1913 - Denmark8680 - Postcard - Used with stamps
Den sidste kulsvier i Himmelbjergegnen. K. Baunsgaard u/no.
Lot: 343992
Lot: 343992
Helsingør. Bedesalen i K.F.U.M.´s borg. K.O.P. u/no.
Lot: 344029
1,25 l. single på brev fra Citta del Vaticano d. 18.4.1938 til Bogense, Danmark.
Lot: 343802
Orø havn med flere fiskekuttere. S. Bay no. 17052.
Lot: 344175
5 øre Bølgelinie, 20 øre (2), 25 øre og 50 øre (3) Chr. X på 220 øre frankeret ekspresbrev til yderdistrikt fra Hjørring d. 14.7.1922 til Oksbøl pr. Nørborg, Sønderjylland. Ank.stemplet Nørborg sn2 d. 15.7.1922. Sjælden 200 øre eksprestillæg for udbringning i yderdistrikt.
Lot: 345041
Amerikansk astronaut E. H. White II på rumvandring under Gimini flyvning d. 3.6.1965. Sendt fra Cape Kennedy Space Center i 1969.
Lot: 343685
5 pfg. og 20 pfg. "Elsass" Hindenburg provisorium på forretningspapirer fra Sennheim, Elsas d. 22.5.1941 til Binche, Belgien. Tysk censur fra Köln.
Lot: 343918
4 sk. helsagsbrevkort dateret i Nyraad annulleret med nr.stempel "78" og sidestemplet lapidar Vordingborg d. 7.8.1873 til København. Nyraad havde brevsamlingssted med selvstændig postadresse i 1868-1883 uden eget stempel. Hj. skade.
Lot: 342471
Ringsted. St. Knudsgade. A. Flensborg no. 94.
Lot: 341346
Núpsvötnin med Heste. Ólafur Magnússon no. 50.
Lot: 344078
Britisk propaganda flyveblad "GESTAPOLEN" - "Wer sind die Plutokraten?" nedkastet af Royal Air Force over Tyskland. Formular 333.
Lot: 345032
Ringsted, Sankt Bendts Kirke, billedmappe med prospekter fra kirkens indre. Stenders u/no.
Lot: 343686
15 øre Karavel og Tivoli mærkat på brevkort fra København d. 25.6.1941 til Kolding.
Lot: 343970
5 øre Chr. X på nytårskort annulleret med stjernestempel ALLINDEMAGLE og sidestemplet Ringsted d. 30.12.1916 til Gistrup St.
Lot: 343776
Komplet sæt Winter Hilfswerk 1939 udg. på lokalbrev i Dresden d. 13.11.1939.
Lot: 343906
Julekort med nisser i flyver der kaster pakker ned. Ukendt kunstner sig. A.A. ED.F.PH no. 3101/7.
Lot: 344111
20 para / 10 pfg. Provisorium på brevkort annulleret Jerusalem Deutsche Post d. 6.7.1912 til Odense, Danmark.
Lot: 343866
2d og 4d George V med perfin "H" på anbefalet brev fra C. J. Hambro & Sons i London d. 31.10.1915 til Nykøbing, Danmark. Åbnet af britisk censur no. 417.
Lot: 343829
25 øre Posthusfranko frankeret tryksagsbrevkort med særligt stempel Svendborg / Od 1 d. 8.7.1965 til Landet på Tåsinge. Særligt frankostempel benyttet i Odense på forsendelser fra Svendborg. Moderne sjældenhed.
Lot: 345060
Randers. Ved Theatret. U/no.
Lot: 341831
50 pfg. Zeppelin udg. i parstykke på flyvningsbrev annulleret Flug- und Luftschiffhafen Rhein-Main d. 1.8.1936 til Berlin. Rødt flyvningsstempel Luftschiff Hindenburg Olympiafahrt 1936.
Lot: 343903