1906 - Denmark1000 - Postcard - Used with stamps
Købh., Vennelyst Variete. Sundby Kiosk. P. Alstrup no. 965 (?).
Lot: 328628
Lot: 328628
2 Dykkere, på vej ud under isen. Fotokort u/no.
Lot: 327625
Singapore. Indfødte drenge bader i flod. G. R. Lambert & Co. u/no.
Lot: 327643
Mjölfjell station med hotellet i baggrunden. Normann no. 4195.
Lot: 327693
Hilsen fra Helsingborg. Axel Martins u/no.
Lot: 327356
Hilsen fra Hansted. Viggo Christensen no. 75.
Lot: 327705
D.V.I. Politistationen i Frederiksted, St. Croix. Lightbourns, St. Croix serie no. 4., med 5 bit Chr. d. IX, annulleret Frederiksted sendt til Bassin, Christiansted.
Lot: 327645
Odense, Kongensgade, Varehus Carl Friis. Udsmykket ved kongebesøget d. 27.8.1904. Reklamekort u/no.
Lot: 325493
Ivigtut, efter ildebrand. Fotokort u/no.
Lot: 325606
Hilsen fra Egypten. Fik & David, C:o:h:m: no. 1228.
Lot: 327635
Kalundborg. Gammel bil ved Acciseboden. Kvinde ved rattet! Fotokort u/no.
Lot: 327553
S/S Aarø stranding ved Løvehovederne d. 3. Februar 1937. Stenders no. 124.
Lot: 327757
Købh., Frederikssundsvej 28 hj. af Frederiksborgvej med Carls L. Albrechtsen’s kolonial. Nathansohn no. 73.
Lot: 325442
Helsingør, Esperento-kongres. U/no. Med mærkat og særstempel XIX A Kongreso de SAT 1939.
Lot: 325446
Christiansfeld, Lindegade med P. B. Christiansen’s isemkram. No. 14259.
Lot: 325524
Island, Vestmannaeyjar. O. Johnson & Kaaber u/no.
Lot: 327587
Santos-Dumont's flyver "La Demoiselle". No. 1174.
Lot: 328887
Købh., Pilestræde. Stenders no. 3866.
Lot: 325421
København. Jernbaneterrænet. Fritz Benzen type III no. 55
Lot: 326579
Fridtjof Nansen (1861-1930), norsk polarfarer, opdagelsesrejsende, diplomat og videnskabsmand. Original kultegning signeret og dateret 1922. 16½x23 cm.
Lot: 328912
“H. C. Grube”, 3-mastet skonnert af Marstal i neutralitets bemaling. Forlist ved Casablanca 1920. Fotokort u/no.
Lot: 325341