1979 - Greenland3911 - Cover - 87, 74
1,50 kr. Postbefordring og 25 kr. Moskusokse (7) på adressekort for indenrigs luftpostpakke fra Holsteinsborg d. 1.11.1979 til Marmorilik.
Lot: 329345
Lot: 329345
15 øre Karavel på illustreret firmakuvert fra Kjøng Fabrik i København d. 24.4.1940 til Helsingfors, Finland. Åbnet af tysk censur i Hamburg og passér stemplet ved den finske censur.
Lot: 329273
10 øre Bølgelinie i parstykke og tysk Berlin 2 pfg. Notopfer i parstykke på mystisk brev fra København d. 8.2.1950 til Stockholm, Sverige.
Lot: 329380
70 øre Nordens Hus med prægetryk "FØROYAR" og stemplet Tórshavn d. 14.9.1974 på propagandakort fra Fremskridtspartiet underskrevet: Mogens Glistrup.
Lot: 329821
Tjaldur Apotek. 6 forskellige illustrerede receptkuverter med papirklip af William Heinesen.
Lot: 329634
25+5 øre Børneforsorg og 25+5 øre Jutlandia på brevkort annulleret med særstempel Danmark * Det rullende Postkontor * d. 13.7.1952 til København. Det rullende postkontor var opstillet i Skagen i dagene 13.-14.7.1952 i forbindelse med folkefest.
Lot: 329635
5 øre Chr. X på brevkort dateret i Lejrskov annulleret med stjernestempel RØJSKOVHUS og sidestemplet Lunderskov d. 31.7.1915 til Jordrup pr. Kolding.
Lot: 329368
Böhmen-Mähren 60 h. Hitler markeret ugyldig på brevkort sendt fra Marienthal (Ostsudetenl.) d. 8.8.1944 til Düsseldorf. Udtakseret i 9 pfg. porto. To arkivhuller.
Lot: 329617
Aktieselskabet De Københavnske Sporveje. 10 øre Omstigningsbillet.
Lot: 329603
60 øre Fr. IX helsags aerogram (fabr. 10) med Julemærke 1954 fra Bagsværd d. 13.12.1954 til kaptajn ombord på M/S "Jytte Skov" via rederiet Ove Skov i København. På bagsiden stemplet Indgået og videreexpederet d. 14.12.1954.
Lot: 329934
7½ pfg. Fælles udg. helsagsbrevkort sendt som tryksag fra Flensburg d. 26.3.1920 til London, England.
Lot: 329845
6 øre helsagsbrevkort opfrankeret med 4 øre Tofarvet fra Kristine Dampmølle annulleret med nr.stempel "24" og sidestemplet lapidar Helsingør d. 8.2.1884 via Kjøbenhavn til Dundee, Scotland.
Lot: 329357
5 øre og 20 øre Chr. X på værdibrev annulleret brotype Ia Bellinge d. 8.5.1915 til København. Del af bagside mangler.
Lot: 329321
4 øre helsagskorsbånd annulleret med stjernestempel NØRRE-NISSUM og sidestemplet med svagt bureaustempel Struer - Thisted T.1166 d. 13.7.1904 til Sæby. Stjernestempel kun benyttet i ca. 1 år.
Lot: 329366
12 öre Våben på brev fra Helsingborg d. 24.6.1866 til Engelholm.
Lot: 329972
10 pfg. og 20 pfg. Fælles udg. på brev annulleret Hoptrup *** d. 9.2.1920 til Skanderup Efterskole ved Lunderskov, Danmark.
Lot: 329404
20 øre Fr. IX på brevkort (Udsigt fra Himmelbjerget) fra Silkeborg d. 9.7.1953 og sidestemplet "Silkeborg - Himmelbjerget * A/S Hjejlen * til Værløse.
Lot: 329588
6 öre Tre Kroner helsagsbrevkort annulleret med dansk antiqua skibsstempel "Fra Sverrig" d. 6.3.1878 til København, Danmark.
Lot: 329394
Komplet sæt Uafhængighed 20 år på anbefalet brev med postopkrævning fra Reykjavik d. 15.12.1938 til Stockholm, Sverige.
Lot: 329963
3 øre Bølgelinie på lokalt brevkort annulleret med brotype IIIb Askeby d. 23.8.1917.
Lot: 329573
½d George V (5) på brev med langt indhold annulleret med skibsstempel Southampton Paquebot / "London defended" Stadium Wembley 6th-27th May 8-30 P.M." d. 5.5.1925 til Mannheim.
Lot: 329076