Beskadiget ufrankeret feltpostbrev med stempel Field Post Office d. 19.?.194? til Northampton, England. Rammestempel Damaged by Sea-Water og blå unit censor no. 1325. Brevet formodentlig beskadiget ved skibsforlis.

EnglandBrev

Beskadiget ufrankeret feltpostbrev med stempel Field Post Office d. 19.?.194? til Northampton, England. Rammestempel "Damaged by Sea-Water" og blå unit censor no. 1325. Brevet formodentlig beskadiget ved skibsforlis.
Lot: 326091

20 øre Chr. X på brev annulleret med brotype IIIc Dybvad d. 24.2.1947 til København.

1947 - Danmark9352 - Brev - 276

Lot: 326099

20 øre Fr. IX på julekort annulleret med pr.-stempel Skyum pr. Hørdum d. 3.12.1958 til Vinderup.

1958 - Danmark7753 - Brev - 320

Lot: 326005

1½d Edward VIII på brevkort (Empire State Building, New York) annulleret med skibsstempel Plymouth Devon / Paquebot Posted at Sea d. 6.6.1938 til Delft, Holland.

1938 - EnglandBrev

1½d Edward VIII på brevkort (Empire State Building, New York) annulleret med skibsstempel Plymouth Devon / "Paquebot Posted at Sea" d. 6.6.1938 til Delft, Holland.
Lot: 326280

10 øre Fr. VIII på fortrykt kuvert fra Glamsbjerg annulleret med bureaustempel Assens - Tommerup T.907 d. 30,6,1909 til Assens.

1909 - Danmark5620 - Brev - 55

Lot: 324942

10 øre Bølgelinie (2) på brevkort (Luftfoto af Strandgaarden, Dalby pr. Gørlev) annulleret med bureaustempel Slagelse - Kalundborg T.826 d. 1.6.195? til København.

Danmark4281 - Brev - 318

Lot: 326002

Afleveringsattest - F.71 (1-42 A5) - for brev fra Dommeren i Løve Herred i Høng til Reerslev pr. Ruds Vedby. Stemplet brotype IIIc Ruds-Vedby d. 20.7.1944.

1944 - Danmark4291 - Brev

Lot: 326019

25 aur Torsk (par) og 5 kr. Viking på adressekort for pakke fra Reykjavik d. 20.11.1946 via Toldpostkontoret i København til Helsingør, Danmark. Stemplet: Indgaaet med beskadiget Emballage / Toldbostkontoret i København.

1946 - Island3000 - Brev

25 aur Torsk (par) og 5 kr. Viking på adressekort for pakke fra Reykjavik d. 20.11.1946 via Toldpostkontoret i København til Helsingør, Danmark. Stemplet: "Indgaaet med beskadiget Emballage / Toldbostkontoret i København".
Lot: 326230

5 aur To Konger på lokalt brevkort (Reykjahlidar riamur vid Myvatn) sendt lokalt i Akureyri d. 31.12.1918.

1918 - IslandBrev

Lot: 326200

Københavns Sporveje & Danske Statsbaner Turistbillet fra d. 3.8.1965.

1965 - Danmark1000 - Diverse

Lot: 326182

5 øre Våben på brevkort annulleret med stjernestempel BRED og sidestemplet med svagt bureaustempel Fredericia - Vamdrup T.? d. 1905 til Aasted Præstegaard pr. Kvissel.

1905 - Danmark5571 - Brev - SK 0172

Lot: 326256

15 pfg. Hindenburg på brevkort (Olympiske station) annulleret med Olympiade TMS i Berlin-Charlottenburg d. 10.8.1936 og sidestemplet XI OLYPIADE BERLIN 1936 til Slagelse, Danmark.

1936 - Tyskland4200 - Brev

15 pfg. Hindenburg på brevkort (Olympiske station) annulleret med Olympiade TMS i Berlin-Charlottenburg d. 10.8.1936 og sidestemplet "XI OLYPIADE BERLIN 1936" til Slagelse, Danmark.
Lot: 326197

15 aur Chr. X på brevkort (Luftfoto af Reykjavik 1920) dateret i Reykjavik d. 25.10. annulleret med norsk stempel i Kristiania d. 5.11.1923 og sidestemplet Paquebot til Hellerup, Danmark.

1923 - IslandBrev

15 aur Chr. X på brevkort (Luftfoto af Reykjavik 1920) dateret i Reykjavik d. 25.10. annulleret med norsk stempel i Kristiania d. 5.11.1923 og sidestemplet "Paquebot" til Hellerup, Danmark.
Lot: 326225

7 aur Chr. X single på tryksag fra Reykjavik d. 25.1.1935 til Vestmannaeyjum.

1935 - IslandBrev

Lot: 326209

Malaya 10 c. Kedah, 5 c. og 50 c. Pahang udgaver på luftpostbrev fra Gurkha depot i Sungei Patani, Kadah d. 16.4.1958 til Gentofte, Danmark.

1958 - Malaysia2820 - Brev

Lot: 326265

4 øre Bølgelinie med perfin D.M.F. på tryksagskort fra De danske Mejeriers Fællesindkøb i Kjøbenhavn d. 19.2.1912 til Stege.

1912 - Danmark1000 - Brev - Perf. D56

4 øre Bølgelinie med perfin "D.M.F." på tryksagskort fra De danske Mejeriers Fællesindkøb i Kjøbenhavn d. 19.2.1912 til Stege.
Lot: 326069

5 øre Fr. VIII på brevkort (Grænsen ved Skodborghus) annulleret med stjernestempel HEJLS og sidestemplet Kolding d. 29.9.1910 til Tranebjerg på Samsø.

1910 - Danmark6094 - Brev - SK 0512

Lot: 326257

15 øre Chr. X på brevkort (løst) fra Varde annulleret med reserve bureaustempel Nørreyllands Jbp T.1028 d. 21.2.1922 til København. Reservestempel (R9) benyttet på strækningen Fredericia-Struer.

1922 - Danmark6800 - Brev - 70

Lot: 326042

Gebyrseddel formular S. 6024 8/28 med brotype stempel IIi Postgiro- Kontoret litra S d. 5.5.1933.

1933 - Danmark1000 - Brev

Gebyrseddel formular S. 6024 8/28 med brotype stempel IIi Postgiro- Kontoret litra "S" d. 5.5.1933.
Lot: 326045

5 pfg. Germania på brevkort (Gruss aus Tondern med seminarium og Balthasar Petersens mindesmærke) annulleret med bureaustempel Hamburg - Tondern Bahnpost Zug 1011 d. 31.10.1900 til Hamburg.

1900 - Slesvig6270 - Brev - DAKA 264.01

Lot: 324983

5 aur, 25 aur og 50 aur (3) Torsk på 1,80 kr. frankeret luftpostbrev fra Reykjavik d. 13.9.1945 til Vejle, Danmark. Åbnet af dansk efterkrigscensur med stempel (krone)/528/Danmark.

1945 - Island7100 - Brev

Lot: 326228