10 øre Chr. X og Julemærke 1917 på brevkort dateret d. 7.1.1918 fra og stemplet Kjøbenhavn Str. d. 7.2.1918 (muligvis fejlindstillet måned) til Bangkok, Siam. Ank.stemplet i Bangkok d. 24.4.1918. Sjælden udlands anvendelse af Julemærke 1917.

1917 - Denmark1000 - Cover - 69

Lot: 332372

Kolding, Rejsehilsen med damptog og prospekt. Stenders no. 4738

1907 - Denmark6000 - Postcard - Used with stamps

Kolding, "Rejsehilsen" med damptog og prospekt. Stenders no. 4738
Lot: 333022

4 øre Tofarvet på lokalbrev i Kjøbenhavn d. 19.10.1895. Ubekendt og forsøgt flere gange for returnering via Kontoret for Behandling af ubesørgelige Breve med to brune returmærker og forespørgselsvignet. Åbnet 3 sider.

1895 - Denmark1000 - Cover - RM 2, 23By

Lot: 332848

Fra det gamle Kongens Kjøbenhavn, Kvarterbeskrivelser af J. Davidsen med illustration af Knud Gamborg. Flot klassisk værk med guldtryksindbinding. 373 + 391 sider.

1880 - DenmarkLiterature

"Fra det gamle Kongens Kjøbenhavn", Kvarterbeskrivelser af J. Davidsen med illustration af Knud Gamborg. Flot klassisk værk med guldtryksindbinding. 373 + 391 sider.
Lot: 601673

10 øre lokalbrev i København d. 24.8.1944 til Politiingeniør J. Voltenen - eftersendt lokalt i København og efterfølgende opfrankeret med 10 øre Chr. X stemplet København d. 26.8.1944 og eftersendt til Greve Strand. Violet stempel: Kassebrev Københavns Omkarteringspostkontor. Brevet indeholder FALSK illegal løbeseddel udarbejdet af Gestapo og udsendt Til Danmarks Embedsmænd for at fremprovokere en reaktion i forbindelse med årsdagen for 29. august 1943. Skrivelsen er underskrevet Danmarks Frihedsraad, men skrivelsen blev allerede d. 24. august 1944 dementeret af Danmarks Frihedsråd via radioudsendelse fra Sverige. Politiingeniør Jørgen Voltelen lod sig ikke overliste af løbesedlen, men var ved befrielsen medlem af modstandsbevægelsens militærgruppe Region IV Politiet. Stor sjældenhed som bl.a. omtales i artiklen: Falske illegale tryk under besættelsen af Leo Buschardt og Helge Tønnesen, i Fund Og Forskning I Det Kongelige Biblioteks Samlinger 1965 s. 151. Medfølger foto af Politiingeniør Jørgen Voltelen.

1944 - Denmark1000 - Cover - 274

10 øre lokalbrev i København d. 24.8.1944 til Politiingeniør J. Voltenen - eftersendt lokalt i København og efterfølgende opfrankeret med 10 øre Chr. X stemplet København d. 26.8.1944 og eftersendt til Greve Strand. Violet stempel: Kassebrev Københavns Omkarteringspostkontor. Brevet indeholder FALSK illegal løbeseddel udarbejdet af Gestapo og udsendt "Til Danmarks Embedsmænd" for at fremprovokere en reaktion i forbindelse med årsdagen for 29. august 1943. Skrivelsen er underskrevet "Danmarks Frihedsraad", men skrivelsen blev allerede d. 24. august 1944 dementeret af Danmarks Frihedsråd via radioudsendelse fra Sverige. Politiingeniør Jørgen Voltelen lod sig ikke overliste af løbesedlen, men var ved befrielsen medlem af modstandsbevægelsens militærgruppe Region IV Politiet. Stor sjældenhed som bl.a. omtales i artiklen: "Falske illegale tryk under besættelsen" af Leo Buschardt og Helge Tønnesen, i "Fund Og Forskning I Det Kongelige Biblioteks Samlinger" 1965 s. 151. Medfølger foto af Politiingeniør Jørgen Voltelen.
Lot: 332666

D.V.I., St. Thomas. Telegraf kontoret nedbrændt d. 1 July 1909. U/no.

1909 - Danish West IndiesPostcard - Used without stamps

Lot: 330986

Aarhus, Børnehjælpsdagen 1907. U/no. Frankeret med 10 øre Fr. VIII fra Aarhus d., 30.12.1907 til Shanghai, Kina. Ank.stemplet ved det russiske postkontor i Shanghai d. 5.2.1908.

1907 - Denmark8000 - Postcard - Used with stamps

Lot: 333046

10 øre Bølgelinie på brevkort fra Rønne annulleret med svensk stempel i Ystad d. 11.7.1934 og sidestemplet “Från Danmark” til Möljaryd, Sverige. Vanskelig skibspost fra ruten Rønne-Ystad.

1934 - Denmark3700 - Cover - 202

Lot: 332853

S/S Laura ved Island. W.K.F.

1907 - IcelandPostcard - Used with stamps

S/S Laura ved Island. W.K.F.
Lot: 330820

10 øre og 60 øre Chr. X på anbefalet brev fra Thorshavn d. 12.4.1948 til London, England.

1948 - Faroe Islands3800 - Cover - 274, 284

Lot: 331894

Kraks Vejviser 1926. Bind 1 Adressebog for Danmark med Kort og Planer, Real-Register, Gade- og Hus-Register, Person-Register  og Provins-Register på 1536 sider og Bind 2 Handelskalender for Danmark med Havne- og Eksportafsnit, Bestemmelser og Takster, Firma-Register, Fag-Register, Island og Udlandet på 1616 sider.

1926 - DenmarkLiterature

Kraks Vejviser 1926. Bind 1 "Adressebog for Danmark med Kort og Planer, Real-Register, Gade- og Hus-Register, Person-Register og Provins-Register" på 1536 sider og Bind 2 "Handelskalender for Danmark med Havne- og Eksportafsnit, Bestemmelser og Takster, Firma-Register, Fag-Register, Island og Udlandet" på 1616 sider.
Lot: 601647

Gudhjem, postkontor med postvogn og personale. H. P. Jacobsen no. K5227.

1906 - Denmark3760 - Postcard - Used with stamps

Lot: 333001

1 eyr og 4 aur To Konger på brevkort (Vestmannaeyjar) dateret på Vestmannaøerne d. 12.10.1909 annulleret med skibsstempel Fra Island og sidestemplet Kjøbenhavn d. 25.10.1909 til Odense, Danmark.

1909 - Iceland1000 - Cover

1 eyr og 4 aur To Konger på brevkort (Vestmannaeyjar) dateret på Vestmannaøerne d. 12.10.1909 annulleret med skibsstempel "Fra Island" og sidestemplet Kjøbenhavn d. 25.10.1909 til Odense, Danmark.
Lot: 332448

Trækpapir (kort) fra Kvindernes Internationale Lige fra Fred og Frihed, Dansk Afdeling. Ingen adresse linjer (ej postkort!).

1931 - DenmarkPostcard - Unused

Lot: 330946

1753. Francobrev med indhold dateret i Kjøbenhavn d. 2.10.1753 påskrevet Franco Hamburg  til Bordeaux, Frankrig. Sort liniestempel HAMBOURG.

1753 - Denmark1000 - Cover

1753. Francobrev med indhold dateret i Kjøbenhavn d. 2.10.1753 påskrevet "Franco Hamburg" til Bordeaux, Frankrig. Sort liniestempel HAMBOURG.
Lot: 333140

Minneskort med Finske aviser fra perioden 1899-1901. Uden adresselinier og no.

1901 - FinlandPostcard

Lot: 330873

10 øre Chr. X (2) på brev fra Kjøbenhavn d. 6.8.1915 til Brabant, Belgien via Tyskland. Tysk censur fra Aachen og returneret med rammestempel Zurück Unzulässige Sprache.

1915 - Denmark1000 - Cover - 69

10 øre Chr. X (2) på brev fra Kjøbenhavn d. 6.8.1915 til Brabant, Belgien via Tyskland. Tysk censur fra Aachen og returneret med rammestempel "Zurück Unzulässige Sprache".
Lot: 332725

Grønland, gruppe fra Angmagssalik, Det danske Missionsselskab no. 5.

1912 - GreenlandPostcard - Used with stamps

Lot: 332998

Poul Bech: 2 FDF spejder på cykeltur. Landsforbundet Frivilligt Drenge-Forbund u/no.

1969 - DenmarkPostcard - Used with stamps

Lot: 330843

Kinesisk 5 cents Sun Yat Sen på fortrykt kvittering for modtagelse af “Meddelelser om Grønland” sendt som tryksag fra National Research Institute of Geology i Nanking d. 8.7.1935 til redaktionen af “Meddelelser om Grønland”, Marinens Bibliotek, København.

1935 - Greenland1000 - Cover

Lot: 332858

Farvel Sporvogn, Den elektriske sporvogns epoke i Danmark af Willy Christensen og John Lundgreen.

1972 - DenmarkLiterature

"Farvel Sporvogn", Den elektriske sporvogns epoke i Danmark af Willy Christensen og John Lundgreen.
Lot: 601648