1972 - Denmark4245 - Cover - 540
70 øre Dansk Bygningskunst på brev stemplet Skælskør d. 4.12.1972 og sidestemplet "Skibsbrev Stigsnæs - Omø" til Hobro. Bagklap mgl.
Lot: 317712
Lot: 317712
10 p. Ciffer, 15 p. soldesign og 1 mk. Vikinge skib utakket på 1,25 mk. frankeret firmakuvert fra The Russian Forwarding Co. stemplet Tallinn d. 5.6.1920 til København, Danmark.
Lot: 316089
35 øre Fr. IX på canadisk Forces Air Letter formular dateret 2.7.1964 stemplet København d. 15.7.1964 og sidestemplet DANCON/UNFICYP til København. Fra dansk FN-soldat ved HQ Coy, Elizabeth Camp, Dancon Unficyp, Nicosia, Cyprus.
Lot: 314571
50 øre Chr. X single på anbefalet brev fra København B. d. 12.12.1921 til Nibe. Bagklap mgl.
Lot: 317463
7½ pfg. Germania på brevkort stemplet Auenbüll (Kr. Sonderburg) d. 4.6.1917 til Feldstedt.
Lot: 314775
5 øre Bølgelinie på tryksag annulleret med brotype Vd Aalborg B. d. 28.6.1932 og sidestemplet "Paquebot" til Aalborg.
Lot: 317469
15 øre Karavel i parstykke på skibebrev fra Allinge annulleret med svensk stempel i Simrishamn d. 10.7.1938 og sidestemplet "Från Danmark" til poste restante i Venedig, Italien. Italiensk 25 c. portomærke påsat som poste restante gebyr. Sjælden skibspost fra Bornholm via Simrishamn.
Lot: 318162
20 øre Fr. IX på skibsbrev fra Thorshavn annulleret med TMS København OMK. 24 / "Fra Færøerne" d. 12.11.1949 til København.
Lot: 317706
10 cents og 20 cents på luftpostbrev fra Milwaukee d. 3.2.1941 til Kirchhein, Tyskland. Åbnet af tysk censur og påsat grøn toldetiket.
Lot: 317669
10 pfg. Germania på brevkort annulleret med bureaustempel Oberjersdal - Toftlund Bahnpost Zug 39 d. 13.7.1908 til Rungsted, Danmark.
Lot: 314668
10 pfg. Germania på brevkort stemplet Norburg * (Alsen) * d. 11.12.1918 til Schwenstrup.
Lot: 313155
10 øre Fr. VIII på illustreret firmakuvert fra Horsens Amts Svineslagteri i Horsens d. 30.10.1909 til Skanderborg.
Lot: 314403
Hollandsk 5 c. Ciffer og 40 c. Juliana på luftpost skibsbrev annulleret med brotype Vd Fredericia 1 sn2 d. 25.10.1967 og sidestemplet "Paquebot" til Rotterdam, Holland. Sendt fra S/S "Arca".
Lot: 318206
15 øre Chr. X med perfin "H.S.V." på brevkort fra H. Steensens Margarinefabrig i Vejle d. 22.2.1924 til Frifelt.
Lot: 316987
2d single på brev stemplet Samarai E.D. Papua d. 4.10.1941 til Sussex, England.
Lot: 316220
5 øre og 10 øre Bølgelinie på illustreret firmakuvert fra Hotel Randers med landkort på bagsiden fra Randers B. d. 3.11.1938 til København.
Lot: 314315
10,50 mk. blandingsfrankeret skibsbrev annulleret med svensk stempel i Sundsvall d. 5.8.1952 og sidestemplet "Med båt från Finland" til Stockholm, Sverige. Privat skibsstempel: S/S RAGNE.
Lot: 318189
35 øre Fr. IX på luftpostbrev stemplet København d. 24.6.1964 og sidestemplet DANCON/UNFICYP til Skærbæk - eftersendt til Havneby, Rømø. Fra FN-soldat ved MP-Coy, Dancon/Unficyp på Cypern.
Lot: 314572
20 øre Chr. X på brev annulleret med udslebet stjernestempel ENDELAVE og sidestemplet Horsens d. 14.2.1945 til Viborg.
Lot: 314193
Ufrankeret O.A.S. feltpostbrev stemplet Kisumu d. 24.9.1918 via Mombasa til soldat i 309 Siege Battery, HAC, BEF i Frankrig. Eftersendt fra Army Post Office S.25 d. 7.1.1919 til London.
Lot: 314383
5 pfg. Germania på brevkort annulleret med bureaustempel Hadersleben - Christiansfeld Bahnpost Zug 8 d. 11.7.1907 til Chistiansfeld.
Lot: 314673