1937 - Denmark9800 - Cover - SK 1045
15 øre Regentjubilæum på brev annulleret med udslebet stjernestempel RETHOLT og sidestemplet Hjørring d. 17.8.1937 til København. To arkivhuller.
Lot: 354388
Lot: 354388
Lemvig. Flerfarve bykort 15x22 cm fra Trap Danmark 3. Udgave (1898-1906).
Lot: 353989
1 øre (12), 3 øre Bølgelinie og 5 øre Chr. X (4) på 35 øre frankeret 2. vægtkl. anbefalet brev fra Kjøbenhavn d. 20.8.1914 til Waxholm, Sverige.
Lot: 353833
10 pfg. Adler på frankeret tjenestebrev annulleret med 2-ringsstempel Tondern d. 12.4.1875 til Mögeltondern.
Lot: 354323
30 øre Chr. X single på søndagsbrev fra København d. 22.5.1943 til patient på Folkekuranstalten Hald ved Viborg.
Lot: 354364
10 øre 1000 års udg. (4) og 60 øre Fr. IX på anbefalet brev fra København 33 annulleret med interessant brotype Vg København Omk. sn22 d. 28.9.1963 til London, England. På bagsiden afs.-stempel fra Indleveringspostkontor 33 Aalholmvej 1 København-Valby.
Lot: 354286
10 øre Bølgelinie på lokalt brevkort annulleret med særstempel Danmark * Det rullende Postkontor * d. 10.6.1938. Iflg. teksten: " dette har jeg siddet og skrevet ved Bordet i det rullende Postkontor" som var opstillet i Odense d. 10.6.1938 i forbindelse med Rundskuedag og Stavnsbåndsfest. Hj. knæk.
Lot: 354276
4 øre omv. rm. og 16 øre ret og omv. rm. (par) Tofarvet på 36 øre frankeret adressebrev for pakke med opkrævning fra Kjøbenhavn d. 6.9.1900 til Guldborg L. pr. Saxkjøbing. Mindre hj.skade.
Lot: 353700
Ufrankeret fortrykt krigsfangekort fra sønderjysk soldat, Hans Hansen, i Sarapol Wieatska Guberna, Rusland dateret d. 7.2.1917 til Horne pr. Faaborg, Danmark. Meddelelse skrevet på dansk om fortæller bl.a. at Hans Hansen er blevet tilfangetaget d. 30.8.1916 og befinder sig i en krigsfangelejr med 13 andre fra Nordslesvig. Russisk censur.
Lot: 354310
7 øre Chr. X single på lokalt julekort 1919 annulleret med stjernestempel HORNE til Faaborg.
Lot: 354295
10 øre Våben på brev annulleret med stjernestempel GILLELEJE og sidestemplet Frederiksborg d. 24.1.1901 til Helsingborg, Sverige.
Lot: 354393
6 øre helsagsafklip med privat udstillings-tiltryk fra Odense Filatelistklub på ill. udstillingsbrevkort annulleret med særstempel Odense Jubilæums-Frimærke-Udstilling d. 8.9.1940.
Lot: 354287
4 sk. 1858 udg. på dampskibsbrev med fuldt indhold dateret i Aalborg d. 30.9.1862 annulleret med nr.stempel "40" og på bagsiden sidestemplet med BLÅT antiqua stempel Løgstør d. 1.10.1862 til Løgstør. Brevet afleveret direkte til dampskib i Aalborg. Antiqua Løgstøer kendes i blå farve i perioden 23.7.-15.12.1862.
Lot: 354328
5 pfg. Reichpost Germania helsagsbrevkort fra Højer annulleret med bureaustempel Hamburg - Hoyerschleuse Bahnpost Zug 1007 d. 29.8.1900 til Brøns.
Lot: 354010
5 pfg. Ciffer på tryksag fra Hamburg d. 8.8.1881 til København, Danmark. På bagsiden lilla etiket: Nærværende Brev vilde være blevet udbragt tidligere, naar det med et C under Stationsnavnet havde været betegnet, i hvilke Omdelingsdistrikt Adressaten boer.
Lot: 353924
International Svarkupon C22 med postsparestempel Århus C *** d. 30.10.1989. Nålehul.
Lot: 354386
5 øre (par) og 80 øre Landkort på illustreret SAS 1.-flyvningskuvert annulleret med særstempel Sørvagur d. 1.2.1977 til Kastrup.
Lot: 353645
Ufrankeret svarbrevkort med pr.-stempel Ingstrup Mejeriby pr. Ingstrup d. 23.10.1961 til Nørresundby. Udtakseret i enkeltporto med 20 øre Portomærke stemplet Nørresundby d. 24.10.1961.
Lot: 353922
30 pfg. Germania på anbefalet brev stemplet Rödding (Schleswig) d. 5.12.1914 til det danske konsulat i Hamburg.
Lot: 354020
3 øre lokalt brevkort i Kjøbenhavn d. 14.5.1908 til Kancelliraad C. Pagh, Ridder af Dannebrog, Hotel Kong Frederik, V. Voldgade. Christian Lehmann Pagh (1841-1912) var bl.a. i landstinget 1902-1912 som højremand.
Lot: 353872
Kvitterings-Kupon for fragtgods på efterkrav stemplet Thyborøn Havn * V.L.T.J. * d. 26.4.1954 til Ebeltoft med stempel Ebeltoft * E.T.J. * d. 27.4.1954.
Lot: 353987