4 sk. Krone/Scepter på brev med fuldt indhold dateret Odense annulleret med nr.stempel 223 og sidestemplet antiqua Feltpost No. 1 d. 15.9.1864 til Boltingegaards Skov, Ringe Sogn pr. Odense. Feltpostkontor no. 1 var oprettet i Odense for afvikling d. 21.8.1864. Sent feltpostbrev. Kuvert og mærke lidt slidt.

1864 - Denmark5000 - Cover - 13

4 sk. Krone/Scepter på brev med fuldt indhold dateret Odense annulleret med nr.stempel "223" og sidestemplet antiqua Feltpost No. 1 d. 15.9.1864 til Boltingegaards Skov, Ringe Sogn pr. Odense. Feltpostkontor no. 1 var oprettet i Odense for afvikling d. 21.8.1864. Sent feltpostbrev. Kuvert og mærke lidt slidt.
Lot: 309408

30 øre Fr. IX (4) på luftpostbrev fra Odense d. 12.1.1953 til sømand ombord på m/s Indian Reefer via rederiet J. Lauritzen i København. Rederiopfrankeret med 40 øre Fr. IX med perfin J.L. (J. Lauritzen) stemplet København d. 13.1.1953 og eftersendt til Buenos Aires, Argentina. På bagsiden violet stempel: OBS. Meddel venligst brevskriveren, at post til danske skibe i udlandet skal frankeres til udlandet, selv om den fremsendes over kontoret..

1953 - Denmark5000 - Cover - 337, 322, Perf. J19

30 øre Fr. IX (4) på luftpostbrev fra Odense d. 12.1.1953 til sømand ombord på m/s "Indian Reefer" via rederiet J. Lauritzen i København. Rederiopfrankeret med 40 øre Fr. IX med perfin "J.L." (J. Lauritzen) stemplet København d. 13.1.1953 og eftersendt til Buenos Aires, Argentina. På bagsiden violet stempel: "OBS. Meddel venligst brevskriveren, at post til danske skibe i udlandet skal frankeres til udlandet, selv om den fremsendes over kontoret.".
Lot: 309401

5 øre Fr. VIII (2) på brevkort (Unge grønlændere på jagt) fra Karl Chemnitz i Godthaab d. 22.8.1909 stemplet Kjøbenhavn d. 5.9.1909 til Zürich, Schweiz. Befordret fra Grønland med S/S Hans Egede (III rejse) som ankom til København d. 4.9.1909. Sjælden destination. Rift.

1909 - Greenland3900 - Cover - 54

5 øre Fr. VIII (2) på brevkort (Unge grønlændere på jagt) fra Karl Chemnitz i Godthaab d. 22.8.1909 stemplet Kjøbenhavn d. 5.9.1909 til Zürich, Schweiz. Befordret fra Grønland med S/S "Hans Egede" (III rejse) som ankom til København d. 4.9.1909. Sjælden destination. Rift.
Lot: 309745

5 cts. og 15 cts. (par) Alfonso XIII på anbefalet brev stemplet Alcance Mediodia d. 1.8.1916 til Gibraltar. Ank.stemplet Registered Gibraltar d. 3.8.1916. Åbnet af britisk censur no. 1294. Udfra den korte befordringstid må det antages at brevet er åbnet af den britiske censur i Gibraltar.

1916 - SpainCover

Lot: 309477

1 øre (par) og 3 øre Bølgelinie på brevkort annulleret med stjernestempel GJESING og sidestemplet Skanderborg d. 30.10.1909 til Hjørring.

1909 - Denmark8660 - Cover - SK 0390

Lot: 309701

Ufrankeret feltpostbrev med maskinstempel Kentäpostikonttori d. 26.5.1944 til Helsinki. På bagsiden usædvanlig brevmærkat fra KENTTÄPOSTIA 1949 (= IV/19. prikaati) på det Karelske næs. Sendt fra soldat ved KpK 1952/2 (= 19. prikaati, 15. komppania).

1944 - FinlandCover

Lot: 309734

30 øre Fr. IX og Julemærke 1952 på brev fra Sandholmlejren pr. Høvelte stemplet Helsingør d. 22.12.1952 til styrmand ombord på Indian Reefer via rederiet J. Lauritzen, København. Rederiopfrankeret med 30 øre Fr. IX med perfin J.L. (J. Lauritzen) stemplet København 5 d. 3.1.1953 og eftersendt til skibet i lukket samlekuvert.

1952 - Denmark3000 - Cover - 337, Perf. J19

30 øre Fr. IX og Julemærke 1952 på brev fra Sandholmlejren pr. Høvelte stemplet Helsingør d. 22.12.1952 til styrmand ombord på "Indian Reefer" via rederiet J. Lauritzen, København. Rederiopfrankeret med 30 øre Fr. IX med perfin "J.L." (J. Lauritzen) stemplet København 5 d. 3.1.1953 og eftersendt til skibet i lukket samlekuvert.
Lot: 309399

20 øre Posthorn på brev fra Det Transatlantiske Compagni i Stavanger d. 2.9.1916 til Antwerpen i tyskbesat Belgien. Returneret med tysksproget stempel: Zurück / Unzulässige Sprache.. På bagsiden ank.stemplet Stavanger d. 13.11.1916.

1916 - NorwayCover

20 øre Posthorn på brev fra Det Transatlantiske Compagni i Stavanger d. 2.9.1916 til Antwerpen i tyskbesat Belgien. Returneret med tysksproget stempel: "Zurück / Unzulässige Sprache.". På bagsiden ank.stemplet Stavanger d. 13.11.1916.
Lot: 309472

3 øre Bølgelinie på lokalt julekort annulleret med båndmaskinstempel Kjøbenhavn Ø sn2 d. 25.12.1917 til Valby. Reserveanvendelse af ankomst-stemplingsmaskine med omvendt “Ø/2” i annullerings-bjælkerne. Kendes kun brugt 23.12.1917 - 1.1.1918.

1917 - Denmark1000 - Cover - 79

Lot: 309721

15 pfg. Hindenburg (5) på 75 pfg. frankeret luftpostbrev annulleret med skibsstempel Deutsch-Amerikanische-Seepost Bremen - New York * D. Bremen * d. 3.9.1931 til Philadelphia, USA. Sendt fra det tyske dampskib S/S Bremen med grønt katapultstempel: September 5 1931 / Deutscher Schleudenflug D. Bremen - New York.

1931 - GermanyCover

15 pfg. Hindenburg (5) på 75 pfg. frankeret luftpostbrev annulleret med skibsstempel Deutsch-Amerikanische-Seepost Bremen - New York * D. Bremen * d. 3.9.1931 til Philadelphia, USA. Sendt fra det tyske dampskib S/S "Bremen" med grønt katapultstempel: September 5 1931 / Deutscher Schleudenflug D. "Bremen" - New York.
Lot: 309722

5 øre Våben på brevkort (Hilsen fra København) annulleret med sjældent svensk sejlende bureaustempel Malmö - Köpenh. d. 25.4.1902 via bureau PKXP No. 91 til Arendel, Norge.

1902 - Denmark1000 - Cover - 37B

Lot: 309723

1 øre, 2 øre Bølgelinie, 5 øre og 12 øre Chr. X på 20 øre frankeret brev fra Esbjerg d. 6.7.1918 til Tunis, Nordafrika. Påskrevet via England og åbnet af fransk censur i Dieppe no. 12. Ved ankomst rødt lokalt censurstempel VISÉ fra Tunis. God destination.

1918 - Denmark6700 - Cover - 68, 77, 78, 100

1 øre, 2 øre Bølgelinie, 5 øre og 12 øre Chr. X på 20 øre frankeret brev fra Esbjerg d. 6.7.1918 til Tunis, Nordafrika. Påskrevet "via England" og åbnet af fransk censur i Dieppe no. 12. Ved ankomst rødt lokalt censurstempel "VISÉ" fra Tunis. God destination.
Lot: 309747

½d Edward VII (2) på brevkort (Times Building, New York) annulleret med skibsstempel British Sea Post Office Southampton no. 3 d. 9.10.1907 til Southampton, England. Stemplet blev benyttet i postbureauet ombord på White Star Line dampskibet S/S Adriatic.

1907 - Great BritainCover

½d Edward VII (2) på brevkort (Times Building, New York) annulleret med skibsstempel British Sea Post Office Southampton no. 3 d. 9.10.1907 til Southampton, England. Stemplet blev benyttet i postbureauet ombord på White Star Line dampskibet S/S "Adriatic".
Lot: 309724

25 c. på brev fra Bordeaux d. 22.11.1916 til København, Danmark. Åbnet af fransk censur i Dieppe med dobbelt censur med stempler: Ouvert par l'autorité militare no. 1 og 15. Oprindelig tilbageholdt med rammestempel: Acheminement suspendu par l'autorité militaire (Transport indstillet af de militære myndigheder), men antagelige fremsendt senere, da den danske adresse er blevet tilføjet: Ny Toldbodgade 29, K. Interessant forsendelse.

1916 - France1000 - Cover

25 c. på brev fra Bordeaux d. 22.11.1916 til København, Danmark. Åbnet af fransk censur i Dieppe med dobbelt censur med stempler: Ouvert par l'autorité militare no. 1 og 15. Oprindelig tilbageholdt med rammestempel: "Acheminement suspendu par l'autorité militaire" (Transport indstillet af de militære myndigheder), men antagelige fremsendt senere, da den danske adresse er blevet tilføjet: "Ny Toldbodgade 29, K". Interessant forsendelse.
Lot: 309748

10 øre Våben helsagsbrevkort med privat tiltryk Hôtel Kongen af Danmark / Kjöbenhavn stemplet Kjøbenhavn d. 29.6.1896 til Berlin, Tyskland.

1896 - Denmark1000 - Cover - EB 15

10 øre Våben helsagsbrevkort med privat tiltryk "Hôtel Kongen af Danmark / Kjöbenhavn" stemplet Kjøbenhavn d. 29.6.1896 til Berlin, Tyskland.
Lot: 309736

Ufrankeret feltpostkort stemplet Namur (Belgien) d. 21.9.1915 til Wilhelmshaven. Briefstempel: Mar. - Luftschiff-Det. * Namur *

1915 - GermanyCover

Ufrankeret feltpostkort stemplet Namur (Belgien) d. 21.9.1915 til Wilhelmshaven. Briefstempel: "Mar. - Luftschiff-Det. * Namur *
Lot: 309134

1 øre, 4 øre Bølgelinie og 5 øre Fr. VIII på brevkort annulleret med brotype Ia Allinge S. d. 23.7.1911 til Tyskland. Stempel benyttet i Sandvig.

1911 - Denmark3785 - Cover - 42, 45, 54

Lot: 309719

5 øre Bølgelinie (3) på brevkort fra København d. 21.6.1923 til Uusikaupunki (Nystad), Finland - eftersendt via Kotka til poste restante på Hogland / Suursaari. Ank.stemplet med udslevet stempel Suursaari d. 29.6.1923. Interessant destination, da Suursaari (= Hogland) er en finsk ø i den finske bugt mellem Finland og Estland.

1923 - Denmark1000 - Cover - 122

Lot: 309732

10 øre Gebyr provisorium annulleret med kontorstempel Næstved d. 11.7.1925 på genpart af Postbevis for postanvisning fra Næstved d. 2.10.1924 til København.

1925 - Denmark4700 - Cover - Gebyr 1

Lot: 309728

1 kr. Margrethe (2) og 25 kr. Politiker (7) på 177 kr. frankeret adressekort for luftpostpakke fra Qeqertarsuaq d. 24.9.1991 til København.

1991 - Greenland3953 - Cover - 202, 210

Lot: 309486

10 øre Våben på brev annulleret med stjernestempel HAARBY og sidestemplet Assens d. 15.2.1905 til Ejby.

1905 - Denmark5683 - Cover - SK 0454

Lot: 309666