1970 - DenmarkCover - 482
90 øre Europa udg. single på privat aerogram annulleret med svagt stempel d. 19.3.1970 til Haifa, Israel.
Lot: 336440
Lot: 336440
2 sk. helsagsbrevkort dateret i Svebølle d. 8.3.1874 annulleret med nr.stempel "1" og sidestemplet med fodpoststempel F:P: d. 12.8.1874 til Kjøbenhavn. Uklart hvordan kortet er ankommet til København. Lille hj.skade.
Lot: 338077
Komplet sæt Dybbøl Mølle på ekspeditionsbrevkort annulleret Dansk Nordostgrønlandsekspedition d. 18.5.1939 via København d. 16.9.1939 til Aarhus.
Lot: 336944
8d George VI single på anbefalet luftpostbrev fra Lightwater d. 6.5.1943 til International Røde Kors i Geneva, Schweiz. Åbnet af britisk censur PC90/2836.
Lot: 338140
"Morgenbladet", 1. Aargang no. 138 d. 28.4.1945. Illustreret illegalt blad på 4 sider i ca. A4 format.
Lot: 338153
15 øre Chr. X i parstykke på brev med postopkrævning fra Løgstør d. 12.5.1919 til Skive.
Lot: 338128
10 øre Chr. X på illustreret Hotelkuvert fra Turist-Hotel med langt brev på illustreret brevpapir stemplet Kjøbenhavn d. 14.4.1916 til Ovansjö Knivsta, Sverige.
Lot: 336849
2 Sgr. Adler single på lokalt anbefalet brev i Berlin d. 3.11.1866. Rammestempel "Recomandirt".
Lot: 338082
Tysk 10 pfg. Germania på brevkort til København opfrankeret med 5 øre Fr. VIII og eftersendt fra Kjøbenhavn d. 17.7.1911 og eftersendt til Espergærde - herfra igen eftersendt til Kjøbenhavn.
Lot: 336807
5 øre Chr. X på brevkort annulleret med bureaustempel Fredericia - Vamdrup T.943 d. 29.5.1915 til Jordrup pr. Kolding.
Lot: 336951
40 øre helsagsbrevkort (fabr. 207) opfrankeret med italiensk 25 l. og 30 l. og endt fra Castelfidardo d. 10.8.1966 til Holstebro, Danmark.
Lot: 338078
4 sk. 1854 udg. på brev annulleret med nr.stempel "71" og sidestemplet antiqua Sønderborg d. 8.11.1855 til Schleswig.
Lot: 335133
Ringsted. Flerfarve bykort 14x22 cm fra Trap Danmark 2. udg. (1872-1879).
Lot: 338162
10 pfg. Adler på brev annulleret Hadersleben 1. (Schleswig) *b d. 7.11.1889 til Vojens.
Lot: 335185
20 kr. og 500 kr. Infla udg. på anbefalet brev fra Wien d. 20.9.1922 til Kirchhain, Tyskland.Tysk told-kontrolstempel fra München: "Freigegeben P. Ue. München".
Lot: 336747
20 øre Chr. X på brev annulleret med udslebet stjernestempel RAVNKILDE og sidestemplet Arden d. 5.5.1947 til København. Retur som ubekendt via Returpostkontoret og ilagt kuvert (urent åbnet) - formular Kv. 6070 (6-45) - til Nysum pr. Arden. God kombination af returbrev og returkuvert fra Brevåbningskontoret.
Lot: 338130
5 øre Våben helsagsbrevkort med fortrykt meddelelse sendt som tryksag fra Kjøbenhavn d. 26.10.1896 til Paris, Frankrig. Fejlagtigt udtakseret i fransk porto med 15 c. portomærke og returneret som "Modtagelse nægtet". Kortet har været bilag i en klagesag og er påført dansk arkiv-nr. Gpd.-Jn.1.1896.Nr.7495.
Lot: 338073
4 øre Bølgelinie, 5 øre (2), 10 øre (2), 15 øre og 20 øre (2) Chr. X på adressebrev for pakke mærket "Vol" fra Odense d. 30.9.1918 til København. Påskrevet "Afs. Fr.".
Lot: 336851
1½d George V på Canadian Pacific kuvert annulleret med skibsstempel London F.S. / "Paquebot posted at Sea" d. 15.5.1935 til London.
Lot: 335376
10 øre Chr. IX på brevkort fra Sæby annulleret med bureau Aalborg - Sæby T.18 d. 10.9.1905 til hovmester ombord på dampskibet S/S "Enigheden" c/o danske konsulat i Calais, Frankrig.
Lot: 336827
2 kr. KGH og 10 kr. Hvalrosser (par) på 22 kr. frankeret adressekort for luftpostpakke fra Sdr. Strømfjord d. 26.5.1976 til Marmorilik.
Lot: 336940