel Ratzeburg d. 8.3.1851 til Neustrelitz. På bagsiden bureaustempel Hagenow - Rostock
Lot: 324206
Lot: 324206
1½d George V på brevkort fra Barbados sendt fra det hollandske skib S/S "Statenland" og annulleret med skibsstempel Southampton Paquebot / Post early in the day d. 25.7.1939 til Holland.
Lot: 319515
Fortrykt russisk krigsfangekort fra tysk soldat i Lager 7526/2 dateret d. 20.11.1947 og stemplet Moskva d. 2.12.1947 til Crimmitschau, Sovjet. Zone, Tyskland. På bagsiden håndtegnet Nytårshilsen "1948". Russisk censur.
Lot: 324192
20 øre Chr. X på brev annulleret med brotype Vb Aabenraa B. d. 21.9.1922 til København. Vanskeligt stempel.
Lot: 323742
10 øre Chr. X på brevkort annulleret med brotype IIIb Svinsbjerg d. 27.3.1920 til Kastager St.
Lot: 323174
5 pfg. Germania på brevkort dateret Loit Kirkeby annulleret med bureaustempel Apenrade - Lügumkloster Bahnpost Zug 12 d. 27.8.1904 til Riis pr. Rødekro.
Lot: 321229
60 øre Niels Bohr. på privat aerogram fra Virum d. 14.12.1963 via Nicocia d. 18.12.1963 til Kyrenia, Cypern. Fold. God destination.
Lot: 324149
25 h. Franz Joseph single på brev fra Vodnany d. 26.10.1916 til Chicago, USA. Østrigsk censur fra Prag og åbnet af britisk censur no. 4261.
Lot: 323884
2,50 kr. Rigsvåben med perfin "O.E." (J. E. Ohlsens Enke) på privat aerogram fra København d. 30.10.1975 til Teheran, Iran.
Lot: 323711
Ufrankeret fortrykt krigsfange-foldebrev fra fransk krigsfange i Stalag IXC (= Bad Sulza) med stumt stempel d. 8.12.1944 til København, Danmark. Rød lejrcensur.
Lot: 324191
10 pfg. Germania på brevkort fra Tønder annulleret med bureaustempel Hamburg - Hoyerschleuse Bahnpost Zug 1011 d. 13.3.1912 til Monte Carlo, Monaco - eftersendt til Tønder. Usædvanlig destination.
Lot: 321212
5 øre Fr. VIII på brevkort annulleret med stjernestempel LOU og sidestemplet bureau Kjøbenhavn - Masnedsund T.96 d. 9.12.1907 til Rønne på Bornholm.
Lot: 322823
5 øre Bølgelinie i parstykke (skjoldet) på lokalbrev i København d. 7.5.1939 - eftersendt til Rinkenæs. Stemplet "Formodes at indeholde Penge / Københavns Omkarteringspostkt." og fremsendt som anbefalet, men ikke afhentet. Flere stempler og påtegninger.
Lot: 324169
Det danske Post- og Telegrafvæsen - Værkstederne. Lærerbrev udstedt til bygningsmaler i København d. 1.4.1940.
Lot: 323521
30 øre Fr. IX 60 år i parstykke på søndagsbrev annulleret med TMS "Besøg Århus Ungskuets By" / Århus *** 4 d. 4.7.1959 til Virum.
Lot: 324121
10 øre Chr. X i fireblok på ekspresbrev fra København d. 24.7.1945 til marinesoldat ved Hansted Fort pr. Thisted. Udtakseret i porto med 10 øre Portomærke (4) annulleret med udslebet stjernestempel "RÆR". Hansted blev efter tysk krav rømmet i 1943 og spærret som militært område, afspærringen fortsatte efter befrielsen, hvor de tyske minefelter og materiel blev bevogtet og fjernet af danske soldater. Brevsamlingsstedet i Hansted blev først genåbnet pr. 1.8.1946 indtil da blev posten betjent fra det nærliggende brevsamlingssted i Rær.
Lot: 324213
4 sk. 1854 udg. på brev dateret Frederikslund pr. Soröe annulleret med nr.stempel "180" og sidestemplet antiqua Sjæll: Post:Sped:Bur: T.2 d. 27.5.1858 til Landstutmester Professor With, Ridder af Dannebrog, Landstutteriet pr. Hillerød. Formodes at være sendt fra Frederik Grevenkop-Castenskiold.
Lot: 324211
Fortrykt brevpapir fra Postdampskibet "C. F. Tietgen" dateret d. 15.7.1910 med sang "Hast um Mitttnacht gesehn die goldne Sonne". Anvendt i forbindelse med særligt krydstogt til Nordkap i perioden 7.-23.7.1910.
Lot: 324171
7½ c. på luftpost brevkort (Rotterdam Lloyd M/S "Indrapoera") annulleret med skibsstempel Postagent Rotterdam - Batavia 1 d. 7.8.1939 og sidestemplet Medan d. 7.8.1939 til Haarlem, Holland.
Lot: 324223
5 øre Chr. X på brevkort annulleret med bureaustempel Thisted - Fjerritslev T.83 d. 24.5.1916 til Nykøbing M.
Lot: 323704
40 øre posthusfranko på valgagitationskort fra Grossist-Sammenslutningen af 1930 sendt lokalt i København d. 29.3.1966. Retur som ubekendt.
Lot: 324157