Den sidste kulsvier i Himmelbjergegnen. K. Baunsgaard u/no.

1913 - Denmark8680 - Postcard - Used with stamps

Lot: 343992

Helsingør. Bedesalen i K.F.U.M.´s borg. K.O.P. u/no.

1909 - Denmark3000 - Postcard - Unused

Lot: 344029

1,25 l. single på brev fra Citta del Vaticano d. 18.4.1938 til Bogense, Danmark.

1938 - Vatican - Papal State5400 - Cover

Lot: 343802

Orø havn med flere fiskekuttere. S. Bay no. 17052.

Denmark4300 - Postcard - Unused

Lot: 344175

5 øre Bølgelinie, 20 øre (2), 25 øre og 50 øre (3) Chr. X på 220 øre frankeret ekspresbrev til yderdistrikt fra Hjørring d. 14.7.1922 til Oksbøl pr. Nørborg, Sønderjylland. Ank.stemplet Nørborg sn2 d. 15.7.1922. Sjælden 200 øre eksprestillæg for udbringning i yderdistrikt.

1922 - Denmark9800 - Cover - 122, 125, 126, 129

Lot: 345041

Amerikansk astronaut E. H. White II på rumvandring under Gimini flyvning d. 3.6.1965. Sendt fra Cape Kennedy Space Center i 1969.

1969 - USAPostcard - Used with stamps

Lot: 343685

5 pfg. og 20 pfg. Elsass Hindenburg provisorium på forretningspapirer fra Sennheim, Elsas d. 22.5.1941 til Binche, Belgien. Tysk censur fra Köln.

1941 - GermanyCover

5 pfg. og 20 pfg. "Elsass" Hindenburg provisorium på forretningspapirer fra Sennheim, Elsas d. 22.5.1941 til Binche, Belgien. Tysk censur fra Köln.
Lot: 343918

4 sk. helsagsbrevkort dateret i Nyraad annulleret med nr.stempel 78 og sidestemplet lapidar Vordingborg d. 7.8.1873 til København. Nyraad havde brevsamlingssted med selvstændig postadresse i 1868-1883 uden eget stempel. Hj. skade.

1873 - Denmark4774 - Cover - EB 2

4 sk. helsagsbrevkort dateret i Nyraad annulleret med nr.stempel "78" og sidestemplet lapidar Vordingborg d. 7.8.1873 til København. Nyraad havde brevsamlingssted med selvstændig postadresse i 1868-1883 uden eget stempel. Hj. skade.
Lot: 342471

Ringsted. St. Knudsgade. A. Flensborg no. 94.

1907 - Denmark4100 - Postcard - Used without stamps

Lot: 341346

Núpsvötnin med Heste. Ólafur Magnússon no. 50.

IcelandPostcard - Used without stamps

Lot: 344078

Britisk propaganda flyveblad GESTAPOLEN - Wer sind die Plutokraten? nedkastet af Royal Air Force over Tyskland. Formular 333.

Great BritainMisc

Britisk propaganda flyveblad "GESTAPOLEN" - "Wer sind die Plutokraten?" nedkastet af Royal Air Force over Tyskland. Formular 333.
Lot: 345032

Ringsted, Sankt Bendts Kirke, billedmappe med prospekter fra kirkens indre. Stenders u/no.

Denmark4100 - Postcard - Unused

Lot: 343686

15 øre Karavel og Tivoli mærkat på brevkort fra København d. 25.6.1941 til Kolding.

1941 - Denmark1000 - Cover - 257

Lot: 343970

5 øre Chr. X på nytårskort annulleret med stjernestempel ALLINDEMAGLE og sidestemplet Ringsted d. 30.12.1916 til Gistrup St.

1916 - Denmark4100 - Cover - SK 0077

Lot: 343776

Komplet sæt Winter Hilfswerk 1939 udg. på lokalbrev i Dresden d. 13.11.1939.

1939 - GermanyCover

Lot: 343906

Julekort med nisser i flyver der kaster pakker ned. Ukendt kunstner sig. A.A. ED.F.PH no. 3101/7.

DenmarkPostcard - Unused

Lot: 344111

20 para / 10 pfg. Provisorium på brevkort annulleret Jerusalem Deutsche Post d. 6.7.1912 til Odense, Danmark.

1912 - Levant5000 - Cover

Lot: 343866

2d og 4d George V med perfin H på anbefalet brev fra C. J. Hambro & Sons i London d. 31.10.1915 til Nykøbing, Danmark. Åbnet af britisk censur no. 417.

1915 - Great Britain4800 - Cover

2d og 4d George V med perfin "H" på anbefalet brev fra C. J. Hambro & Sons i London d. 31.10.1915 til Nykøbing, Danmark. Åbnet af britisk censur no. 417.
Lot: 343829

25 øre Posthusfranko frankeret tryksagsbrevkort med særligt stempel Svendborg / Od 1 d. 8.7.1965 til Landet på Tåsinge. Særligt frankostempel benyttet i Odense på forsendelser fra Svendborg. Moderne sjældenhed.

1965 - Denmark5700 - Cover

Lot: 345060

Randers. Ved Theatret. U/no.

1910 - Denmark8900 - Postcard - Used with stamps

Randers. Ved Theatret. U/no.
Lot: 341831

50 pfg. Zeppelin udg. i parstykke på flyvningsbrev annulleret Flug- und Luftschiffhafen Rhein-Main d. 1.8.1936 til Berlin. Rødt flyvningsstempel Luftschiff Hindenburg Olympiafahrt 1936.

1936 - GermanyCover

Lot: 343903