Beskadiget ufrankeret feltpostbrev med stempel Field Post Office d. 19.?.194? til Northampton, England. Rammestempel Damaged by Sea-Water og blå unit censor no. 1325. Brevet formodentlig beskadiget ved skibsforlis.

Great BritainCover

Beskadiget ufrankeret feltpostbrev med stempel Field Post Office d. 19.?.194? til Northampton, England. Rammestempel "Damaged by Sea-Water" og blå unit censor no. 1325. Brevet formodentlig beskadiget ved skibsforlis.
Lot: 326091

20 øre Chr. X på brev annulleret med brotype IIIc Dybvad d. 24.2.1947 til København.

1947 - Denmark9352 - Cover - 276

Lot: 326099

20 øre Fr. IX på julekort annulleret med pr.-stempel Skyum pr. Hørdum d. 3.12.1958 til Vinderup.

1958 - Denmark7753 - Cover - 320

Lot: 326005

1½d Edward VIII på brevkort (Empire State Building, New York) annulleret med skibsstempel Plymouth Devon / Paquebot Posted at Sea d. 6.6.1938 til Delft, Holland.

1938 - Great BritainCover

1½d Edward VIII på brevkort (Empire State Building, New York) annulleret med skibsstempel Plymouth Devon / "Paquebot Posted at Sea" d. 6.6.1938 til Delft, Holland.
Lot: 326280

10 øre Fr. VIII på fortrykt kuvert fra Glamsbjerg annulleret med bureaustempel Assens - Tommerup T.907 d. 30,6,1909 til Assens.

1909 - Denmark5620 - Cover - 55

Lot: 324942

10 øre Bølgelinie (2) på brevkort (Luftfoto af Strandgaarden, Dalby pr. Gørlev) annulleret med bureaustempel Slagelse - Kalundborg T.826 d. 1.6.195? til København.

Denmark4281 - Cover - 318

Lot: 326002

Afleveringsattest - F.71 (1-42 A5) - for brev fra Dommeren i Løve Herred i Høng til Reerslev pr. Ruds Vedby. Stemplet brotype IIIc Ruds-Vedby d. 20.7.1944.

1944 - Denmark4291 - Cover

Lot: 326019

25 aur Torsk (par) og 5 kr. Viking på adressekort for pakke fra Reykjavik d. 20.11.1946 via Toldpostkontoret i København til Helsingør, Danmark. Stemplet: Indgaaet med beskadiget Emballage / Toldbostkontoret i København.

1946 - Iceland3000 - Cover

25 aur Torsk (par) og 5 kr. Viking på adressekort for pakke fra Reykjavik d. 20.11.1946 via Toldpostkontoret i København til Helsingør, Danmark. Stemplet: "Indgaaet med beskadiget Emballage / Toldbostkontoret i København".
Lot: 326230

5 aur To Konger på lokalt brevkort (Reykjahlidar riamur vid Myvatn) sendt lokalt i Akureyri d. 31.12.1918.

1918 - IcelandCover

Lot: 326200

Københavns Sporveje & Danske Statsbaner Turistbillet fra d. 3.8.1965.

1965 - Denmark1000 - Misc

Lot: 326182

5 øre Våben på brevkort annulleret med stjernestempel BRED og sidestemplet med svagt bureaustempel Fredericia - Vamdrup T.? d. 1905 til Aasted Præstegaard pr. Kvissel.

1905 - Denmark5571 - Cover - SK 0172

Lot: 326256

15 pfg. Hindenburg på brevkort (Olympiske station) annulleret med Olympiade TMS i Berlin-Charlottenburg d. 10.8.1936 og sidestemplet XI OLYPIADE BERLIN 1936 til Slagelse, Danmark.

1936 - Germany4200 - Cover

15 pfg. Hindenburg på brevkort (Olympiske station) annulleret med Olympiade TMS i Berlin-Charlottenburg d. 10.8.1936 og sidestemplet "XI OLYPIADE BERLIN 1936" til Slagelse, Danmark.
Lot: 326197

15 aur Chr. X på brevkort (Luftfoto af Reykjavik 1920) dateret i Reykjavik d. 25.10. annulleret med norsk stempel i Kristiania d. 5.11.1923 og sidestemplet Paquebot til Hellerup, Danmark.

1923 - IcelandCover

15 aur Chr. X på brevkort (Luftfoto af Reykjavik 1920) dateret i Reykjavik d. 25.10. annulleret med norsk stempel i Kristiania d. 5.11.1923 og sidestemplet "Paquebot" til Hellerup, Danmark.
Lot: 326225

7 aur Chr. X single på tryksag fra Reykjavik d. 25.1.1935 til Vestmannaeyjum.

1935 - IcelandCover

Lot: 326209

Malaya 10 c. Kedah, 5 c. og 50 c. Pahang udgaver på luftpostbrev fra Gurkha depot i Sungei Patani, Kadah d. 16.4.1958 til Gentofte, Danmark.

1958 - Malaysia2820 - Cover

Lot: 326265

4 øre Bølgelinie med perfin D.M.F. på tryksagskort fra De danske Mejeriers Fællesindkøb i Kjøbenhavn d. 19.2.1912 til Stege.

1912 - Denmark1000 - Cover - Perf. D56

4 øre Bølgelinie med perfin "D.M.F." på tryksagskort fra De danske Mejeriers Fællesindkøb i Kjøbenhavn d. 19.2.1912 til Stege.
Lot: 326069

5 øre Fr. VIII på brevkort (Grænsen ved Skodborghus) annulleret med stjernestempel HEJLS og sidestemplet Kolding d. 29.9.1910 til Tranebjerg på Samsø.

1910 - Denmark6094 - Cover - SK 0512

Lot: 326257

15 øre Chr. X på brevkort (løst) fra Varde annulleret med reserve bureaustempel Nørreyllands Jbp T.1028 d. 21.2.1922 til København. Reservestempel (R9) benyttet på strækningen Fredericia-Struer.

1922 - Denmark6800 - Cover - 70

Lot: 326042

Gebyrseddel formular S. 6024 8/28 med brotype stempel IIi Postgiro- Kontoret litra S d. 5.5.1933.

1933 - Denmark1000 - Cover

Gebyrseddel formular S. 6024 8/28 med brotype stempel IIi Postgiro- Kontoret litra "S" d. 5.5.1933.
Lot: 326045

5 pfg. Germania på brevkort (Gruss aus Tondern med seminarium og Balthasar Petersens mindesmærke) annulleret med bureaustempel Hamburg - Tondern Bahnpost Zug 1011 d. 31.10.1900 til Hamburg.

1900 - Slesvig6270 - Cover - DAKA 264.01

Lot: 324983

5 aur, 25 aur og 50 aur (3) Torsk på 1,80 kr. frankeret luftpostbrev fra Reykjavik d. 13.9.1945 til Vejle, Danmark. Åbnet af dansk efterkrigscensur med stempel (krone)/528/Danmark.

1945 - Iceland7100 - Cover

Lot: 326228