5 øre Chr. X helsags korrespondancekort sendt lokalt fra Hellerup d. 31.5.1915 til indsat kvinde, Larsine Sofie Marie Hansen, i Københavns Arrest, Nytorv.

1915 - Denmark1000 - Cover - KK 19

Lot: 335524

10 aur Chr. X på brevkort fra Reykjavik d. 9.8.1920 til Aarhus, Danmark. Påskrevet skibsnavn: S/S Gullfoss.

1920 - Iceland8000 - Cover

10 aur Chr. X på brevkort fra Reykjavik d. 9.8.1920 til Aarhus, Danmark. Påskrevet skibsnavn: S/S "Gullfoss".
Lot: 332680

8 øre Bølgelinie på brevkort dateret d. 18.6.1925 med særstempel B.H.D. Postbod 2 (= Børnehjælpsdagen Postbod 2) til København.

1925 - Denmark1000 - Cover - 123

8 øre Bølgelinie på brevkort dateret d. 18.6.1925 med særstempel "B.H.D. Postbod 2" (= Børnehjælpsdagen Postbod 2) til København.
Lot: 335439

5 øre Bølgelinie og 40 øre Chr. X på retur Indkasserings-Indbetalingskort fra København d. 31.1.1925 til Nyborg.

1925 - Denmark1000 - Cover - 122, 128

Lot: 331506

15 øre Karavel helsagsbrevkort påskrevet Interneret Post fra Søllested d. 14.9.1943 til menig i 5. Regiments Kanonkomp. i lejren ved Avedøre pr. Glostrup. Forsendelsen kunne være blevet sendt portofrit.

1943 - Denmark4920 - Cover - EB 100

15 øre Karavel helsagsbrevkort påskrevet "Interneret Post" fra Søllested d. 14.9.1943 til menig i 5. Regiments Kanonkomp. i lejren ved Avedøre pr. Glostrup. Forsendelsen kunne være blevet sendt portofrit.
Lot: 333468

Ufrankeret brevkort (FDF Københavns Sommerlejr) fra Nykøbing S. d. 17.7.1954 med violet stempel Kassebrev til Virum. Udtakseret i porto med 20 øre Portomærke (2) stemplet Virum d. 19.7.1954.

1954 - Denmark4500 - Cover - P 29

Ufrankeret brevkort (FDF Københavns Sommerlejr) fra Nykøbing S. d. 17.7.1954 med violet stempel "Kassebrev" til Virum. Udtakseret i porto med 20 øre Portomærke (2) stemplet Virum d. 19.7.1954.
Lot: 335422

4 sk. 1858 udg. på brev med indhold dateret Aller Præstegaard annulleret med nr.stempel 12 og sidestemplet antiqua Christiansfeld d. 17.10.1860 via Aabenraa til Sønderborg.

1860 - Slesvig6070 - Cover - DAKA 33.04, 33.07

4 sk. 1858 udg. på brev med indhold dateret Aller Præstegaard annulleret med nr.stempel "12" og sidestemplet antiqua Christiansfeld d. 17.10.1860 via Aabenraa til Sønderborg.
Lot: 335169

5 pfg. Germania på brevkort annulleret Ekensund (Kr. Sonderburg) d. 18.4.1911 til Vester Satrup.

1911 - Slesvig6320 - Cover - DAKA 41.03

Lot: 333989

Ufrankeret Befalet Indberetning fra Chr. Winther, Sognefoged i Sulsted med lapidar Vendsyssel J:PK: d. 3.3.18xx til Nørre Sundby. Udtakseret i 8 øre enkeltporto.

Denmark9381 - Cover

Ufrankeret Befalet Indberetning fra Chr. Winther, Sognefoged i Sulsted med lapidar Vendsyssel J:PK: d. 3.3.18xx til Nørre Sundby. Udtakseret i "8" øre enkeltporto.
Lot: 335999

10 cts. Alfonso XIII på brevkort fra Vigo annulleret med skibsstempel Paquet og sidestemplet med utydeligt stempel og ovalt britisk purserstempel d. 2.11.1913 til Horsnes, Danmark. Kortet løst.

1913 - SpainCover

10 cts. Alfonso XIII på brevkort fra Vigo annulleret med skibsstempel "Paquet" og sidestemplet med utydeligt stempel og ovalt britisk purserstempel d. 2.11.1913 til Horsnes, Danmark. Kortet løst.
Lot: 335385

15 øre Chr. X på brevkort fra Gudhjem annulleret med bureaustempel Rønne - Gudhjem T.16 d. 14.7.1924 til København.

1924 - Denmark3700 - Cover - 70

Lot: 335717

4 sk. Tjenestemærke på brev fra Kjøbenhavn d. 8.10.1874 til Bregentved-Gisselfelt Birkers Kontor, Christianslund pr. Rønnede - omadresseret til pr. Haslev.

1874 - Denmark1000 - Cover - Tj 2

Lot: 335441

1 øre Bølgelinie (3) på lokalt brevkort på Samsø dateret Holmegaard d. 30.11.1911 annulleret med blækkryds til Tohøjgaard pr. Besser på Samsø.

1911 - Denmark8791 - Cover - 42

Lot: 336002

Komplet sæt Røde Kors 1940 udg. på brevkort fra Finlands Röda Kors i Helsingfors d. 12.3.1940 til København, Danmark. Finsk censur.

1940 - Finland1000 - Cover

Lot: 335445

1869. Ufrankeret pakkefølgebrev fra Flensburg d. 23.9.1869 til Gram pr. Woyens. Ank.stemplet Gram d. 25.9.1869.

1869 - Slesvig6510 - Cover - DAKA 55.01

Lot: 335166

20 øre Karavel på brev fra Auning d. 1.8.1942 til Svedala, Sverige. Åbnet af dansk censur med stempel Forsinket paa Grund af manglende Afsenderangivelse.

1942 - Denmark8963 - Cover - 258

20 øre Karavel på brev fra Auning d. 1.8.1942 til Svedala, Sverige. Åbnet af dansk censur med stempel "Forsinket paa Grund af manglende Afsenderangivelse".
Lot: 331168

4 aur Chr. IX i parstykke på brevkort (Seljalandsfoss) fra Reykjavik d. 12.12.1906 via Kjøbenhavn d. 21.12.1906 til Odense.

1906 - Iceland1000 - Cover

Lot: 335752

2 øre Bølgelinie i single (2) og fireblok på tryksag annulleret med brotype Vd Århus 6 sn2 d. 26.7.1957 til København.

1957 - Denmark8000 - Cover - 197

Lot: 335359

10 pfg. Germania på brevkort fra Leipzig d. 15.6.1908 til Snesere St., Danmark. Transit stemplet med bureaustempel Præstø - Næstved T.8 d. 16.6.1908.

1908 - Denmark4720 - Cover

Lot: 335797

4 sk. 1858 udg. på brev annulleret med svagt nr.stempel og sidestemplet antiqua Kiøbenhavn KB d. 19.11.18xx og ovalt overnatningsstempel Kiøbenhavn d. 20.11.18xx til Slagelse.

Denmark1000 - Cover - 7

Lot: 335372

20 øre Fr. IX og 1959/1953 Julemærke-provisorium på julekort annulleret med brotype IIc Katterød d. 21.12.1959 til Bregninge på Ærø.

1959 - Denmark5600 - Cover - 320

Lot: 335433