1918 - Denmark - EB 36 - 8340
5 øre Chr. X helsagsbrevkort dateret i Malling d. 7.4.1918 annulleret med reserve bureaustempel Jydske Jernb. PKT. T.5 d. 7.4.1918 til Øster Uttrup pr. Aalborg. Reservestempel (R1/2) kendes i perioden benyttet ved hhv. Fredericia - Aalborg og Frederikshavn - Skagen, men det er uklart om stemplet på dette kort er fra disse to strækninger.
Lot: 329834
Ended | 05/04/2021 21:04:08 |
Winning bid: | DKK 600.00 |
Postal Stationary
Postcards
Covers > Denmark cancellations > Railwaycancels